fbpx
Ciekawe rozwiązania

Żywopłot z bukszpanu – aranżacje i praktyczne porady

• Zakładki: 33

Bukszpan jest często wybieranym rozwiązaniem na żywopłot. Roślina ta charakteryzuje się m.in. bardzo intensywnym wybarwieniem, a poza tym jest niezwykle gęsta – te cechy sprawiają, że idealnie nadaje się do takiego zastosowania. Żywopłot wykonany z bukszpanu jest zielony, a do tego wytrzymały, odporny na różnego rodzaju zanieczyszczenia i co ważne w naszym klimacie – zimozielony. To świetna ozdoba ogrodu. W tym artykule podpowiadamy, jak powinno się sadzić oraz pielęgnować bukszpan jako żywopłot.

Bukszpan w ogrodzie – gleba i stanowisko

Bukszpany można uprawiać nawet w takim ogrodzie, który jest zacieniony czy na niezbyt żyznym podłożu. To roślina mało wymagająca i może być w zasadzie uprawiana wszędzie. W taki sam sposób będzie się bowiem rozwijać zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. To natomiast sprawia, że idealnie nadaje się na żywopłoty oraz obwódki. Jeśli natomiast chodzi o glebę do bukszpanu, to najbujniejszy wzrost można osiągnąć na ziemi żyznej i lekko wilgotnej. Z kolei ten krzew ozdobny nie najlepiej reaguje na bardzo mokre oraz ciężkie podłoże. Podłoże powinno zatem być lekko wilgotne. Bukszpan lepiej czuje się w podłożu zasadowym, a w przypadku, gdy zacznie kwaśnieć, roślina ta żółknie i marnieje.

Kiedy sadzić żywopłot z bukszpanu?

Aby wykonać dobrze prezentujący się żywopłot, który będzie okalać cały ogród, potrzeba naprawdę bardzo dużo sadzonek. Choć bukszpan nie jest bardzo kosztowny, to warto postawić na samodzielne rozmnożenie tych rośliny – pobrać zdrewniałe pędy z innych krzewów. Należy zaznaczyć, iż bukszpan rozmnaża się dosyć dobrze, a jego zdrewniałe gałązki, jeśli wsadzi się je do mokrego podłoża albo wody, będą szybko wypuszczać korzonki. Bukszpan w zasadzie sadzić można przez cały sezon. Doniczkowe sadzonki tej rośliny można sadzić od marca do września, w tym też latem. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem – zarówna tych samodzielnie rozmnażanych, jak i zakupionych w szkółce – najlepiej robić to w maju. To sprawi, że znacznie lepiej przyjmą się na nowym miejscu, a ponadto zdążą się dostatecznie rozwinąć zanim nadejdzie zima.

Jak sadzić żywopłot z bukszpanu? Technika i gęstość sadzenia

Wgłębienia powinna się robić w równych odstępach, a do tego w dwóch rzędach. Sadzonki z nagim korzeniem dobrze jest wcześniej wstawić do wody – to rozwiązanie sprawi, że szybciej się przyjmą. W celu stworzenia gęstego i atrakcyjnie wyglądającego żywopłotu z bukszpanu, trzeba w odpowiedni sposób zaplanować rozstaw tych roślin. Gęstość sadzenia powinna zależeć od gatunku rośliny, a także Twoich indywidualnych preferencji:

  • bukszpan drobnolistny sprawdzi się na niski żywopłot o wysokości nieprzekraczającej 1,2 m, aby taki naturalny, zielony murek był gęsty, trzeba sadzić krzewy co około 10-12 cm;
  • bukszpan wieczniezielony warto wybrać w przypadku, gdy chcesz zasadzić wyższy żywopłot, rozstaw pomiędzy poszczególnymi roślinami powinien wynosić w tym przypadku 15-20 cm.

Te bardzo piękne krzewy ozdobne należy sadzić blisko siebie ze względu na to, że są one mało konkurencyjne i rozwijają się bardzo powoli. Im bliżej siebie będą rosnąć, tym się szybciej połączą, a co za tym idzie szybciej będzie można się cieszyć gęstym żywopłotem. W celu przyspieszenia ich rozwoju i mocniejszego zagęszczenia rośliny, warto od razu po jej zasadzeniu mocno przycinać tą roślinę – pędy można skrócić o 2/3 ich długości. Przy tym nie trzeba się obawiać wykonania tego, gdyż bukszpan bardzo dobrze znosi cięcie – błyskawicznie się odrodzi. Jeśli chodzi o produkty do pielęgnacji bukszpanu doskonale sprawdzą się do tego celu nawozy takich marek jak np. Flovit czy Agrecol.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
301 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *