fbpx
Ogród

Styl skandynawski, klasyczny lub kolonialny? Co je łączy

• Zakładki: 38 • Komentarz: 1

Drewniane meble ogrodowe od lat cieszą się dużym powodzeniem i, wbrew przewidywaniom, nie zostały wyparte przez meble z tworzyw sztucznych. Sekretem ich sukcesu jest naturalne pochodzenie, ponadczasowy wygląd i bardzo duża trwałość. Przy tym wybór różnorakich mebli drewnianych ogrodowych jest tak bogaty, że łatwo wpasować je w styl każdego ogrodu.

Meble drewniane ogrodowe – nie tylko krzesła i stoły

Wybór mebli ogrodowych jest bardzo duży. Dotyczy to także mebli drewnianych. Oczywiście prym wiodą stoły i krzesła, które pozwalają stworzyć letni salon z jadalnią pod chmurką.

Jednak meble ogrodowe to też niskie stoliki kawowe z wygodnymi siedziskami, leżanki, leżaki, fotele oraz huśtawki, czyli wszystko to, co jest potrzebne do komfortowego wypoczynku w ogrodzie.

Drewniane meble ogrodowe z reguły produkowane są z twardego drewna, które lepiej znosi niesprzyjające czynniki atmosferyczne, i dodatkowo olejowane, by przedłużyć ich trwałość. W sklepach internetowych można znaleźć wiele modeli mebli wypoczynkowych, najpopularniejsze rodzaje drewna używanego do produkcji mebli można sprawdzić na przykład w Ogrodosfera.pl.

Stoły ogrodowe mają w centralnej części otwór umożliwiający rozstawienie parasola. Dzięki temu nie trzeba martwić się padającym deszczem. W naszej szerokości geograficznej opady latem są coraz rzadsze, nie ma więc potrzeby chowania mebli w trakcie sezonu. Dla ich ochrony w zupełności wystarczy parasol lub pergola.

Podobną ochronę można zapewnić leżankom, leżakom i huśtawkom.

Klasyczny drewniany zestaw mebli obiadowych, fot. Ogrodosfera.pl

Dlaczego warto wybrać drewniane meble?

Drewno dobrze wpisuje się w aranżację każdego ogrodu i wygląda bardzo naturalnie. Podczas gdy meble z tworzyw sztucznych mogą wydawać się nie na miejscu, drewno pasuje do prawie każdej aranżacji.

Warto też zauważyć, że dobrze wykonane drewniane meble ogrodowe przetrwają dłużej niż kilka sezonów. Mało tego – wbrew pozorom są trwalsze niż meble z plastiku bądź metalu, który łatwo ulega korozji. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej impregnacji.

Dla wygody i dekoracji warto rozważyć położenie na siedziskach mebli ogrodowych poduszek lub tapicerowanych siedzisk.

Proste meble obiadowe z drewna sosnowego, fot. Ogrodosfera.pl

Meble ogrodowe w stylu skandynawskim, klasycznym i kolonialnym – które wybrać?

Skandynawskie meble ogrodowe można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Są wizualnie lekkie i bardzo proste. Minimalizm i ascetyczny wygląd doskonale pasują do niedużych ogrodów, w których dominują proste trawniki i niewielkie nasadzenia. To także propozycja na balkony i tarasy, meble skandynawskie bowiem z reguły zajmują mało miejsca.

Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że zaprojektowane według skandynawskich wytycznych meble będą niewygodne lub po prostu brzydkie. Skandynawowie do perfekcji opanowali integrację z naturą i umieją korzystać z jej darów. Meble skandynawskie są więc bardzo wygodne, a jednocześnie nieepatujące ozdobnikami.

Meble obiadowe z drewna akacjowego, fot. Ogrodosfera.pl

Drewniane meble kolonialne można uznać za przeciwieństwo skandynawskich. Styl kolonialny narodził się w czasie kampanii indyjskiej prowadzonej przez Wielką Brytanię. Szybko okazało się, że brytyjskie meble przywiezione do Indii przez oficerów źle znoszą tamtejszy klimat. Potrzebne były więc nowe, zrobione przez miejscowych rzemieślników z odpowiednio wytrzymałego drewna. Tak narodził się styl kolonialny, który starając się zachować brytyjskie wzorce, dołożył do nich typowo indyjskie ozdobniki. W stylu kolonialnym znajdziemy więc meble ogrodowe zdobione frezowaniami i charakterystycznym wygięciem nóg od stołów i krzeseł. To elegancja, która dobrze sprawdzi się w dużych, okazałych ogrodach z wyraźnie rozplanowaną przestrzenią.

Styl klasyczny ma stuletnią tradycję i wygląd, który umiejscawia go pomiędzy skandynawskim a kolonialnym. Nie stawia na kolonialne ozdobniki, ale też daleko mu do skandynawskiej ascezy. Jak na klasykę przystało, jest ponadczasowy. Sprawdzi się praktycznie w każdym ogrodzie.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
60 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *