Sercem każdej jadalni jest stół, wokół którego rozmieszczone są krzesła dla domowników czy zaproszonych gości. Czym kierować się podczas wyboru tego rodzaju mebli? Oto kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą się w trakcie projektowania jadalni.
Wybór stołu do jadalni – ustal metraż
Zanim wybierzesz stół i krzesła do jadalni, najpierw ustal, jaką przestrzenią dysponujesz. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której meble zdominują całą jadalnię lub nie będą się w niej mieścić. Stół prostokątny dla 8 osób wymaga około 12 m2 wolnego miejsca. Jeżeli potrzebujesz stołu na tyle osób, najpierw zmierz przestrzeń przeznaczoną na jadalnię i oceń, czy mebel się w niej zmieści.
Minimalna odległość pomiędzy stołem a innymi elementami wyposażenia lub ścianą w jadalni to 80 cm. Umożliwi to swobodne przesunięcie krzesła i wstanie od stołu. Oczywiście, im więcej przestrzeni, tym korzystanie z jadalni jest bardziej komfortowo dla Ciebie i Twoich bliskich. Z kolei minimalna długość dłuższego boku stołu, przy którym zmieszczą się dwie osoby to 120 cm.
Szukaj rozkładanych stołów do jadalni
Większy stół, którego potrzebujesz, teoretycznie zmieści się w jadalni, ale zajmie praktycznie całą przestrzeń? W Twoim przypadku sprawdzą się stoły do jadalni rozkładane. Rozkładana konstrukcja sprawia, że taki mebel zajmuje na co dzień niewiele miejsca. Natomiast, gdy pojawi się okazja na spotkanie w większym gronie, np. 8, 10 czy 12 osób, wówczas wystarczy go powiększyć.
Stoły rozkładane są dostępne w różnych kształtach, dzięki temu dopasujesz je do własnych preferencji i stylistyki jadalni.
Określ, jaki kształt stołu Cię interesuje
Stoły do jadalni zasadniczo są produkowane z owalnymi, okrągłymi lub prostokątnymi blatami. To pierwsze i drugie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większych przestrzeni. Dodatkowo brak narożników powoduje, że przy stole zmieści się więcej osób. Stół owalny, a także okrągły pasuje do wnętrz urządzonych w tradycyjnym oraz rustykalnym stylu. Jednak i od tej zasady pojawia się wiele wyjątków. Ostatecznie to od designu tego mebla, a nie jego kształtu zależy, w jakiej estetyce zaprezentuje się lepiej.
Natomiast ten ostatni rodzaj stołu pozwala na zaoszczędzenie miejsca. W razie potrzeby stół prostokątny ustawisz jednym bokiem przy ścianie. Choć w ten sposób rezygnujesz z dodatkowych miejsc przy stole, to jednak jednym meblem nie przytłaczasz całej przestrzeni. W zależności od tego, jak stół został wykonany, model z prostokątnym blatem sprawdzi się w nowoczesnych albo klasycznych wnętrzach.
Czas na krzesła do jadalni, czyli postaw na jakościowe materiały
Gdy już wybierzesz stół, dobierz do niego krzesła. Wielość faktur, materiałów i kolorów, jakie spotkasz podczas wyboru tych mebli, jest naprawdę imponująca. Jeżeli zależy Ci na rozwiązaniu uniwersalnym, które będzie spójne z praktycznie wszystkimi stylami, postaw na krzesła drewniane do jadalni.
Obecnie modnym rozwiązaniem są krzesła z drewna utrzymane w kolorze białym. Pasują one m.in. do stylistyki skandynawskiej. W minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się natomiast krzesła wykonane z tworzyw sztucznych, w tym te plastikowe. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie plastikowych elementów z nogami wykonanymi z metalu albo drewna.
Pamiętaj o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowania krzesła
Oprócz wyglądu istotna jest wygoda użytkowania. Zapewni ją miła w dotyku tapicerka, np. wykonana z weluru. Sprawdź, czy materiał jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, czy łatwo usunąć z tapicerki sierść psa, czy kota, czy krzesło jest łatwe w pielęgnacji.
Postaw na optymalne wymiary krzeseł do jadalni
Podczas zakupów zwróć też uwagę na wymiary krzesła. Aby osoba o przeciętnym wzroście swobodnie korzystała z krzesła:
- siedzisko powinno znajdować się około 30 cm poniżej blatu,
- oparcie – wystawać około 20 cm ponad blat,
- siedzisko być umiejscowione około 40-48 cm nad podłogą.
Weź też pod uwagę maksymalne możliwe obciążenie krzesła. Dostosuj je do swoich indywidualnych potrzeb.