Minimalistyczne kabiny walk-in coraz częściej goszczą w naszych łazienkach zarówno tych małych, jak i większych. Choć nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, zdecydowanie warto pochylić się nad nim dłużej. Poznaj zalety i wady kabiny prysznicowej walk-in.
Kabina walk-in, czyli jaka?
Kabina walk-in to po prostu otwarta kabina prysznicowa, którą tworzą duże tafle szkła, wykończone eleganckimi detalami. W zależności od układu łazienki kabina może się składać z trzech, dwóch, a nawet jednej dużej tafli. W tego typu kabinach na ogół nie stosuje się wysokich brodzików. Są płytkie lub nie ma ich wcale, więc wejście do kabiny nie wiąże się z pokonaniem żadnych przeszkód. Nie trzeba również otwierać i zamykać drzwi, bo ich też nie ma. Konstrukcja kabiny walk-in sprawia, że mamy do czynienia z rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym, które sprawdzi się nawet w bardzo małych łazienkach o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych.
Zalety kabiny walk-in
- Funkcjonalność i wygoda użytkowania – brak jakichkolwiek barier sprawia, że z prysznica mogą korzystać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, a także małe dzieci. W kabinie walk-in można zamontować uchwyty bądź siedzisko, zwiększając w ten sposób komfort użytkowania.
- Łatwość utrzymania w czystości – brak zakamarków, w których mógłby osadzać się brud lub kamień, hartowane szkło powleczone specjalną powłoką, odporną na zacieki i osad, sprawiają, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które pozostaje czyste przy minimalnym wysiłku z naszej strony.
- Uniwersalna estetyka – kabina walk-in jest minimalistyczna i dlatego pasuje do łazienek urządzonych w różnych stylach aranżacyjnych. Jeśli zmienisz wystrój łazienki, nie będziesz musiał wymieniać kabiny.
- Idealna do małych łazienek – na rynku znajdziesz kabiny walk-in o ścianach już od 70 cm.
- Optycznie powiększa wnętrze.
Wady kabiny walk-in
- Konieczność przygotowania posadzki – prysznic walk-in działa zupełnie inaczej niż tradycyjna kabina z brodzikiem. Funkcję brodzika pełni posadzka, w której umieszczony jest specjalny odpływ liniowy. By woda trafiała do odpływu, nie rozlewając się po całej łazience, konieczne jest wypoziomowanie łazienki. Niewielki spadek podłoża to warunek konieczny.
- Problem z utrzymaniem temperatury – zamykana kabina lepiej trzyma ciepło niż otwarta kabina walk-in. Będziesz musiał zadbać o solidne dogrzanie pomieszczenia.
- Problem z wentylacją – kąpiel w otwartej kabinie wiąże się dużą obecność pary w całej łazience. By odprowadzać parę wodną, musisz zadbać o niezwykle sprawną wentylację.
M.Ś.