fbpx
Ciekawe rozwiązania

Trejaże ogrodowe – rodzaje, materiały, wzory

• Zakładki: 34

Architektura ogrodowa niesie ze sobą naprawdę wiele różnych możliwości. Wśród nich wymienia się również trejaże i pergole, które są ze sobą bardzo często mylone. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie wyróżnia się trejaż, jakie są jego rodzaje, a także jaką rolę pełni najczęściej w ogrodzie.

Trejaż a pergole

Elementy ogrodowe, dzięki którym możemy uświetnić nasz ogród, a nawet zadbać o dużo lepszy wypoczynek, cieszą się coraz większą popularnością. Jednak rzeczywiście pojawia się pewien problem z tym, aby odróżnić pergole od trejaży. Bardzo wiele osób uważa, że ta konstrukcja w tych dwóch przypadkach jest taka sama, a nazwy traktują jako synonimy. Nic bardziej mylnego. Budowa pergoli i trejażu różni się pewnymi elementami, o czym dowiemy się już za chwilę.

Różnice, które posiadają popularne elementy ogrodowe:

  • pergole – tego typu elementy ogrodowe składają się przede wszystkim z pionowych słupków oraz sklepienia, które zbudowane jest najczęściej z poziomych belek łączących słupy, w ten sposób buduje się najprostsze pergole, które po obsadzeniu roślin pnących utworzą “zadaszoną” konstrukcję, budowa pergoli może być bardziej zaawansowana, pomiędzy pionowymi słupami możemy zamontować również belki poziomie oraz pozostałe elementy poprzeczne, dzięki temu pergola będzie nie tylko stabilniejsza, ale tego typu elementy mają wpływ również na różnego rodzaju wzory, najczęściej spotykamy się z niewielkimi pergolami tworzącymi swego rodzaju bramki do ogrodu, jak i również niezwykle rozbudowane tunele dające bardzo dużo cienia;
  • trejaż – określany jest również jako kratka lub drabinka, występują one w postaci ścianek, których budowa może być urozmaicona o niewielką ławeczkę lub też łączy się dwa trejaże przy pomocy górnej belki, ich konstrukcja składa się z ramy zbudowanej z grubszych desek lub belek, której wnętrze jest najczęściej wypełnione kratką wykonaną z cienkich listewek.

Zastosowanie trejaży w ogrodzie

Konstrukcja trejaży pozwala przede wszystkim na uprawę roślin pnących. Tego typu kratka również świetnie sprawdzi się na wingron, groszek, ogórki, tykwę, a nawet arbuzy. Jednak najczęściej trejaż znajduje swoje zastosowanie przy sadzeniu roślin ozdobnych. Konstrukcja kratek powinna posiadać określone punkty podparcia, tak aby była ona odporna na silniejsze podmuchy wiatru.

Zazwyczaj kratki stosujemy w ogrodzie jako ogrodzenie lub osłona konkretnej części naszej posesji. Warto w takiej sytuacji zadbać, aby budowa takiej drabinki była wsparta o ogrodzenie lub przymocowane do belek z fundamentem. Wybierając trejaże na winogron, najczęściej cała konstrukcja opiera się na ścianie budynku. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ciężar owocującej winorośli w obliczu niekorzystnych warunków pogodowych, nie doprowadzą do uszkodzenia kratki. Trejaże znajdują swoje zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonach i tarasach, stanowiąc przy tym skuteczną i dekoracyjną osłonę.

Trejaże – rodzaje i wzory

Budowa trejaży powinna uwzględniać nie tylko stabilność całej konstrukcji, ale również to jakie rośliny chcemy na nich uprawiać. Wśród najpopularniejszych typów pod względem zastosowanych materiałów, wyróżnimy:

  • trejaże metalowe – raczej rzadko spotykane w ogrodzie ze względu na niemożność łączenia niektórych gatunków roślin ze stalą, takie trejaże metalowe świetnie sprawdzą się na winogron, ze względu na duże obciążenia, które wytrzymają stalowe konstrukcje, istotne jest to, aby trejaże wykonane z metalu były odpowiednio zaimpregnowane przed korozją, najczęściej są one malowane proszkowo lub posiadają warstwę ochronną z ocynku;
  • trejaże drewniane – to najpopularniejsze rozwiązanie, które znajdziemy nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach i tarasach, trejaże drewniane już same w sobie są wyjątkowo dekoracyjne, dlatego nie wymagają nawet obsadzania roślinami. Jednak oczywiście są one przeznaczone głównie pod uprawę pnących gatunków.

Jeżeli chodzi o wzory, to tutaj praktycznie nie mamy żadnych ograniczeń. Chociaż w sklepach ogrodniczych, a także marketach ogólnobudowlanych najczęściej mamy do czynienia z klasycznymi konstrukcjami. Wymiary trejaży nie przekraczają raczej 2-3 metrów wysokości. Gdy będzie zależeć nam na wyższych drabinkach, to raczej tego typu elementy będą wykonywane na specjalne zamówienie. Zarówno trejaże drewniane, jak i również trejaże metalowe mogą wyróżniać się ciekawymi wykończeniami, które dodatkowo ozdobią ogród.

Zatem trejaże mogą posiadać różne wymiary, a także rozmaite wzory. Na początku powinniśmy zdecydować, jakie rodzaje elementów ogrodowych rzeczywiście nas interesują. Ważny jest nie tylko wygląd, ale przede wszystkim przeznaczenie trejaży. W ten sposób będzie nam łatwiej określić sposób mocowania, wygląd, a także materiał, z jakiego ma on być wykonany.

Gdzie kupić trejaże ogrodowe?

Gdy już poznaliśmy różnice pomiędzy trejażami a pergolami, to nie pozostaje nam nic innego, jak tylko dowiedzieć się, w jakich cenach dostępne są poszczególne konstrukcje. Jest to ważne, szczególnie jeżeli planujemy nieco większą ilość drabinek w swoim ogrodzie. W ten sposób dowiemy się, na jak dużą inwestycję powinniśmy się przygotować. Trejaże ogrodowe można zrobić samemu np. z listewek, lecz dostępne są też gotowe modele, które nabyć można w sprzedaży internetowej, w sklepach dom-ogród, a także w marketach budowlanych jak np. Castorama, Bricoman, Bricomarche, Leroy Merlin czy Obi.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
125 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *