fbpx
Aranżacja wnętrz

Scandi i japandi. Czym się różnią te style?

• Zakładki: 37

Style scandi i japandi jako pokrewne estetyki mają ze sobą wiele wspólnego. Z pewnością łączą je prostota, harmonia i funkcjonalność. Stanowią również pewnego rodzaju filozofię, która mocno wpływa na styl życia. Warto poznać subtelne różnice, by móc stworzyć wnętrze strojone na swoją miarę.

Styl skandynawski

Mieszkania w stylu skandynawskim są jasne, pełne ciepła, komfortowe, harmonijne i oczywiście funkcjonalne.  Najważniejszymi cechami tego stylu są prostota i naturalność.  Scandi narodził się na północy Europy. Skandynawowie wprowadzili jasność i ciepło do wnętrz, by zrekompensować sobie małą ilość słońca w ciągu dnia i rozjaśnić ciemne pomieszczenia. W Skandynawii przez blisko dwa miesiące panuje noc polarna, co oznacza brak tak ważnych dla naszego samopoczucia promieni słonecznych. By móc cieszyć się namiastką słońca we własnym domu, zadbali o to, by we wnętrzu znalazły się bliskie naturze materiały, subtelne barwy i mnóstwo przyjemnych nie tylko dla oka, ale również w dotyku, dodatków.

Jak zaprojektować wnętrze w stylu scandi?

Scandi kocha bardzo jasne odcienie szarości i ponadczasową biel. Występują one nie tylko na ścianach. Utrzymane w estetyce bieli meble sprawiają, że pomieszczenie wydaje się lżejsze i większe.  Co prawda uwielbiane przez scandi poduszki, koce i narzuty mogą być w różnych kolorach, ale zazwyczaj są to chłodne odcienie.  Scandi przyjaźni się również z ciepłymi barwami, dlatego beże są mile widziane w jego królestwie. Tworzą ciekawe połączenia z jasnoniebieskim, umiarkowaną ilością żniwnego złota, palonej pomarańczy, zielenią mchu, czekoladowym brązem, grafitem, które świadomie mącą w spokojnej kolorystyce. Ten zestaw barw doskonale sprawdzi się w przypadku sofy, krzeseł czy też lamp podłogowych.  Skandynawskie umiłowanie przyrody przejawia się w naturalnych akcentach, jakimi są drewno, ratan, bawełna i len.  Lubią je tak bardzo, że przemycają, gdzie tylko się da. Rattanowe dodatki, drewniane nogi stolika, ramy łóżek, czy kolejna półeczka, do tego lniana narzuta i bawełniany pled. Proszę bardzo!

Przede wszystkim światło

Choć styl skandynawski cechuje minimalizm, uchwycenie charakterystycznego klimatu nie może ograniczać się do zajęcia się ścianami, podłogą i meblami. Równie ważne, o ile nie ważniejsze, jest oświetlenie. Światło stało się znakiem rozpoznawczym krajów skandynawskich. By przetrwać czas z małą ilością świata dziennego, Skandynawowie używają eleganckiego, miękkiego oświetlenia, które pomaga stworzyć przytulny klimat. Lampy cechują prostota i rzeźbiarskie kształty. Występują na ogół   w odcienie neutralnych, szarościach, czerni, bieli, wykorzystując organiczne materiały takie jak gięte drewno, metal i szkło.

Styl japandi

Skandynawska prostota i japońska harmonia to cechy tworzące styl japandi.  Czerpie wiele inspiracji z wnętrz północnej Europy (zamiłowanie do naturalnych surowców i stonowane barwy), jednak swoje korzenie ma w japońskiej filozofii minimalizmu – stąd proste bryły, geometryczne linie i oszczędność form. Na ukształtowanie się japandi miały również wpływ filozofia kintsugi związana z upływem czasu, przemijaniem i sztuka projektowania wabi-sabi, która odnajduje piękno w nieperfekcyjnych przedmiotach, stawiając na autentyczność. Japandi jest zatem nie tylko stylem wnętrzarskim, ale jednocześnie sztuką rezygnacji z rzeczy zbędnych i sposobem na życie wśród przedmiotów, które są piękne, choć mogą nie być doskonałe. 

Styl japandi, fot. Meraki

Cechy charakterystyczne japandi

Klimat wnętrz w stylu japandi budują naturalne materiały, przestrzeń, światło, stosowane barwy oraz wszechobecne rośliny. Wnętrza są nieco cieplejsze i przytulniejsze niż te skandynawskie, a wszystko za sprawą dużej ilości drewna, dużo większej niż w przypadku scandi. Szlachetny surowiec bardzo często występuje jako okładzina ścian, stanowiąc tło dla minimalistycznych mebli w neutralnych odcieniach, charakteryzujących się pięknym rzemiosłem i ręcznie robionymi elementami. Japandi stawia na jakość, ponieważ mebel powinny służyć nam przez lata. W japońskiej kulturze zakorzeniona jest idea życia w zgodzie z naturą i szacunek do starych przedmiotów. Najczęściej wybierane surowce to drewno, rattan i bambus.  Japandi stawia na neutralną i mocno ograniczoną paletę barw. Urządzając wnętrze w takim stylu, powinniśmy ograniczyć się do trzech kolorów. Możemy wybierać spośród beżu, złamanej bieli, szarości i kolorów ziemi. Nie ma tu miejsca na energetyczne, żywe kolory. Barwy powinny przynosić spokój dla oczu i ducha. Wnętrza japandi są wysoce estetyczne i funkcjonalne.

Dodatki

Japandi rezygnuje ze zbędnych bibelotów, stawiając na dodatki z naturalnych materiałów. Znajdziemy tutaj sporo ceramiki, kosze np. z bambusa lub trawy morskiej, ozdobne gałęzie, umieszczane w minimalistycznych wazonach, różnego rodzaju plecionki i niezwykle dużo zieleni. Rośliny występują w każdym pomieszczeniu i różnych konfiguracjach. Japandi wybiera elementy, które pozwalają wprowadzić do domu wrażenie porządku i przytulności. Warto pamiętać o tym, że pozbawione są zbędnych wzorów i tłoczeń. Ze stylu scandi zaczerpnął miękkie i przytulne tkanin z lnu i bawełny.

Podsumowanie

Style japoński i skandynawski doskonale ze sobą współgrają, ponieważ są zakorzenione w minimalizmie i wygodzie, a ponadto szacunku do natury, z której czerpią pełnymi garściami.  Harmonijna mieszanka stylów to również wynik długoletnich kontaktów Japonii i Danii. Ponad 150 lat temu duńscy artyści, w tym także architekci i projektanci, zaczęli poszukiwać inspiracji w kulturze japońskiej, stając się pierwszymi przybyszami z Zachodu, gdy Japończycy, po 220 latach izolacji, na nowo otworzyli swoje granice. Japoński minimalizm zachwycił  Duńczyków. Z kolei Japończyków urzekło duńskie wzornictwo. Po latach przenikania się kultur połączone style pozwalają na stworzenie wnętrz przytulnych, a jednocześnie wyrafinowanych. Efekt potrafi być spektakularny.  Tam, gdzie te dwa podejścia do przestrzeni rozchodzą się, pojawiają się różnice, które nie dzielą, a dopełniają.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
139 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *