fbpx
Budowa domu

Ekologiczny dom – czym powinien się charakteryzować?

• Zakładki: 42

Jeżeli chcemy zaoszczędzić na wydatkach związanych z eksploatowaniem domu jednorodzinnego, warto będzie zastanowić się nad projektem domu ekologicznego. Projekt takiego domu uwzględnia korzystanie z dóbr środowiska naturalnego. Podstawowym założeniem takiego domu jest obniżenie kosztów eksploatacji.

Czym jest dom ekologiczny?

Zanim zdecydujesz się na kupno takiego domu, warto będzie poznać kilka istotnych faktów na jego temat. Przede wszystkim dom ekologiczny, zwany też niskoenergetycznym, jest coraz bardziej popularny w naszym kraju. W Polsce domy ekologiczne nie są aż tak popularne, jak w innych krajach – jednak z dnia na dzień ludzie zaczynają się do nich przekonywać. Przede wszystkim dlatego, że domy owe stanowią znakomite źródło oszczędności, jeżeli chodzi o eksploatowanie ich wnętrz.

Dom ekologiczny jest szerokim pojęciem, dlatego powinno się go używać częściej, niż określenie dom energooszczędny. W projekcie domu ekologicznego nie chodzi bowiem tylko i wyłącznie o oszczędzanie energii. W takim domu mamy na myśli jeszcze inne oszczędności, a przez to zastępowanie niektórych tradycyjnych rozwiązań ekologicznymi właśnie. Już sam projekt domu uwzględnia uwarunkowania lokalne, a więc pozwala obniżyć np. wpływy budowy na naturalne środowisko. Do budowy domu ekologicznego wykorzystuje się głównie te materiały, które są przyjazne dla środowiska. Z tego też względu, nie każdy dom będzie w stanie spełnić warunki, by zyskać miano domu ekologicznego.

Czym wyróżniają się projekty domów ekologicznych?

Przede wszystkim, w takich domach stosuje się głównie materiały naturalne – czyli ekologiczne, które zazwyczaj pozyskuje się lokalnie. I tak, np. zamiast egzotycznego drewna do budowy używa się drewna pozyskiwanego rodzimie. Do ogrzewania zaś używa się np. trzciny czy słomy, a nie styropianu. W domach ekologicznych ważna jest odpowiednia izolacja, by nie trzeba było zużywać dużej ilości energii do ogrzewania domu. We współczesnych projektach domów ekologicznych wykorzystywane są również ekologiczne rozwiązania, jak np. instalacje służące do oszczędzania nie tylko energii, ale również wody.

W tego typu projektach stawia się na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, szczególnie w przypadku położenia płyty fundamentowej, instalacji ogrzewania podłogowego, okien w ociepleniu, instalacji pompy ciepła, rekuperacji, instalacji fotowoltaicznej i solarnej, a także licznika elektrycznego dwukierunkowego. Zazwyczaj każda bryła jednorodzinnego domu ekologicznego projektowana jest w ten sposób, by możliwe było czerpanie korzyści z zewnątrz, np. energii słonecznej (dlatego taki dom stawiany jest wg. stron świata).

Fenomen domu ekologicznego

Domy ekologiczne projektowane są w celu zminimalizowania kosztów, związanych z eksploatowaniem ich powierzchni. Domy energooszczędne są dostosowywane do standardu NF 40, a ich projekt mocno skupia się na izolacji termicznej po to, by ograniczyć koszta związane z ogrzewaniem domu. Ekologiczne domy jednorodzinne posiadają indywidualne rozwiązania energooszczędne, które zazwyczaj dostosowuje się pod potrzeby i wymagania domowników. Co ciekawe, w projektach domów ekologicznych zazwyczaj istnieje też możliwość zrezygnowania z kominka i przewodów kominowych, na rzecz wykorzystania naturalnych ruchów powietrza do wentylacji budynku.

Dom ekologiczny jest domem, w którym największy nacisk stawia się na bezpieczne dla naturalnego środowiska rozwiązania. Materiały do budowy domu wybiera się zatem bardzo starannie, pamiętając o minimalizowaniu przyszłościowych kosztów i ekologii. Takie materiały nie mają zazwyczaj toksycznych substancji, które podczas ulatniania się mogą wpłynąć na pojawienie się alergii u domowników.

Najbardziej popularne domy ekologiczne budowane są z naturalnego drewna. Domy ekologiczne to też takie, które od zewnątrz wykonane są nawet niekoniecznie z drewna, jednak zastosowano w ich wnętrzu ekologiczne rozwiązania (np. ogrzewanie wykorzystujące naturalną siłę przyrody). W takiego rodzaju domach łatwiej się oddycha, a więc i zdrowie żyje.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *