Dotacje na farmy fotowoltaiczne 2022 – skąd wziąć środki na inwestycję?
Zielona energia w Polsce rośnie w siłę. Odnawialne źródła energii jak np. fotowoltaika, są nie tylko świetną metodą na obniżenie rachunków w domu czy w firmie. To także sposób na bardzo rentowny biznes. To że farmy fotowoltaiczne są opłacalne sprawia, iż liczba takich wielkopowierzchniowych instalacji PV również stale rośnie.
Podpowiadamy, skąd wziąć środki na finansowanie inwestycji w farmę fotowoltaiczną. Sprawdzamy, jakie są w 2022 roku dostępne dotacje na farmy fotowoltaiczne.
Dotacje na farmy fotowoltaiczne w 2022 roku. Skąd będą pochodzić środki?
Dotychczasowe dofinansowania do farm PV pochodziły z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Wówczas wyglądałoby na to, że rok 2020 byłby ostatnim, który obejmowałby rozdział środków z tej transzy funduszy. Obowiązuje jednak zasada n+2, która oznacza, że pieniądze z RPO 2014-2020 będą dostępne jeszcze przez dwa lata w okresie przejściowym między budżetami. A zatem, w pewnych przypadkach na wsparcie z obiegłej edycji RPO można szukać również w 2022 roku.
W nowym budżecie UE, przewidzianym na lata 2021-2027, przewidziano kilka celów polityki finansowej. Jednym z istotniejszych jest “Bardziej przyjazna dla środowiska bezemisyjna Europa – a Greener, carbon free Europe”. Na szeroko pojętą zieloną transformację, uwzględniającą również rozwój OZE, ma zostać przeznaczonych min. 30% wszystkich środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Innym źródłem środków ma być również Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w którym mają się znaleźć pieniądze na odejście od paliw kopalnych dla regionów najbardziej z nimi związanych. Polska będzie największym beneficjentem projektu i ma otrzymać 2 mld euro.
Inwestycje w odnawialne źródła energii mają być też jednym z filarów Krajowego Planu Odbudowy, który ma pomóc gospodarce podnieść się po kryzysie wywołanym pandemią. Na odbudowę Polska otrzyma ok. 24 mld euro w dotacjach i 34,2 mld euro w pożyczkach. Na transformację energetyczną ma zostać przeznaczone 60% kwoty pożyczek.
Dofinansowania w 2022 na jarmy fotowoltaiczne – aktualne nabory
Zanim przejdziemy do tego, jakie opcje dotacji mają inwestorzy rozważający inwestycją w farmę PV, warto podkreślić, że ich liczba może się zmieniać w miarę uruchamiania jednych i kończenia innych projektów.
Farma fotowoltaiczna – dotacje unijne
Fundusze unijne to jedno z głównych źródeł finansowania farm fotowoltaicznych. Ponieważ jednak znajdujemy się w okresie przejściowym, jak na razie brak informacji o konkretnych programach wsparcia, z których można skorzystać przy budowie wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych. Może się okazać, że w budżetach poszczególnych województw pozostały jeszcze jakieś środki – dlatego każdorazowo warto o nie pytać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zawsze też zostają alternatywy, niebezpośrednio związane z pomocą publiczną.
Finansowanie farm fotowoltaicznych 2021 – jakie są opcje?
Oczywiście finansowanie elektrowni słonecznych nie musi opierać się wyłącznie na środkach unijnych. Możliwe są bowiem inne formy uzyskania kapitału na realizację projektu farmy fotowoltaicznej. Jakie?
Kredyt na farmę fotowoltaiczną
Jeszcze kilka lat temu, gdy fotowoltaika w Polsce nie była aż tak popularna, instytucje finansowe ostrożnie podchodziły do pomysłów finansowania – szczególnie wielkoobszarowych projektów.
Rozwijająca się technologia i sprzyjające otoczenie prawne (obecność m.in. systemu aukcyjnego dotowanego przez państwo) sprawiły jednak, że również i banki postanowiły wesprzeć “słoneczne biznesy”.
W najkorzystniejszej sytuacji są te podmioty, które dysponują projektem farmy z wygraną aukcją OZE. Mają one bowiem zagwarantowany rynek zbytu energii przez co 15 lat, co dla banków jest niezwykle ważną przesłanką za udzieleniem wsparcia. W przypadku projektów komercyjnych, realizujących sprzedaż prądu w modelu PPA, osiągnięcie podobnego celu może być trudniejsze.
Stały rynek zbytu to jednak nie jedyne, czego może wymagać bank zapytany o kredyt na farmę fotowoltaiczną. Niezbędne może też okazać się też:
- zabezpieczenie inwestycji – w zależności od zaawansowania projektu np. w postaci 20-30% wkładu własnego czy części spółki, do której de facto będzie należeć farma fotowoltaiczna jako budowla;
- promesa koncesji wydana przez Prezesa URE, będąca potwierdzeniem, że dany podmiot po zakończeniu budowy będzie mógł sprzedawać energię;
- wysoka jakość urządzeń i montażu – to, jakie uzyski będzie generować farma fotowoltaiczna uzależnione jest od rodzaju, parametrów i poprawności montażu urządzeń fotowoltaicznych, dla banku będzie ważne to, czy zastosowane podzespoły będą w stanie wydajnie i bezawaryjnie pracować, a tym samym dostarczać zysków przez cały czas eksploatacji, dlatego z pewnością zwróci uwagę na ich pochodzenie, w związku z tym ważne, aby wybierać urządzenia od producentów godnych zaufania.