fbpx
Różne

Wiata garażowa po zmianach w prawie budowlanym

• Zakładki: 22

Nowelizacja prawa budowlanego znacznie skróciła drogę do budowy wiaty garażowej. Jeśli dysponujesz działką i własnym domem, możesz przy pomocy wiaty odpowiednio zatroszczyć się o swoje auto i nie wydać przy tym większości oszczędności. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest wiata i gdzie, a także, na jakich zasadach możesz ją postawić.

Czym tak naprawdę jest wiata?

Prawo budowlane nie określa dokładnie, czym jest wiata. Cechy tego budynku zostały wskazane w Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 2019 roku. Zgodnie z nim wiata to:

  • konstrukcja oparta na słupach – stanowią one podstawowy element konstrukcyjny, to one utrzymują dach znajdujący się nad obiektem i wiążą budowlę z gruntem;
  • obiekt bez ścian – nie ma nośnych przegród zewnętrznych, nie jest zamknięty.

Doba wiadomość jest taka, że jeśli zabudujesz wiatę ścianami, nie zmieni się jej klasyfikacja jako budynku.  Konstrukcja, która opiera się na słupach, a nie na przegrodach zewnętrznych, nadal pozostanie wiatą. W ścianach mogą znajdować się okna.

Czy postawienie wiaty wymaga pozwolenia na budowę?

Po nowelizacji przepisów prawa budowlanego w 2020 roku budowa wiaty bez pozwolenia jest możliwa, gdy:

  • jej powierzchnia nie przekracza 35 m² – wiatę możesz postawić na dowolnej działce. Ważne, aby na każde 500 m² gruntu przypadały jedynie dwa takie obiekty;
  • jej powierzchnia nie przekracza 50 m² – wiatę o takim metrażu można wybudować wyłącznie na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub takiej przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Ponadto można wybudować maksymalnie dwie takie konstrukcje na każde 1000 m² gruntu.

Jeśli zdecydujesz się na wiatę, która jest integralną częścią budynku mieszkalnego i już została uwzględniona w projekcie budowlanym, otrzymane na budowę domu pozwolenie automatycznie umożliwia postawienie wiaty.

Rodzaj wiat garażowych

  • Wiata jako element bryły budynku – wiata może być integralną częścią budynku mieszkalnego. Jeśli zostanie schowana w podcieniu budynku, zapewni autom dodatkową ochronę. Popularne rozwiązaniem są wiaty, których zadaszenie łączy się z dachem domu. To sposób na spójność wizualną i ustabilizowanie konstrukcji. 
  • Wiata jako odrębny obiekt na terenie posesji – wiata nie musi być integralną częścią bryły budynku. Można postawić ją dowolnym miejscu na terenie swojej działki budowlanej. Wiata jako odrębny obiekt wymaga precyzyjnego usadowienia w ziemi. W przypadku drewnianych wiat często stosuje się betonowe wsporniki.

Zalety wiaty garażowej

  • Niższy w porównaniu z garażem koszt wykonania.
  • Oszczędność miejsca – wiata dla danego auta może zajmować mniej miejsca niż garaż mający pomieścić auto tego samego typu.
  • Brak pozwolenia na budowę – dobudowa garażu do istniejącego budynku wymaga pozwolenia.
  • Ochrona auta przed śniegiem, szronem, słońcem i deszczem.
  • Estetyczne urozmaicenie ogrodu.

Z czego wykonać wiatę garażową?

  • Wiata drewniana – to najtańsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Wymaga okresowej impregnacji, by ochronić drewno przed wilgocią i szkodnikami. Drewniane wsporniki często są betonowane w ziemi. Można również spotkać wsporniki wpuszczone w dekoracyjne bloczki betonu architektonicznego.
  • Wiata metalowa – to konstrukcja o większej trwałości niż drewno, która nie wymaga sezonowej konserwacji. Po kilku latach może pojawić się konieczność malowania. Wiata może być zadaszona w sposób klasyczny, dwuspadzistym dachem pokrytym blachą albo dachówką lub płaskim dachem o niewielkim spadku. Wersję ekskluzywną będzie stanowić zadaszenie czterospadowe.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
167 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *