fbpx
Budowa domu

Składzik na narzędzia – wszystko, co trzeba wiedzieć

• Zakładki: 42

Domek narzędziowy to niezbędna rzecz dla każdego miłośnika ogrodu. Pomieści wszelkie niezbędne akcesoria, ale w większym wymiarze może być równie dobrym schowkiem dla rowerów, mebli ogrodowych i dziecięcych zabawek. Zamiast składować rzeczy w garażu, przedsionku, na strychu i w pomieszczeniach gospodarczych, wybierz jeden domek narzędziowy i zaprowadź porządek w swoim domu.

Funkcje domku narzędziowego

Oprócz wspomnianej już funkcji przechowywania, która jest niewątpliwie najbardziej istotna, domek może służyć także jako niewielki warsztat. Warto wtedy zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary pomieszczenia, zwłaszcza wysokości stropu. Istotne jest także doprowadzenie do domku prądu lub wybór projektu z oknem, tak aby zachować odpowiednie doświetlenie wnętrza. Okno jest ważne w przypadku wentylacji – przy malowaniu farbami, czy szlifowaniu przy dużej ilości pyłu może się okazać niezbędnym elementem konstrukcji. Równie istotne są drzwi, lepiej żeby otwierały się na zewnętrz, a nie zabierały miejsca wewnątrz domku. Jest to również istotne z racji kwestii bezpieczeństwa, przy nagłej awarii podczas majsterkowania szybciej można uciec z pomieszczenia.

Domek narzędziowy – materiały

Domek narzędziowy drewniany

Najpopularniejszym wyborem większości działkowiczów są domki drewniane. Nic w tym dziwnego, gdyż są łatwe w budowie, a jednocześnie trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, drewno łatwo przemalować, jeśli wizja na aranżację ogrodu zmieni się w czasie. Są także bardzo przyjazne w użytkowaniu. Z łatwością można przymocować dodatkowe półki, czy przykręcić regał do ściany, żeby wzmocnić jego stabilność. Aby zapewnić domkowi nieskazitelny wygląd i trwałość na kolejne lata warto okresowo go zaimpregnować lub pokryć bejcą. Ten obowiązek może być nieco uciążliwy, zwłaszcza dla zapominalskich osób.

Domek narzędziowy metalowy

Nowoczesne domki narzędziowe to z pewnością te wykonane z metalu. Lekkie, wytrzymałe i stosunkowo tanie zachwycają swoim loftowym, prostym designem. Nie nadają się jednak na domki, które miałyby służyć dodatkowo jako warsztat. Metal latem szybko się nagrzewa, tworząc w środku duszną, gorąca puszkę, zimą zaś w domku może panować mróz, a wychłodzone ściany nie będą zachęcać do przebywania w nim. Domek metalowy jest też narażony na korozję, więc warto zainwestować w produkt o lepszej jakości.

Domek narzędziowy plastikowy

Jeśli chcesz zaoszczędzić czasu i pracy przy konserwacji swojego domku narzędziowego wybierz model wykonany z plastiku. Tworzywa sztuczne nie wymagają zbyt wiele pracy, można je sezonowo czyścić, ale nie jest to wymóg konieczny. Dodatkowo są lekkie, tanie, odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Jaką mają wadę? Tani plastik może nie wyglądać estetycznie, a domki imitujące drewno nigdy nie będą tak przytulne i stylowe jak drewniane domki letniskowe. Może także wystąpić problem jeśli będziesz chciał zmienić stylizację domku, nie każde tworzywo da się łatwo i estetycznie pomalować.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
127 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *