fbpx
Ciekawe rozwiązania

System nawadniania ogrodu – na co zwrócić szczególną uwagę?

• Zakładki: 41

Ażeby kwiaty oraz inne rośliny, które żyją w ogrodzie, utrzymywały świeżość, a także swoje walory dekoracyjne, należy pamiętać o odpowiednim i systematycznym ich podlewaniu. Rośliny w ogrodzie można podlewać ręcznie, jest to jednak czasochłonne i pracochłonne. Dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem jest automatyczne nawadnianie ogrodu.

Systemy nawadniania ogrodu pozwalają na zaoszczędzenie czasu na podlewanie, są bardzo skuteczne, a ponadto zapewniają oszczędność wody.

System nawadniania ogrodu – najważniejsze informacje

System do automatycznego nawadniania ogrodu pozwala na zużycie nawet do 50% mniej wody niż podlewanie ręczne, gdyż po odpowiednim zaprogramowaniu dozują dokładnie taką ilość wody jakiej potrzebują poszczególne rośliny. System nawadniania podłączony może być do sieci wodociągowej lub do własnej studni w ogrodzie. To kolejny ze sposobów na obniżenie kosztów podlewania. Zestawy do nawadniania można stosować w ogrodach, sadach, polach uprawnych, parkach, boiskach lub szklarniach.

System można założyć w gotowym już ogrodzie, jednak bardzo praktycznym rozwiązaniem jest przeprowadzenie dokładnego projektu ogrodu z uwzględnieniem systemu nawadniania na niezagospodarowanym obszarze jeszcze przed założeniem ogrodu. W przypadku małych ogrodów przydomowych możemy samodzielnie wykonać plan i przeprowadzić montaż systemu nawadniania, jednak przy większych ogrodach, w szklarniach, czy na polach uprawnych zarówno projekt takiego systemu, jak i jego montaż powinniśmy zlecić specjalistom.

Nie mniej ważna od właściwego zaprojektowania i montażu nawadniania jest odpowiednia jego konserwacja. Wczesną wiosną, przed rozpoczęciem sezonu powinniśmy przeczyścić dysze, wyregulować zasięg zraszaczy i dokonać przeglądu elektrozaworów. Jesienią, po zakończeniu sezonu, trzeba wyłączyć system i zabezpieczyć przed mrozem. W tym celu należy całą instalację przedmuchać sprężonym powietrzem przy pomocy kompresora.

Elementy systemu nawadniania ogrodu

System podlewania ogrodów składa się z poszczególnych elementów, z których każdy odpowiada za konkretne czynności:

  • sterownik – montuje się go w budynku i odpowiednio programuje, aby wysyłał sygnał do elektrozaworów;
  • elektrozawory – w ustalonym czasie zamykają lub otwierają dopływ wody w ustalone miejsce ogrodu;
  • czujniki deszczu i wilgotności gleby;
  • elastyczne rury z polietylenu;
  • węże ogrodowe;
  • zraszacze – odpowiadają za dostarczanie wody.

Rodzaje systemów nawadniania ogrodu

Występuje kilka rodzajów zraszaczy w systemach nawadniania. Wybór rozwiązania powinniśmy dopasować do powierzchni ogrodu oraz roślin, jakie w nim rosną:

  • zraszacze statyczne – mają stosunkowo bliskie zasięgi, stosuje się je do nawadniania trawników o małych powierzchniach i nieregularnych kształtach;
  • zraszacze rotacyjne (turbinowe) – charakteryzują się dużym zakresem regulacji kąta, a także zasięgu, wersje z przekładnią zębatą umożliwiają wytworzenie kurtyny deszczowej, mają zastosowanie do trawników na terenach o zróżnicowanym ukształtowaniu;
  • mikrozraszacze statyczne i turbinowe – stosuje się je pod koronami drzew i krzewów, w sadach i szklarniach;
  • zraszacze kropelkowe – to najbardziej precyzyjny rodzaj nawadniania, straty wody wynoszą tylko 5-10%, wymagają jednak czystej wody lub jej filtracji, mają konstrukcję tunelową co może prowadzić do zapychania się instalacji, dostarczają wodę do korzeni pod roślinę, stosuje się do podlewania drzew, krzewów oraz żywopłotów;
  • zraszacze młoteczkowe – to rozwiązanie dalekosiężne, mają zastosowanie do nawadniana trawników o dużej powierzchni, pól uprawnych, ogrodów, sadów, pastwisk, a także boisk, przeznaczone są zazwyczaj do stosowania zewnętrznego – na trójnogach, innym rozwiązaniem są modele montowane w ziemię, które wynurzają się pod wpływem wysokiego ciśnienia wody.

Gdzie kupić system nawadniania ogrodu – wiodący producenci

Systemy do nawadniania ogrodu dostępne są m.in. w marketach budowlanych jak np. Castorama czy Obi. Wśród producentów tych rozwiązań, które znacznie ułatwiają uprawę ogródka, pracę na działce lub w sadzie warto wymienić takie uznane firmy jak np. Gardena, Rain Bird czy Hunter. W przydomowym ogrodzie, sadzie, szklarni, czy na polach uprawnych dużo bardziej praktyczne od ręcznego podlewania jest stosowanie do tego celu systemów nawadniania. Takie zestawy pozwalają na oszczędność czasu i wody, a co za tym idzie, także pieniędzy. W małych ogrodach i sadach możemy samodzielnie zaprojektować i zamontować system nawadniający, w przypadku większych ogrodów, sadów, czy pól uprawnych powinniśmy zasięgnąć pomocy fachowców. Aby system nawadniania działał długo, konieczna jest właściwa jego konserwacja.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
64 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *