fbpx
Aranżacja wnętrz

Wysokie rośliny do dużych pomieszczeń

• Zakładki: 45

Wysokie rośliny nie tylko wzbogacają przestrzeń o elementy zielone, ale i rozbijają przestrzeń na fragmenty, stając się punktami odniesienia. Niezależnie od tego, czy chcesz je wykorzystać do rozgraniczania stref funkcjonalnych, wypełniania pustych narożników, czy też równoważenia wnętrza elementami pochodzącymi z natury, ważne, by wybrać roślinę, która prezentuje się efektownie i nie ma potężnych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację w warunkach domowych. Jakie wysokie rośliny sprawdzą się w dużych pomieszczeniach? Sprawdź nasze typy.

Sosna z wyspy Norfolk (Araucaria heterophylla)

Ta piękna i bujna roślina jest przedstawicielem roślin…tropikalnych. Bliżej jej do orchidei lub gardenii niż do drzewka świątecznego. Pochodząca z wyspy Norfolk niedaleko Nowej Zelandii roślina jest ciepłolubna, a do rozwoju potrzebuje odpowiedniego poziomu wilgotności i kilku godzin bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. Na szczęście dobrze radzi sobie w jasnym świetle pośrednim, więc może upiększać pomieszczenia od strony południowej.  W warunkach domowych osiąga od 90 do 250 cm. Sosna Norfolk jest odporna na suszę, więc nie potrzebuje dużo wody. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami należy pozwolić glebie lekko przeschnąć. O tym, że roślina jest spragniona, poinformują cię jej igły. Gdy zaczną żółknąć, czas na podlewanie.

Rajski ptak  (Strelitzia reginae)

Rajskiego ptaka nie sposób pomylić z żadną inną rośliną. Nazwa rodzajowa, czyli strelicja królewska, upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III.  Roślina kwitnie od lutego do sierpnia, osiągając od 80 do 200 cm. Rajski ptak zachwyca swoim pięknym kwiatostanem. Strelicja potężnie rozrasta się na szerokość i na każdym kroku manifestuje swoją królewskość. Nie brata się z innymi roślinami, więc nie próbuj uprawiać jej w większym skupisku roślin. Egzotyczna piękność lubi jasne, ale niepalące słońce, co oznacza, że nie można stawiać jej w pomieszczeniach od strony południowej. Słońce mogłoby spalić delikatne liście strelicjiW okresie wegetacyjnym uwielbia temperaturę na poziomie 20-25°C. W okresie spoczynku 15-18°C. Rajski ptak nie może stać w wodzie, więc musisz zadbać o doniczkę z drenażem.

Letnią porą roślina musi być często podlewana, oczywiście pod warunkiem, że podłoże jest przeschnięte, a także spryskiwana.  Od października podlewanie należy ograniczyć. Zimą roślinę należy umieścić w pobliżu nawilżacza powietrza, by suche powietrze nie wyrządziło jej krzywdy.

Dracena obrzeżona – madagaskarskie smocze drzewo (Dracaena marginata)

Roślina o wąskich liściach ozdobionych kolorowym brzegiem lub prążkami naturalnie występuje w tropikalnych i subtropikalnych regionach Afryki oraz Azji.  Jest to wyjątkowo niekłopotliwa w uprawie roślina. Najlepiej ustawić ją w jasnym miejscu, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, np. w salonie od strony wschodniej lub zachodniej. Dracena jest ciepłolubna, więc zadbaj o to, aby latem mogła rozwijać się w minimum 22°C, a zimą nie mniej niż 15°C. Podobnie jak rajskie ptaki draceny nie lubią, gdy woda zalega w podłożu, więc zadbaj o doniczkę z drenażem. Podczas upałów roślinę trzeba podlewać nawet co dwa dni. Podłoże w doniczce powinno być przez cały czas lekko wilgotne. Jeśli przelejesz roślinę, jej korzenie zaczną gnić. Jesienią i zimą dracenę należy podlewać tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Od wiosny do jesieni dracenę obrzeżoną trzeba zasilać nawozem, najlepiej z dużą zawartością potasu i fosforu.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
114 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *