Majsterkowanie to hobby wielu mężczyzn, którzy lubią naprawić różne rzeczy, zamiast je od razu wyrzucać i zastępować nowymi. Wszelkie prace wymagają jednak odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. Sprawdź, z czego powinien się składać zestaw narzędzi dla majsterkowicza i jak urządzić warsztat.
Domowy warsztat – gdzie go zrobić i co uwzględnić na początek?
Warsztat majsterkowicza można urządzić w różnych pomieszczeniach. Najlepszym rozwiązaniem jest garaż, budynek gospodarczy lub piwnica. Dzięki temu można swobodnie majsterkować, bez obaw o nadmierny hałas czy zabrudzenia.
Warsztat można także urządzić w kotłowni lub innym pomieszczeniu w domu, a nawet w mieszkaniu. Najlepiej wybrać jednak miejsce, które jest oddalone od części użytkowej, aby nie zakłócać spokoju innych domowników.
Urządzając domowy warsztat majsterkowicza, trzeba pamiętać, aby odpowiednio przystosować pomieszczenie. Warto kierować się zasadami ergonomii i bezpieczeństwa.
Miejsce pracy powinno posiadać odpowiednie oświetlenie. Najlepiej naturalne, ale sprawdzi się też specjalna lampa warsztatowa. Jest ona niezbędna również do prac wymagających precyzji.
Bardzo istotną kwestią jest sprawna wentylacja. Otwierane okno albo specjalny wywietrznik są niezbędne na przykład podczas używania silnych środków chemicznych (farby, rozpuszczalniki).
Każdy majsterkowicz powinien także zadać o swobodny dostęp do źródła prądu. Odpowiednia liczba gniazdek eliminuje potrzebę korzystania z przedłużaczy. Dzięki temu poprawia się komfort pracy oraz ogranicza liczbę kabli. To z kolei zwiększa bezpieczeństwo i sprzyja utrzymaniu porządku w warsztacie.
Wyposażenie domowego warsztatu. Jakie narzędzia warto mieć?
Wyposażenie warsztatu może się różnić w zależności od potrzeb, zainteresowań oraz zakresu i rodzaju wykonywanych prac. Innych narzędzi potrzebuje amator prac stolarskich, a innych miłośnik napraw elektronicznych czy mechanicznych. Jednak w każdym warsztacie majsterkowicza powinny znaleźć się takie podstawowe narzędzia, jak:
- solidny stół lub blat o właściwej wysokości i wielkości (dostosowany do użytkownika),
- imadło do bezpiecznego stabilizowania elementów podczas pracy,
- różne rodzaje młotków – ślusarki, ciesielski, gumowy,
- obcęgi do przecinania miękkich drutów oraz wyjmowania gwoździ,
- zestaw kluczy płaskich o różnych średnicach,
- klucze nasadowe do przykręcania połączeń śrubowych,
- różne rodzaje śrubokrętów – z grotem płaskim, krzyżakowym, imbusowym, torx i pozidrive,
- klucz francuski lub żabka do napraw hydraulicznych,
- próbnik wskazujący przepływ oraz obecność napięcia,
- piła do drewna i metalu (z wymiennymi brzeszczotami),
- nóż z łamanym ostrzem,
- narzędzia pomiarowe – miarka, poziomica (libella, skrzynkowa, cyfrowa lub laserowa),
- różnego rodzaju gwoździe, śruby, kołki montażowe,
- papier ścierny, taśma izolacyjna, pędzle,
- lutownica do samodzielnego lutowania przewodów i napraw z zakresu elektroniki,
- elektronarzędzia do wykonywania bardziej zaawansowanych prac:
- wkrętarka, wiertarka lub wkrętarko-wiertarka (najlepiej akumulatorowa),
- szlifierki – kątowa do przecinania twardych materiałów oraz oscylacyjna ze stopą, do której mocuje się papier ścierny,
- wyrzynarka do wycinania otworów,
- piła tarczowa do precyzyjnego cięcia,
- frezarka do wykonywania elementów formowanych,
- młotowiertarka z udarem pneumatycznym, niezbędna podczas remontów,
- środki ochrony indywidualnej – rękawice robocze, okulary ochronne, maska ochronna,
- apteczka.
Elektronarzędzia i maszyny do warsztatu – nowe czy używane?
Wyposażenie warsztatu może być kosztowne. Zakup fabrycznie nowych przyborów i akcesoriów wymaga dużych nakładów finansowych. Dlatego dobrym pomysłem jest wybór używanych narzędzi. Zwykle nie różnią się one wydajnością od sprzętów nowych. Mogą posiadać tylko oznaki użytkowania.
Warunkiem bezawaryjnego i poprawnego działania używanych elektronarzędzi jest sprawdzony dostawca. Nie warto kupować sprzętu niewiadomego pochodzenia, ponieważ istnieje ryzyko, że jest kradziony, a to może przysporzyć wiele problemów.
Najlepiej wybrać firmę, która istnieje na rynku wiele lat oraz oferuje używane maszyny i narzędzia w dobrym stanie technicznym. Godna polecenia jest firma EMI, która posiada szeroki wybór maszyn stolarskich dla profesjonalistów, ale także do przydomowego warsztatu.
Zdjęcie: materiał partnera