Kora drzewnajest świetnym materiałem do ściółkowania. Zazwyczaj w ogrodzie stosuje się korę sosnową. Lecz często używa się również korę świerkową lub korę pochodzącą z drzew liściastych. Przedstawiamy rodzaje kory oraz jej zastosowanie w domowym i nie tylko ogrodzie. Podpowiadamy, jak prawidłowo ściółkować korą.
Kora drzewna, czyli doskonały materiał na ściółkę
Wartość ściółki jest nie do przecenienia jeśli chodzi o zastosowanie jej w przydomowym ogrodzie i nie tylko. Wie o tym każdy, kto miał kiedykolwiek prawdziwą styczność z uprawą roślin. Do najważniejszych zadań, przed którymi staje ściółka to:
- ograniczenie parowania wody;
- zapobieganie zbyt dużemu wysychaniu gleby;
- utrudnienie rozwoju chwastów;
- ochrona korzeni roślin przed zimnem oraz upałami;
- ograniczenie wypłukiwania substancji odżywczych z podłoża;
- funkcje dekoracyjne.
Jako ściółkę zastosować można wiele materiałów, lecz do najpopularniejszych należy kora. Wśród rodzajów kory stosowanej do ściółkowania wymienia się:
- kora sosnowa;
- kora świerkowa;
- kora z drzew liściastych.
Kora sosnowa – właściwości, rodzaje
Kora sosnowa – najważniejsze informacje
Spośród wymienionych powyżej rodzajów kory najbardziej popularne i najczęściej stosowane są te pochodzące z drzew iglastych (sosnowa czasem świerkowa). Jest ona bardzo dekoracyjna, lecz również zawiera bardzo ważne w ogrodzie związki mineralne, a wśród nich m.in. magnez, fosfor oraz potas, a do tego celulozę. Dzięki temu w czasie rozkładu znacząco wzbogaca podłoże w niezmiernie ważne substancje odżywcze, a ponadto poprawia jego strukturę
Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż kora sosnowa, a zwłaszcza ta świeża, ma odczyn pH lekko kwaśny. To za sprawia, że nadaje się ona przede wszystkim do ściółkowania roślin, które są kwasolubne, z kolei nie będzie odpowiednia dla tych gatunków, które preferują zasadowy odczyn podłoża. Aby kora sosnowa dobrze spełniała swoje zadanie ściółka, należy ją zastosować w odpowiedniej ilości. Warstwa takiej ściółki nie może być mniejsza niż 6-7 cm, w przeciwnym wypadku łatwo może zostać zmyta np. przez deszcz, a także szybciej ulega rozpadowi. W celu osiągnięcia takiego efektu, na przykrycie każdego 1m2 gleby należy przeznaczyć worek takiej kory, którego pojemność wynosi około 80 litrów.
Kora sosnowa – świeża lub przekompostowana
Rodzaje kory sosnowej dostępne w sprzedaży to:
- kora sosnowa świeża – ma ona jasną barwę, stosunkowo wolno się rozkłada, a ponadto prezentuje się bardzo dekoracyjnie, zawiera jednak więcej związków organicznych, które są szkodliwe dla roślin, utrudniając im wzrost oraz rozwój – są to np. polifenole i garbniki, w czasie rozkładu pozbawia ona glebę znacznych ilości azotu, gdyż bakterie, które rozkładają korę sosnową , pobierają ten pierwiastek bezpośrednio z podłoża, w związku z tym rośliny, które są ściółkowane taką świeżą korą sosnową, powinny być dokarmiane na początku sezonu sporymi dawkami azotowych nawozów – brak tego ważnego pierwiastka w glebie może spowodować wolniejszy wzrost roślin;
- kora sosnowa przekompostowana – jest ona ciemniejsza, a do tego drobniejsza, ponadto ma mniej dekoracyjne walory estetyczne, wymaga też częstszego uzupełniania, ponieważ szybciej się rozkłada, lecz jest ona bardziej zasobna w bardzo ważne składniki pokarmowe, odznacza się mniejszą kwaśności, która wynosi około 6,5 pH, jest ona pozbawiona znacznej części fenoli oraz garbników, lepiej magazynuje wodę.
Rozdrobnienie kory sosnowej
Kora sosnowa występować może w różnym stopniu rozdrobnienia:
- kora grubo mielona – doskonale sprawdza się do ściółkowania np. rabat w miejscach, które są dość wietrzne, ponieważ dzięki grubej strukturze utrudnione jest rozwiewanie jej poszczególnych fragmentów przez wiatr, wolniej się też rozkłada, znacznie lepiej prezentuje się pod dużymi roślinami.;
- kora średnio mielona – nadaje się ona do ściółkowania większości roślin na różnym rodzaju podłoża, rabat – to rozwiązanie dużo bardziej uniwersalne;
- kora drobno mielona – jest ona lekka i delikatna, a co za tym idzie jest też bardziej podatna na zwiewanie jej przez wiatr, w związku z tym lepiej stosować ją jako dodatek do podłoża niż jako ściółka, można ją również zastosować do ściółkowania roślin niskich, takich jak np. wrzosy.
Kora sosnowa – zastosowanie w ogrodzie
Kora sosnowa idealnie sprawdza się do ściółkowania takich roślin jak: iglaki, różaneczniki, azalie, wrzosy, a także inne ozdobne rośliny kwasolubne. Można ją też stosować jako ściółkę pod krzewy oraz byliny, które tolerują lekko kwaśny odczyn podłoża.
Ciemna oraz naturalna barwa kory sosnowej przekompostowanej świetnie podkreśla żywą zieleń roślin, a także intensywne barwy kwiatów. Można ją więc stosować w różnych aranżacjach ogrodowych. Można ja rozkładać bezpośrednio na powierzchni gleby albo na specjalnym podkładzie (ten może być np. z włókniny czy agrotkaniny). W tym pierwszym przypadku ściółka będzie się szybciej rozkładać, a także wymagać częstszego jej uzupełniania, ponadto skutecznie poprawi strukturę gleby oraz wzbogaci podłoże w cenną próchnicę. Z kolei ściółka z kory z sosny na podkładzie z włókniny czy agrotkaniny będzie dłużej zachowywać właściwości dekoracyjne i lepiej zabezpieczy podłoże przed wysychaniem oraz rozwojem chwastów, jednak nie poprawi tak dobrze żyzności gleby. Warto również wspomnieć o tym, że przekompostowana kora sosnowa sprawdzi się jako dodatek do podłoża, a w szczególności dla roślin kwasolubnych, a to w związku z tym, że rozluźnia ona glebę oraz dobrze utrzymuje wilgoć.
Kora z drzew liściastych – właściwości, najważniejsze informacje
Jednak nieco inne właściwości w porównaniu z korą z drzew iglastych (sosnową lub świerkową) ma rzadziej spotykana w ogrodnictwie kora pochodząca z drzew liściastych (może to być np. kora bukowa). Ma ona zazwyczaj odczyn zasadowy, a to sprawia, że nadaje się do ściółkowania tylko i wyłącznie roślin, preferujących obojętny albo zasadowy odczyn podłoża. Jednak nawet w ich przypadku nie zawsze jest ona dobrym wyborem. Posiada co prawda mniej związków żywicznych w porównaniu z korą pochodzącą z drzew iglastych, lecz może ona zawierać też duże ilości garbników i polifenoli, które są niebezpieczne dla roślin (np. kora dębowa czy kora z orzecha włoskiego). Decydując się na zastosowanie jej w ogrodzie, należy w związku z tym użyć kory przekompostowanej (przez 2-3 lata), ponieważ w trakcie rozkładu utraci ona sporo spośród szkodliwych substancji.
Kora do ściółkowania ogrodu – gdzie kupić?
Korę do ściółkowania ogrodu można zakupić w internetowych oraz stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Dostępna jest również w sprzedaży w dużych marketach budowlanych jak np. Castorama, Leroy Merlin czy Obi. Wśród firm, które w swojej ofercie mają korę drzewną do ściółkowania ogrodu warto wymienić np.: Kor-Drew czy Gardenmar.