fbpx
Budowa domu

Stan surowy a deweloperski – co obejmują poszczególne etapy budowy domu?

• Zakładki: 56

Budowa domu składa się z kilku etapów. Gdy nieruchomość wystawiana jest na sprzedaż, często możemy spotkać się z określeniami stan surowy i stan deweloperski.  Jeśli chcesz wiedzieć, co otrzymasz, decydując się na któreś z rozwiązań, zapoznaj się z naszym artykułem.

Etapy budowy domu: stan surowy

Budynek w stanie surowym dzielimy na otwarty i zamknięty. W stanie surowym otwartym budynek posiada ściany nośne, kominy, strop nad parterem, a także schody, jeśli mamy do czynienia z budynkiem posiadającym co najmniej dwie kondygnacje. Przy czym należy podkreślić, że stanowią one element konstrukcji, łączący piętra, a nie funkcjonalną część wystroju wnętrza.   Budynek w stanie surowym zamkniętym ma kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna, drzwi zewnętrzne, a także kanały wentylacyjne i bramę garażową, jeśli w bryle obiektu został przewidziany garaż. Choć pomieszczenia nie są wykończone, sam budynek jest odpowiednio zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, chociażby śniegu lub deszczu.  Nie jest jednak obiektem gotowym do użytku. Dla większości inwestorów i wykonawców osiągnięcie stanu surowego zamkniętego oznacza półmetek w pracach związanych z realizacją inwestycji. Ma to związek z czasem potrzebnym do wykonania pozostałych robót. 

Etapy budowy domu: stan surowy otwarty a zamknięty

Stany surowy i zamknięty następują po sobie po stosunkowo krótkim czasie. Gdy zostają zakończone roboty konstrukcyjne związane z realizacją części nośnej budynku, mówimy o przejściu ze stanu zero do stanu surowego otwartego. Zamknięcie wszystkich otworów w przegrodach zewnętrznych oznacza doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego.

stan surowy zamknięty

Etapy budowy domu: stan deweloperski

Stan deweloperski jest pojęciem umownym, którego używa się do określenia stopnia wykończenia budynku. Konkretna, fachowa definicja nie istnieje. Dom jest wykończony z zewnątrz, zamontowano w nim wszystkie instalacje, ale jeszcze nie nadaje się do zamieszkania. W stanie deweloperskim nie ma położonych podłóg, płytek, białego montażu w łazience, parapetów, ościeżnic z drzwiami wewnętrznymi. Nie pomalowano ścian, nie zainstalowano grzejników i gniazdek. Tym wszystkim musi zająć się nowy właściciel. Niektórzy inwestorzy oferują tzw. podwyższony stan deweloperski lub rozszerzone pakiety wykończeniowe do wyboru, gdzie w zależności od ustaleń możemy liczyć na zagospodarowanie zieleni, przygotowanie miejsc parkingowych, montaż schodów z balustradami czy też zamontowanie grzejników, parapetów zewnętrznych i wewnętrznych.  Z wieloma inwestorami można wynegocjować indywidualne warunki, zmniejszając zakres robót wykończeniowych, które zostaną po naszej stronie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
206 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *