fbpx
Ekologia OZE

Powietrzna pompa ciepła – jak działa i jaką wybrać?

• Zakładki: 18

Pompa ciepła jest stosowana w systemach grzewczych i obecnie jest najczęściej używanym źródłem dostarczania ciepła do naszych domów, czy mieszkań ze względów ekologicznych, i ekonomicznych. Mimo że jej instalacja nie należy do najtańszych, to dużą zaletą jest szybki zwrot inwestycji, jaki możemy zauważyć po niższych rachunkach za ogrzewanie, a jednocześnie zachowując bardzo wysoki komfort ciepła. Jeśli zastanawiasz się jak, działa powietrzna pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować, przeczytaj poniższy artykuł!

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Jak sama nazwa wskazuje, powietrzne pompy ciepła pozyskują energię z powietrza. W jaki sposób? Za pomocą specjalnego wentylatora ciepło z powietrza atmosferycznego podnosi temperaturę czynnika chłodniczego, który zaczyna parować. Para zostaje przekierowana do sprężarki, a tam zaczyna gromadzić się ciepło. Pod wysokim ciśnieniem, substancja oddaje swoją moc do górnego źródła instalacji, a następnie ciepło oddawane jest do instalacji ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła – jaką wybrać?

Pompy ciepła powietrzne zyskały na popularności, dzięki o wiele niższym kosztom instalacji niż przy gruntowych lub wodnych odpowiednikach. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp powietrznych m.in. powietrze – powietrze (ciepło jest pobierane z zewnątrz) oraz powietrze – woda (ciepło jest kierowane do obiegu grzewczego i zasobnika z gorącą wodą). 

Pompa ciepła powietrze – powietrze

Ten rodzaj pomp pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego i transportuje je do powietrza wewnętrznego np. domu. Pompa ciepła powietrze – powietrze ogrzewa w swoim układzie nadmuchowym bezpośrednio powietrze z budynku, pomijając wodę użytkową. Tutaj ciepło skraplania czynnika roboczego jest przekazywanie jedynie powietrzu. Taki system grzewczy składa się z: 

  • jednostki zewnętrznej – odbiera ciepło z powietrza atmosferycznego poprzez wentylator, parownik i sprężarkę,
  • jednostki nawiewnej wyposażonej w skraplacz i wentylator – ogrzewa lub chłodzi powietrze w pomieszczeniach.

Pompa ciepła powietrze – woda

Zasada działania pomp ciepła powietrze – woda jest bardzo podobna jak w przypadku pomp ciepła powietrze – powietrze, z jedną różnicą, że tu oddawane ciepło jest przekazywane powietrzu, jak i wodzie. Umożliwia to korzystanie z ciepłej wody użytkowej domownikom, a jej instalacja jest dość prosta i niedroga. Składa się ona z trzech obiegów m.in.:

  • źródła dolnego – pobiera ciepło (powietrze),
  • obiegu chłodniczego składającego się z elementów przekazujących ciepło z dolnego źródła do górnego,
  • źródła górnego – system grzewczy np. kaloryfer.

Zdecydowanie się na instalację powietrznej pompy ciepła niesie ze sobą wiele zalet. Do największej z nich można zaliczyć znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Kolejną zaletą jest ekologiczność, ponieważ nie emituje zanieczyszczeń groźnych dla środowiska. Co jeszcze? Łatwość obsługi tego rodzaju urządzeń nie należy do skomplikowanych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
85 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *