fbpx
Budowa domu

Termiczna izolacja poddasza – jak ocieplić poddasze w domu energooszczędnym?

• Zakładki: 60

Budowa domu energooszczędnego wymaga zastosowania dobrych jakościowo materiałów izolacyjnych. Jednym z miejsc, które należy starannie ocieplić, jest poddasze. Izolacja poddasza musi być wykonana z materiałów o jak najniższym współczynniku lambda. Ponadto należy zwrócić uwagę na izolację akustyczną, właściwości paroizolacyjne oraz wytrzymałość materiału. Wszystkie te parametry posiada wełna szklana, na której wykorzystanie inwestorzy decydują się najczęściej.

Współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej

Obok styropianu wełna mineralna ma najmniejszy współczynnik przewodzenia ciepła – od 0,045 do nawet 0,031. Dlatego też wybierana jest do ocieplania nie tylko domów energooszczędnych, ale także domów pasywnych. Ponadto wełna mineralna jest niepalna – świadczy o tym najwyższa klasa niepalności A1.

Wełna mineralna jest także bardzo uniwersalnym i łatwym w montażu materiałem izolacyjnym. Jednak to nie wszystkie jej właściwości, które zachęcają do wybrania właśnie tego materiału izolacyjnego do ocieplenia całego domu, w tym również poddasza.

Sprężysta i lekka izolacja poddasza

Konstrukcje szkieletowe i drewniane elementy większości budowanych domów wymaga zastosowania lekkiego i sprężystego materiału izolacyjnego. Takie właściwości ma wełna mineralna, w szczególności wełna szklana, która produkowana jest z pasku kwarcowego. Włóknista struktura sprawia, że wełna szklana jest lekka i bardzo plastyczna, a użyta do izolacji poddasza nie obciąży konstrukcji domu.

Akustyczna i termiczna izolacja domu

Mieszkańcom domu będzie żyło się dobrze w ciepłym i cichym domu. Hałas dochodzący zza budynku znacznie obniża komfort życia, podobnie jak dźwięki z innych pomieszczeń w domu. I w tym przypadku wełna mineralna sprawdzi się idealnie – ma zdecydowanie lepsze współczynniki izolacji akustycznej od styropianu.

Paroprzepuszczalność wełny mineralnej

wełna mineralna ocieplenie

W okresie grzewczym para wodna z pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień, próbuje wydostać się na zewnątrz budynku. Jeśli materiały użyte do izolacji domu są paroprzepuszczalne, para wodna swobodnie przedostaje się poza ściany domu. W sytuacji, gdy materiały ocieplające dom zatrzymują parę wodną, ta skrapla się, tworząc mostki cieplne. Długo osadzająca się wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów i pleśni, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia konstrukcji budynku.

Poprawny montaż wełny mineralnej jest tak samo ważny, jak jakość użytego materiału. Budowę domu energooszczędnego warto powierzyć firmie, która specjalizuje się w budowie domów pasywnych i energooszczędnych. Nie tylko projekt domu, ale także jego wykonanie gwarantują nam duże oszczędności i zwrot inwestycji na przestrzeni najbliższych lat.

*tekst powstał na podstawie wywiadu z Aleksandrą Wiśniewską, współwłaścicielką firmy budowlanej RIMB

Tagi: izolacja poddasza, ocieplenie poddasza wełną mineralną, docieplenie poddasza

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
142 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *