fbpx
Budowa domu

Szambo ekologiczne – porady, ważne kwestie

• Zakładki: 39

Konieczność zamontowania szamba pojawia się tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z sieci kanalizacyjnej. W zbiorniku, który może znaleźć się w gruncie na terenie posesji, gromadzone są ścieki – zarówno stałe, jak i płynne. Wybór opcji jest bardzo szeroki, a dotyczy on pojemności lub liczby komór.

W zależności od potrzeb konkretnego gospodarstwa można zatem dobrać optymalny rezerwuar. Dzięki temu skutecznie dba się o transport nieczystości z domu do zbiornika, skąd raz na jakiś czas są one wywożone przez specjalistów. Umieszczone w gruncie szambo powinno posiadać określone cechy. Czym charakteryzują się zbiorniki określane jako ekologiczne?

Gleba bezpieczna dzięki szczelnemu zbiornikowi

Kwestie ekologii bez wątpienia mają kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach. Zwraca się na nie uwagę również w odniesieniu do przydomowych szamb. Tego rodzaju zbiorniki pojawiają się w wielu gospodarstwach domowych. Wymaga tego sytuacja – tam, gdzie nie można podłączyć się do systemu kanalizacji, trzeba szukać innych rozwiązań. Prośrodowiskowe podejście niewątpliwie ma tu znaczenie. 

Wysokiej klasy szamba betonowe często określa się mianem ekologicznych. Dlaczego? Między innymi ze względu na zastosowane materiały budulcowe. Beton jest na tyle solidny i nieprzepuszczalny, że nie trzeba obawiać się o wyciekanie nieczystości do gleby. Używanie tego typu rezerwuaru jest zatem bezpieczne dla gruntu i wód. W innym przypadku rozwiązanie to byłyby szalenie groźne dla zdrowia zwierząt oraz ludzi. W obecnych czasach, kiedy aspekt ochrony środowiska jest jeszcze istotniejszy, warto zwracać na niego uwagę także w takich przypadkach.

Nie można też zapominać o innym ważnym czynniku. Szamba ekologiczne są z założenia bezodpływowe, a zatem gromadzone w nich nieczystości należy regularnie usuwać, korzystając z usług specjalistów. Ten aspekt również odnosi się do wcześniej wspomnianych założeń, zgodnie z którymi jakościowe zbiorniki betonowe nie przyczyniają się do zanieczyszczania gruntu, w zwiazku z czym są ekologiczne.

Ekologiczne, ale pod jednym warunkiem

Oczywiście określenie zbiornika ekologicznym tylko ze względu na jego budowę to pewne nadużycie. Szambo może być bowiem wykonane zgodnie ze standardami, charakteryzować się stuprocentową szczelnością i odpornością na wpływ różnorodnych czynników, jednak jeżeli jest nieprawidłowo zamontowane oraz eksploatowane, wówczas nie ma szans na osiągnięcie statusu szamba ekologicznego. Przykładem nieodpowiedniej eksploatacji jest niewłaściwe zastosowanie konkretnych elementów połączeniowych, użycie słabej klasy pokrywy, nieodpowiednie osadzenie rezerwuaru albo brak wentylacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *