fbpx
Budowa domu

Termomodernizacja budynku. Komu przysługuje kredyt?

• Zakładki: 95

W dążeniu do zapewnienia sobie godziwych warunków do życia przy równoczesnej trosce o środowisku naturalne – kredyt ze stałym oprocentowaniem na termomodernizację budynku może się okazać bardzo dobrym wyjściem z sytuacji dla osób, które nie posiadają własnych środków na ten cel.

Dowiedz się więcej na ten temat – czym jest termomodernizacja oraz co powinieneś wiedzieć w związku z kredytem jej przeznaczonym. Zebraliśmy w tym miejscu najważniejsze informacje, abyś miał dobry punkt wyjścia do dalszych rozważań.

Dowiedz się więcej na ten temat – czym jest termomodernizacja oraz co powinieneś wiedzieć w związku z kredytem jej przeznaczonym. Zebraliśmy w tym miejscu najważniejsze informacje, abyś miał dobry punkt wyjścia do dalszych rozważań.

Czym jest termomodernizacja?

Mówiąc o termomodernizacji ogólnie mamy na myśli przedsięwzięcie mające na celu maksymalne zmniejszenie zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku. Termomodernizacja jest więc ogółem prac, które pozwalają nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ale też zmniejszyć w maksymalny sposób ilość paliwa zużywanego na domową instalację, która to wszystko o zasila.

Cele termomodernizacji – co mówi ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów?

  • Ograniczenie strat energii cieplnej w budynku jest jednym z kluczowych założeń termomodernizacji.

  • Termomodernizacja może obejmować zmianę lub modernizację źródeł energii.

  • Wraz z termomodernizacją konieczne jest dążenie do zmniejszenia energii służącej do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej.

Idąc tym rokiem rozumowania łatwo dojść do wniosku, że pożyczka ze stałym oprocentowaniem dedykowana termomodernizacji musi być wykorzystana na sfinansowanie wszystkiego, co powyżej.

Kto może ubiegać się o kredyt na termomodernizację?

Szczęśliwie okazuje się, że kredyt na termomodernizację budynku nie tylko istnieje, ale też jest stosunkowo łatwy do uzyskania dla osób objętych dedykowanymi programami wspierającymi. Kto dokładnie ma szansę na taki kredyt ze stałym oprocentowaniem z celem związanym z termomodernizacją?

O kredyt na termomodernizację może się ubiegać właściwie każdy. Natomiast specyficznym rodzajem pomocy jest tzw. premia termomodernizacyjna, o którą to mogą starać się:

  1. Zarządcy budynków realizujących działania celujące w zmniejszenie poboru ciepła.

  2. Właściciele budynków realizujących działania celujące w zmniejszenie poboru ciepła.

Warto przy tym podkreślić rodzaje nieruchomości, które można uznać za zgodne z powyższymi punktami. Są to zarówno jednorodzinne, jak i wielorodzinne obiekty mieszkalne, ale też miejsca zbiorowego zamieszkania np. hotele robotnicze, domy dziecka, czy internaty. Na tym nie koniec! Tego rodzaju wsparcie zostało też przewidziane dla jednostek samorządu terytorialnego, jak szkoła, urzędy, szpitale. Jest więc sporo możliwości – i realnie duża szansa, że i Ty możesz skorzystać z kredytowania, a być może nawet i premii termomodernizacyjnej.

Jak uzyskać kredyt na termomodernizację krok po kroku

Sprawdź w pierwszej kolejności, czy przysługuje Ci kredyt z premią na termomodernizację np. w ramach programu Czyste Powietrze, a następnie postępuj zgodnie z następującymi punktami:

  1. Odszukaj bank, który bierze udział w programie – pomocny może okazać się w tym celu ranking kredytów hipotecznych z filtrem wyszukiwania uwzględniającym taką premię.

  2. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o kredyt w ramach wybranego programu.

  3. Jeśli bank przyzna interesujący Cię kredyt ze stałym oprocentowaniem – kolejnym etapem działania jest złożenie wniosku o dotację zgodnie z tym co powyżej.

Dalej musisz po prostu czekać na decyzję, a jeśli Twój wniosek zostanie zaakceptowany – pozostaje poczekać na wypłacenie kredytu przez bank. Gdy to się stanie – można działać z termomodernizacją zgodnie z założeniami.

Ważne! Zwróć uwagę na to, że tylko część banków ma w swojej ofercie kredyty powiązane z programem Czyste Powietrze lub inną inicjatywą wspierającą termomodernizację. Aktualnie możesz zgłosić się do takich instytucji finansowych jak np. Alior Bank, BOŚ Bank czy BNP Paribas. Możesz też pytać o taką możliwość w Bankach Spółdzielczych.

Program Czyste Powietrze i inne inicjatywy wspierające termomodernizację

Nie musisz męczyć się ze spłatą całego kredytu ze stałym oprocentowaniem wziętego na termomodernizację, gdyż istnieje sporo inicjatyw wspierających to przedsięwzięcie.

Za jakimi formami dofinansowania dla termomodernizacji możesz się rozglądać?

  • Dotacja na częściową spłatę kredytu kapitału bankowego – tutaj właśnie mowa o bankach, które weszły w partnerstwo w ramach programu „Czyste Powietrze”.

  • Dotacja z prefinansowaniem – ten rodzaj pomocy polega na tym, że w pierwszej kolejności jest wypłacana pierwsza cześć dotacji w formie swoistej zaliczki – jeszcze przed rozpoczęciem przedsięwzięcia, natomiast pozostała część trafia do kredytobiorcy dopiero po zakończeniu zadania termomodernizacji – realizacji przedsięwzięcia w całości.

  • Dotacha – chodzi o przyznanie środków po zrealizowaniu całości lub części inwestycji w ramach termomodernizacji.

Pewne jest, że są możliwości. Trzeba się rozejrzeć wśród nich i zainteresować tymi, które zdają się być najlepiej dopasowane do Twojej aktualnej sytuacji i tego, do czego się kwalifikujesz.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
173 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *