fbpx
Majsterkowanie i remonty

Wymiana okien. Czy potrzebne nam zezwolenie?

• Zakładki: 36

Remontując dom często decydujemy się na wymianę okien. Zwłaszcza w przypadku starych okien. Ich wymiana na nowsze z pewnością przyniesie nam sporo korzyści. Przede wszystkim lepszą termoizolację, większą ilość światła słonecznego do pomieszczeń, trwałość, bezpieczeństwo i estetykę oraz oszczędność. W większości przypadków nie potrzebujemy wtedy zezwolenia budowlanego. Są jednak sytuacje, kiedy bez niego nie ruszymy z remontem.

Większość z nas wymianę okien kojarzy ze zwykłymi pracami remontowymi, polegającymi na usunięciu starych okien w celu zamontowania nowych.

Remont, to nic innego jak wykonanie prac sprowadzających się tylko do odtworzenia stanu pierwotnego. W trakcie remontu nie ma potrzeby użycia materiałów budowlanych użytych podczas budowy obiektu.

Dlatego w przypadku wymiany okien na nowe o tych samych wymiarach mamy do czynienia z remontem nie ingerującym w strukturę budynku. A co za tym idzie, nie potrzebujemy zezwolenia budowlanego. Podobnie jest w przypadku gdy zmienia się materiał, z którego wykonano okno. Zastępujemy stare drewno PCV. W takim wypadku, wymiana okna staje się jedynie konserwacją budynku, działaniem, zmierzającym do utrzymania domu w należytym stanie technicznym, umożliwiającym jego właściwą eksploatację. Ustawodawca określa taką wymianę jako drobne roboty budowlane, a tym samym nie wymaga do ich przeprowadzenia ani pozwolenia ani zgłoszenia.

Bywa jednak, że nasz pomysł na remont domu obejmuje coś więcej. Wymiana okien wymaga ingerencji w  konstrukcję budynku. Wtedy mamy już do czynienia z robotami budowlanymi, a te wymagają uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

Co mówią przepisy?

Ustawa Prawo budowlane dokładnie określa, w jakich sytuacjach wymiana okien w domu będzie wiązać się w pierwszej kolejności zgłoszenia tego typu inwestycji stosownemu urzędowi.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 3:

„Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym

mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na: […]

2) remoncie:

a) obiektów budowlanych, z wyłączeniem remontu:

– budowli, których budowa wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę,

– budynków, których budowa wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę,

– w zakresie przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych,”

Ustawodawca w powyższym przepisie wskazał, jaki zakres robót został wyłączony z procedury prowadzenia prac budowlanych bez konieczności zgłoszenia i zdobycia pozwolenia na budowę.

Jeżeli więc wymieniając okna ingerujemy w bezpośrednio w konstrukcję lub ściany zewnętrzne budynku to będzie to wymagało wcześniejszego zdobycia pozwolenia na budowę.

Ostrożnie z remontem okien w starych budynkach

Inna kwestią jest budynek pozostający pod opieką konserwatora zabytków. W tym wypadku wymagana jest również zgoda konserwatora zabytków, a bez niej wymiana starego okna, na na przykład, plastikowe, oznaczać może poważne kłopoty i wydatek. Mało tego, Powiatowy lub Wojewódzki Konserwator Zabytków nakaże ponowną wymianę okna, na takie, które będzie stylistycznie nawiązywało do historycznych i estetycznych walorów budynku. Bez znaczenia jest tu fakt, że właściciel budynku wymienił okna, czy zgodził się, aby jego lokatorzy takiej wymiany dokonali. Okna w nieruchomościach zabytkowych również są zabytkowe, i jako takie, również podlegają ochronie. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach wystarczy tylko odnowienie i odpowiednia konserwacja, pozwalające na dalsze użytkowanie.

Należy tu pamiętać, że wymiana takiego okna, bez oceny jej zasadności i oceny stanu jej zachowania, wykonanej przez odpowiednie organy, może być potraktowana jako zniszczenie części substancji zabytkowej i uszkodzenie zabytkowego budynku, co podlega przepisom karnym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *