Chcesz zachować przepływ naturalnego światła w mieszkaniu? Bez łączenia pomieszczeń? Zainwestuj w szklane ściany działowe. To niezaprzeczalnie jeden z głównych trendów we współczesnym budownictwie. Ze względu na panoramiczność i elegancką formę, pięknie korespondują z nowoczesnym oraz klasycznym wyposażeniem.
Szklane ściany kojarzą nam się z biurowcami, firmami zatrudniającymi ludzi w kołnierzykach. Tak było kiedyś, jest i dzisiaj. Warto jednak zauważyć, że moda szybko się rozprzestrzenia. Duża w tym zasługa stylu loftowego, który pokochało wiele osób urządzających wnętrza. Doceniany jest za nowoczesną elegancję, przestronność i umiejętne łączenie starego z nowym.
Takie ściany możemy zamontować wszędzie tam, gdzie klasyczna ściana stworzyłaby dwa ciasne i klaustrofobiczne pomieszczenia.
Ostatnie lata to czas pandemii. Część z nas zmuszana była do pracy w trybie zdalnym, w domu. Przeszklone przegrody pozwalają tymczasowo oddzielić się od reszty domowników i stworzyć np. domowe biuro.
Z punktu widzenia wykonawczego warto zaznaczyć, że montaż szklanych przepierzeń jest o wiele szybszy i mniej brudny, niż budowa typowych ścian. Bardzo prawdopodobne, że z czasem takie zastosowanie szkła będzie zyskiwało na coraz to większej popularności.
Zastanówmy się teraz w jaki sposób możemy wykorzystać szklane ściany. Jakie korzyści osiągniemy montując je?
Więcej światła dziennego i poczucie wolności
Duże przestrzenie mają to do siebie, że dają nam poczucie nieskrępowanej wolności. Taki efekt możemy uzyskać nie tylko na zewnątrz budynku, ale i w jego wnętrzu. Wpuszczając światło tam, gdzie nie pozwala na to wymurowana ściana, wielkie tafle szkła sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe, bardziej przestronne i zaczyna wzajemnie przenikać się z przestrzenią zewnętrzną. Najlepszym tego przykładem są duże drzwi tarasowe, przez które rozpościera się widok na ogród albo inny zapierający dech w piersiach krajobraz. Niezwykła sceneria nie tylko ożywia wnętrze i buduje niesamowity klimat pomieszczenia, ale wydaje się wręcz częścią jego aranżacji.
Nie lubisz monotonii i chcesz ją wypędzić również ze swoich wnętrz? Szklane tafle, umieszczone na prowadnicach lub połączone ze sobą za pomocą zawiasów, pozwolą Ci komponować przestrzeń w taki sposób, w jaki masz właśnie ochotę to zrobić. Zamknąć ją lub otworzyć. Pokazać w całości lub zaprezentować tylko jej niewielki fragment.
Szklana ścianka działowa idealnie sprawdza się nie tylko w dużych, ale i w małych przestrzeniach. Dlaczego? Ponieważ odbijające się od niej światło rzuca refleksy, które fantastycznie powiększają optycznie pomieszczenie. Co ważne, szkło, jako naturalny surowiec, świetnie dopasowuje się do stylu wnętrza. Dobrze komponuje się zarówno z drewnem i pluszem, królującymi w rustykalnych oraz klasycznych przestrzeniach, jak również z metalem i skórą, będącymi wizytówką modernistycznych czy industrialnych aranżacji.
Nawet w małym mieszkaniu podniesie się standard
Szkło jest synonimem wyrafinowanego luksusu. Dlatego tez pierwsze szklane ściany powstawały w dużych korporacjach. Przeniesienie tego na mniejszy grunt może dać znakomity efekt. Trzeba to tylko zrobić z głową.
Przykład. Mamy mieszkanie, do którego wchodzi się przez długi korytarz. Ciemny, klaustrofobiczny, by się w nim odnaleźć trzeba zapalić światło. Po lewej i prawej stronie mamy drzwi – do jednego i drugiego pokoju, kuchni czy łazienki na wprost. Wyobraźcie sobie teraz, że zamiast ścian tynkowych mamy w tym miejscu szklane. Widzicie efekt? Od razu po wejściu do domu naszym oczom ukaże się duża otwarta przestrzeń dzienna. I zupełnie inaczej pomyślimy wtedy o mieszkaniu, wracając do niego zmęczonym po pracy.
Możliwości jest naprawdę wiele. Można wydzielić gabinet do pracy, sypialnię czy też kuchnię. Za każdym razem zyskamy.
Rodzaje ścian działowych
Tu podział jest uzależniony od wyboru szkła:
- hartowane szkło przezroczyste – idealnie nada się do kuchni zamiast tradycyjnych płytek i kafelek. Jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także – co ważniejsze – wysokie oraz
niskie temperatury! szkło piaskowane lub trawione;
- szkło piaskowane lub trawione – matowe i przezroczyste. Przepuszcza promienie słoneczne, ale pozwala na zachowanie prywatności;
- laminowane – najczęściej przybiera formę dekoracyjną:
- szkło elektryczne – pokryte warstwą tlenków metali przewodzącą prąd lub folią z ciekłymi kryształami. Na panelach umieszcza się elektrody podłączone do przewodów elektrycznych. W ten sposób za pomocą pilota można regulować przezroczystość ściany.
Cena
Na tym etapie, bez jakichkolwiek obliczeń trudno jest mówić o konkretnej kwocie. Taki projekt musi być wyceniony indywidualnie. Dlatego też klient, najlepiej z osobą czy firmą montującą, powinien najpierw ustalić parametry konstrukcji. Cena ściany będzie zależała przede wszystkim od jej wielkości.
Na koszty wpływają także rodzaje wykończenia. Wyborowi podlega między innymi rodzaj obramowania. W minimalistycznie urządzonych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się warianty bezramowe, ale niemniej ciekawie prezentują się ściany ze szkła w systemie ramowym.
Plusy i minusy
Zacznijmy może od pozytywnych aspektów posiadania ścian ze szkła.
- Zyskujemy więcej przestrzeni. Przynajmniej wizualnie.
- Światło. Dociera ono wszędzie. Można wtedy wydzielić jedno pomieszczenie bez okien, które będzie oświetlone promieniami słońca z sąsiedniego pomieszczenia.
- Podnosimy standard mieszkania.
- Możliwość montażu w gotowym, funkcjonalnym wnętrzu bez specjalnego brudzenia.
No i wreszcie przyszedł czas na wady.
- Słaba izolacja akustyczna. Słyszymy wszystko za ścianą.
- Przepuszczalność wilgoci. Jak to szkło.
- Niestety trzeba często je myć. Odciski palców, jakiekolwiek ślady, brud – dość szybko znajdują sobie na nich miejsce.