Tynk mineralny baranek jest zaliczany do tynków cienkowarstwowych, czyli tych stosowanych do wykańczania ocieplanych elewacji. Oczywiście ta zaprawa nadaje się też do wykańczania ścian jednowarstwowych.
Co ciekawe, tynki mineralne mogą być też stosowane we wnętrzach budynków. Jest to możliwe dzięki ich właściwościom, takim jak chociażby paroprzepuszczalność pozwalająca ścianom „oddychać”.
Tynk mineralny baranek – najważniejsze kwestie
Puc mineralny baranek jest sprzedawany pod postacią suchej mieszanki. Trzeba ją rozrobić z wodą, ręcznie lub maszynowo. Ta substancja odznacza się zasadowym pH, które zapobiega rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Warto też dodać, że puce mineralne są odporne na wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne.
Nakładanie baranka na ściany
Nakładanie popularnego baranka nie sprawia dużych trudności. Przede wszystkim, dlatego, że jego spoiwem jest cement z wyraźnym dodatkiem polimerów. To rozwiązanie znacznie poprawia jego przyczepność. Nowoczesny tynk mineralny jest trwały, odporny na mikropęknięcia, łatwy w fakturowaniu i malowaniu.
Tynk baranek reprezentuje grupę tynków cienkowarstwowych. Jest dostępny w każdym markecie budowlanym w bardzo przystępnej cenie. Jednakże nie tylko to decyduje o jego popularności i dobrych opiniach. Nie jest trudny w nakładaniu i oferuje bardzo wysoką wytrzymałość. Tynk mineralny jest też dość uniwersalny, dlatego też przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat.