W aranżacji ogrodu bardzo ciekawie zaprezentować mogą się podkłady kolejowe. Mogą one posłużyć np. do odcięcia rabat od trawnika czy dróżki. Tak zaaranżowane obrzeża nadają roślinnym kompozycjom ciekawego wyglądu. Dają one także poczucie dopełnienia oraz trzymania w ryzach rabat kwiatowych czy poletek krzewów. Z podkładów kolejowych może również powstać chodnik i palisada.
Czym są właściwie podkłady kolejowe?
Podkłady kolejowe zwykle są wykonane z drewna, które nasącza się olejem kreozotowym, a ten uzyskuje się z kolei w wyniku destylacji smoły węglowej. Ma to zapobiegać gniciu drewna. Jeśli natomiast chodzi o gatunki drewna, które stosuje się do produkcji podkładów kolejowych są nimi zwykle sosna, buk lub dąb. Podkłady kolejowe z drewna nie przewodzą prądu, świetnie tłumią drgania, w związku z tym są tak często stosowane właśnie w kolejnictwie. Układane są poprzecznie, po czym przymocowuje się stalowe szyny do nich – w ten właśnie sposób powstają tory kolejowe. Co warto podkreślenia, zakonserwowane podkłady są bardzo trwałe, a każdy z nich może posłużyć około 20 – 30 lat.
Olej kreozotowy jest niebezpieczny dla zdrowia!
Nawet po zdemontowaniu podkłady kolejowe są wytrzymałe i nadal mogą służyć jeszcze przez długie lata. Lecz są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a to przez olej kreozotowy stosowany do ich impregnacji. Ten impregnat charakteryzuje się typowym, bardzo mocnym, a przy tym nieprzyjemnym zapachem, wzmaga się on zwłaszcza przy wyższych temperaturach. Długotrwałe wdychanie tych oparów jest bardzo szkodliwe i może prowadzić do problemów z układem trawiennym i wywoływać nudności. Zaś długotrwały kontakt z tym olejem może być przyczyną szeregu różnych chorób, m.in. immunologicznych, może mieć także wpływ na mutacje w DNA.
Wiele osób posiada podkłady kolejowe, które są nasączone tym niebezpiecznym impregnatem i nie zdaje sobie sprawy, na jak ogromne niebezpieczeństwo narażona jest cała rodzina, mająca styczność z nimi. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że szkodliwe działanie tego impregnatu wzrasta wraz z czynnościami, wykonywanymi przy nich. Mechaniczna obróbka, a także przycinanie podkładów, szlifowanie ich oraz inne prace związane z nimi, prowadzą do mocno wzmożonej aktywizacji tych szkodliwych substancji.
Niebezpieczne podkłady kolejowe w niejednym ogrodzie
Podkłady kolejowe kuszą swym wyglądem, pięknie podkreślając aranżacje ogrodowe, lecz zawierają niebezpieczne substancje. W ogrodach często obkłada się nimi skarpy, rabaty, dróżki czy oczka wodne. Nieświadomi ogrodnicy tworzą z nich prawdziwe cuda kompozycyjne, nadając im tym samym nowe życie i uatrakcyjniając nimi własny ogród. Lecz przy tym wszystkim bezwiednie popełniają duży błąd. Nawet niepozorny chodnik utworzony z podkładów z impregnatem, ma dużą szkodliwość dla człowieka i środowiska go otaczającego. Takie podkłady kolejowe nigdy nie powinny być wykorzystywane w żadnym ogrodzie, gdyż są wysoce szkodliwymi odpadami, których miejscem przeznaczenia są firmy, które zajmują się odbiorem oraz utylizacją takich rzeczy. Bezwzględnie nie mogą one trafiać na prywatne ogródki czy działki. Lecz problem ten całkowicie znika, jeśli w grę wchodzą specjalne podkłady ogrodowe.
Bezpieczne podkłady ogrodowe – ciekawe pomysły na aranżacje
Natomiast nowe podkłady ogrodowe mają coraz większą popularność i cieszą się sporym zainteresowaniem pośród tych, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Są one stylizowane na podkłady kolejowe i całkowicie je przypominają. Różnica polega na tym, że są bezpieczne oraz przyjazne dla środowiska, które ogrodnicy kochają i cenią ponad wszystko. Kolejną zaletę tego rozwiązania jest niezwykle przyjemny i naturalny zapach drewna – nie jak to ma miejsce w przypadku odpadów kolejowych – zapach oleju. Podkłady ogrodowe powstają z myślą o tych, którzy mają słabość do podkładów kolejowych, lecz pragną żyć w zgodzie z naturą i mają pełną świadomość jak ważna jest ekologia. Przy tym nie chcą rezygnować z estetycznych i aranżacyjnych walorów, jakie dają podkłady kolejowe.
Podkłady ogrodowe można zastosować np. do wytyczenia małych dróżek. Podkłady można pociąć na mniejsze kawałki i ułożyć je z odstępami równolegle do siebie. Następnie w miejsca między nimi wsypuje się żwir, który tworzy wspaniałe i niezwykle ciekawe połączenie z drewnem. Kolejowe podkłady ogrodowe często pojawiają się też jako dekoracyjna skarp, można z nich wykonać schodki czy płotki. Będą one nie tylko utrzymywać skarpy, lecz także uatrakcyjnią je pod względem wizualnym. Podkłady ogrodowe można też pomalować na dowolny kolor, a dzięki temu dostosować ten materiał do klimatu i aranżacji panujących w ogrodzie. Takie wzniesienie, które wyłożone zostanie pomalowanymi podkładami uzyska ciekawszy wygląd. Podkłady ogrodowe mogą też posłużyć to wykonania z nich małego placu zabaw z piaskownicą. Można je też przeobrazić w taborety ogrodowe lub ławki. Majsterkowicze mogą też stworzyć przy ich pomocy miejsce do grillowania.
Wśród producentów podkładów ogrodowych, które są stylizowane na podkłady kolejowe warto wymienić takie firny jak np. Silesia Drew, Drew-Rem czy Allbiz. Produkty pochodzące od tych marek to zawsze materiały najwyższej jakości, w pełni bezpieczne i trwałe. Sprawdzą się w aranżacjach w każdym ogrodzie.