Zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym jest coraz większe. Do niedawna taki sposób ogrzewania domu postrzegany był jako drogi, a co za tym idzie nieopłacalny. Rozwijająca się technologia przyczyniła się do zminimalizowania kosztów, dzięki czemu aktualnie piec elektryczny nie jest aż tak drogi w utrzymaniu, jakby się mogło wydawać.
Ogrzewanie to najkosztowniejsza ze wszystkich instalacji, jakie uwzględnia każdy projekt domu, zarówno biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, jak i wynikające z późniejszej eksploatacji. Sezon grzewczy w Polsce trwa co najmniej pół roku, czasem nawet dłużej. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór pieca, nie odrzucając z góry pieca elektrycznego, którego instalacja pod wieloma względami może się opłacić.
Piec elektryczny – czym jest?
Domy jednorodzinne ogrzewane we własnym zakresie wyposażone są w instalację centralnego ogrzewania. Wybór inwestorów najczęściej pada na kocioł zasilany paliwem stałym, ciekłym lub gazowym. Alternatywą dla niego jest kocioł elektryczny.
Piec elektryczny do ogrzewania domu jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu, gdyż nie trzeba martwić się o przygotowanie opału. Co za tym idzie, nie ma konieczności adaptowania przestrzeni, w której mógłby być on składowany, ani dbania o właściwe jego magazynowanie. To duże ułatwienie dla właścicieli, dlatego piec elektryczny jest szczególnie polecany tym, którzy nie mają czasu na przygotowywanie opału do sezonu grzewczego lub miejsca, gdzie mogliby go trzymać.
Piec elektryczny – jakie są rodzaje?
Większość kotłów elektrycznych to małe i lekkie urządzenia wiszące nieposiadające zbiornika, które ze zbiornikami mogą współpracować. Wyróżniają się tym, że są przeznaczone tylko i wyłącznie do ogrzewania krążącej w instalacji grzewczej wody. Pozwalają na ogrzanie każdego pomieszczenia, w którym znajduje się instalacja. Oprócz elektrycznego kotła jednofunkcyjnego na rynku dostępne są jeszcze inne rodzaje pieców elektrycznych. Krótki ich opis znajdziesz poniżej.
Piec elektryczny dwufunkcyjny
W odróżnieniu od jednofunkcyjnego kotła elektrycznego piec dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, służy do dwóch rzeczy: ogrzewania pomieszczeń, a także wody użytkowej. Zazwyczaj wyposażony jest w specjalny zasobnik ciepłej wody użytkowej i jest urządzeniem stojącym. Cechuje go duża moc i wysoka sprawność. Choć zajmuje więcej miejsca, niż piec jednofunkcyjny, nadal nie ma konieczności adaptowania dla niego osobnego pomieszczenia.
Piec elektryczny akumulacyjny
Jest to grzejnik elektryczny, który ma bardzo dużą pojemność cieplną. Działa w dwóch stałych cyklach – ładowania i rozładowywania. Podczas ładowania przetwarza i magazynuje ciepło z energii elektrycznej. Po pełnym naładowaniu zasilanie jest odcinane i rozpoczyna się cykl rozładowywania. Biorąc pod uwagę, że piec pobiera prąd w II taryfie, która jest tańsza, bądź w taryfie nocnej, jest wygodną alternatywą dla urządzeń grzewczych, które nie mają możliwości akumulacji ciepła.