fbpx
Aranżacja wnętrz

Ściany prysznicowe – rodzaje, zalety i wady

• Zakładki: 24

Chociaż istnieje wiele sposobów na odświeżenie łazienki, najbardziej spektakularne efekty zapewnia modernizacja prysznica, a zwłaszcza jego ścian. Materiał, który wybierzesz na ściany prysznicowe, będzie mieć bardzo duży wpływ na wygląd całej łazienki. Nie bez znaczenia są również pozostałe czynniki jak odporność na wodę, pęknięcia, odpryski, komfort użytkowania, konserwacja, łatwość instalacji i koszty. Poznaj plusy i minusy popularnych materiałów.

Akrylowe ściany prysznicowe

Akrylowe ściany prysznicowe nie są produktem z górnej półki, ale z pewnością pasuje do nich określenie „niezawodny pewniak”. Jeśli nie masz wygórowanych potrzeb estetycznych i nie poszukujesz niezwykle kreatywnych rozwiązań w przestrzeni łazienkowej, akrylowe ściany prysznicowe z pewnością spełnią twoje oczekiwania. Są niedrogie, trwałe, odporne na wgniecenia, łatwe w czyszczeniu, a ponadto, a może przede wszystkim – od tego trzeba było zacząć – odporne na wilgoć i pleśń, szczególnie te mające formę dużego panelu, który idealnie pokrywa ścianę. Jeśli zdecydujesz się na użycie oddzielnych elementów akrylowych, aby pasowały do niestandardowych instalacji prysznicowych i wannowych, będziesz musiał pomyśleć o uszczelnieniu złącz paneli. Plusem akrylowych ścian jest również łatwość instalacji, duży wybór kolorów i kształtów, a także praktyczność. Bez problemu zamontujesz na takiej ścianie półki na kosmetyki kąpielowe. Akrylowe ściany nie są tak śliskie, jak szkło, więc w razie niefortunnego postawienia stopy, grożącego upadkiem, zapewniają solidne podparcie.

Po stronie minusów znalazła się podatność na zarysowania, którą możesz zminimalizować, decydując się na wzorzyste panele, a także możliwość niedopasowania estetycznego do wystroju domu lub mieszkania. To jednak niewielkie niedogodności, jeśli weźmiemy pod uwagę atrakcyjną cenę. Jeśli marzysz o schludnej łazience, która jest łatwa w utrzymaniu, akrylowe ściany prysznicowe polecają się mocno.

Ściany prysznicowe z włókna szklanego

Jeśli potrzebujesz instalacji jednopłytowej, gotowego arkuszu do zamontowania na ścianach w łazience, zdecyduj się na włókno szklane. To rozwiązanie wielu zalet i niewielu wad. Listę plusów otwiera wyjątkowa trwałość, o której szkło może tylko pomarzyć. Płyty z włókna szklanego są dźwiękoszczelne i wodoodporne. Decydując się na nie, możesz zapomnieć o problemach z pleśnią. Nie są podatne na pękanie, a jednym minusem jest podatność na zarysowania, co może wiązać się z częstszą wymianą paneli.  To jednak nadal dużo tańsza opcja niż ściany szklane.

Ściany prysznicowe z płytek szklanych

Płytki szklane to sposób na atrakcyjną, elegancką łazienkę, która na dodatek wydaje się bardziej przestronna niż jest w rzeczywistości.  Płytki odbijają światło, zwiększając jasność pomieszczenia. Ten materiał pasuje zarówno do aranżacji w stylu klasycznym, jak i bardziej awangardowych. Wszystko dzięki możliwości drukowania na szkle i tworzenia niestandardowych projektów. Ściana prysznicowa z tego typu płytek jest w pełni wodoodporna i łatwa w czyszczeniu. Niestety to rozwiązanie ma kilka minusów. Przez śliską powierzchnię płytek nie powinien być to pierwszy wybór w przypadku domów z dziećmi i osobami starszymi. O urazy nietrudno. Delikatność płytek powoduje, że zaleca się montaż w wykonaniu specjalisty, a wiadomo, że to kosztuje. Same płytki również są droższe niż włókno szklane i akryl.

Ściany prysznicowe z płytek ceramicznych lub gresowych

Jeśli nie lubisz podążać utartymi ścieżkami projektowymi, co oznacza, że nawet najpiękniejszą aranżację wprost z mediolańskiego katalogu doprawiasz swoją fantazją, najlepszym wyborem będą płytki ceramiczne lub gresowe. Występują w bardzo szerokiej gamie kolorów, rozmiarów, tekstur i wzorów, które można mieszać, by uzyskać jedyny w swoim rodzaju projekt. Stworzenie niepowtarzalnej strefy kąpieli może być co prawda nieco pracochłonne, ale efekt zawsze wart jest wysiłków.  Ściany prysznicowe z płytek ceramicznych lub gresowych nie są rozwiązaniem jedynie dla tych, którzy lubią szaleć aranżacyjnie. Miłośnicy klasyki z pewnością docenią możliwość dopasowania płytek do umywalki, toalety czy też podłogi z ceramicznych kafli, by stworzyć przestrzeń, w której wszystko współgra. Tego typu płytki sprawdzą się, jeśli chcesz stworzyć wymarzoną łazienkę, nie wydając przy tym majątku.

Ściany prysznicowe z porcelany

Porcelanowe ściany prysznicowe są idealne dla właścicieli domów, którym zależy na ponadczasowej estetyce o wydłużonej żywotności. Ścianę z płytek porcelanowych łatwo naprawić. Wystarczy wymienić uszkodzony element. Chociaż ceramika i porcelana to zasadniczo ten sam materiał, mają nieco inne właściwości. Porcelana jest gęstsza, bardziej wodoodporna i trwalsza niż ceramika. Ceramika jest tańsza i łatwiejsza do cięcia niż porcelana. Chcąc uniknąć pojawienia się pleśni w zafugowanych spoinach między płytkami, trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu. Wadą porcelany jest to, że po zamoczeniu staje się śliska, chociaż łatwo temu zaradzić, teksturując ją. Ponadto płytki porcelanowe, podobnie jak płytki ceramiczne, są podatne na odpryski i pękanie.

Szklane ściany prysznicowe

Ścianka prysznicowa WALK IN MOLIS NATURE BLUE OVAL MASSI

W nowoczesnych łazienkach królują szklane ściany prysznicowe w wersji oprawionej lub bezramowej. Te drugie sprawiają, że łazienka nabiera lekkości, prezentując się świeżo i nowocześnie. Ściany wykonane są z bezpiecznego szkła hartowanego, transparentnego lub grafitowego, które może posiadać na swej powierzchni zdobienia i ochronną powłokę easy-clean. Wykończenie szklanej ściany najczęściej występuje w kolorach srebrnym, złotym, czarnym, a także w wersji niklowanej lub chromowanej. Szklane ścianki prysznicowe typu walk-in to rozwiązanie dla osób szukających nietypowych elementów, które pozwolą wyróżnić łazienkę. Zyskuje ona optyczne powiększenie. Na rynku dostępne są produkty barwione o półokrągłym brzegu, obok których nie sposób przejść obojętnie. Szkło doskonale komponuje się z każdym stylem aranżacyjnym. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać o tym, że nieregularnie czyszczenie i zbyt częste postawianie powierzchni mokrej, spowoduje wystąpienie nieestetycznego osadu, kamienia, a przy słabej cyrkulacji, także pleśni. Wadą jest również cena. Nie jest to rozwiązane na każdą kieszeń. 

Szklane ściany i płytki

Kamienne ściany prysznicowe

Jeśli chcesz stworzyć łazienkę o luksusowym wyglądzie, to zdecyduj się materiał z wyższej półki, czyli naturalny kamień. Trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni, bo zarówno dostawa, jak i montaż są droższe niż w przypadku innych materiałów na ściany prysznicowe, jednak wyjątkowa estetyka, nadająca wnętrzu charakteru, a także żywotność materiału są warte inwestycji. Wybierając kamień naturalny na ścianę prysznicową, musisz upewnić się, że strefa prysznica wytrzyma ten ciężar. Jednym z najtrwalszych dostępnych materiałów kamiennych do ścian prysznicowych jest granit. Jest odporny na pęknięcia, naturalne zużycie i plamy. Występuje w różnych odcieniach i można go polerować – od matu do błysku. Dzięki temu znakomicie sprawdzi się w różnych stylach aranżacji – od klasycznych, przez rustykalne, industrialne, na nowoczesnych skończywszy. Po stronie wad kamienia naturalnego – oczywiście oprócz ceny – znalazła się porowatość. Aby nagromadzona woda z mydlinami nie skróciła żywotności materiału, trzeba go okresowo uszczelniać.  Zwykle dzieje się to, co 5 lat.

Marmur

Jednym z najpiękniejszych materiałów do kamiennych ścian prysznicowych jest marmur.  Ma o wiele większe walory estetyczne niż granit. Polerowany kamień dodaje blasku każdej łazience, a wysokiej klasy wygląd przyczynia się do zwiększenia wartości nieruchomości. Choć z użyciem marmuru można tworzyć oszałamiające wręcz projekty, jest to rozwiązanie obciążone wieloma wadami. Decydując się na marmurowe ściany prysznicowe, musisz wykazać się dużą ostrożnością. Nie każdy marmur będzie dobrym wyborem. Mocno żyłkowany może powodować uszkodzenia ścian. Z dużą zawartością żelaza jest podatny na rdzewienie ze względu na częsty kontakt z wodą. Sam kamień prezentuje się dostojnie i tworzy udane duety ze szkłem, pozwalając uzyskać efekt przestronności, ale niestety zbyt łatwo się plami i jest podatny na pęknięcia, więc wymaga ostrożności wręcz muzealnej – patrzeć, podziwiać, gdy nie trzeba, nie dotykać. To oczywiście pół żartem, pół serio.

Ściany prysznicowe z kwarcu

Kwarcowe ściany prysznicowe to sposób na połączenie estetyki i wysokiej funkcjonalności bez konieczności pójścia na jakiekolwiek kompromisy. Mający szerokie zastosowanie w architekturze i wnętrzach kwarc inżynieryjny jest kamieniem spiekanym.  Został wykonany z naturalnych materiałów, które przeszły proces inżynierii spiekania, który naśladuje naturalne ściskanie i ciepło otoczenia. Powierzchnie spiekane są ponad dziesięć razy lżejsze niż kamień naturalny, pomimo że składają się z podobnych minerałów. Mogą wyglądać jak kamień naturalny, drewno lub gładka powierzchnia, zapewniając złudzenie naturalnych wad i niepowtarzalnych walorów. Spieki kwarcowe występują w szerokiej gamie kolorów, kształtów, faktur i rozmiarów, dzięki czemu nadadzą strefie prysznicowej niepowtarzalny wygląd.  Ten rodzaj materiału jest wodoodporny i niezwykle trwały. Przy odpowiednim pielęgnowaniu będzie służyć ci przez całe życie. Płyty kwarcowe są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Wystarczy woda z mydłem. Ich nieporowata powierzchnia zapobiega przywieraniu bakterii i zarazków oraz tworzeniu się pleśni.

Ściany prysznicowe z żywicy epoksydowej

Ścianki prysznicowe z utwardzonej żywicy epoksydowej to sposób na oryginalną renowację obudowy prysznica. Żywica epoksydowa jest syntetycznym materiałem, którego używa się przede wszystkim w budownictwie. Duża wytrzymałość materiału, zdolność do tworzenia gładkich powierzchni bez spoin oraz nietopliwość spowodowały, że po żywicę upomniały się przemysły meblarski i biżuteryjny.  Z jej właściwości korzysta się także w szkutnictwie i przemyśle fotograficznym. Ściana prysznicowa z żywicy jest 100% wodoodporna, odporna na plamy, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Nie poddaje się nawet bardzo intensywnej eksploatacji i jest bardzo łatwa w konserwacji. Powierzchnia jest odporna na stłuczenia, więc obecność dzieci w domu nie wpłynie na nią negatywnie. Używanie żywicy epoksydowej jest jedną z najbardziej unikalnych i wysokiej klasy metod wykończenia ściany bez wydawania majątku.  Żywica dobrze współpracuje z betonem, płytkami, hodowanym marmurem, granitem i kwarcem.

Winylowe ściany prysznicowe

Używane jako doskonały zamiennik drewna lub płytek wodoodporne panele winylowe odnalazły się w kuchni i łazience, stając się jednym ze sposobów pokrycia podłóg i ścian. Ze względu na niewielką grubość, łatwy montaż, bezproblemowość pielęgnacji oraz wzornictwo upodabniające produkt do drewna winylowe panele coraz częściej zastępują łazienkowe płytki. Mogą być montowane bezpośrednio na starą ceramikę, o ile powierzchnia jest gładka i niewybrakowana. Łączenie winyli należy zabezpieczyć specjalistycznym uszczelniaczem, który zapobiega dostawaniu się wody pod i między panele. Winylowe ściany prysznicowe to atrakcyjna i tania opcja.

Ściana prysznicowa z trawertynu

Trawertyn to kamień naturalny z bogatą i długą historią, która sięga starożytnego Egiptu. Wniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. rzymski amfiteatr Flawiuszów, znany bardziej jako Koloseum, również zawierał ten ponadczasowy i trwały materiał. Najczęściej wydobywany jest w krajach basenu Morza Śródziemnego. Z trawertynu wytwarza się płytki podłogowe i ścienne, a także mozaiki, listy dekoracyjne i nawet umywalki. Odpowiednio zabezpieczone płytki nadają się do używania w łazience. Występujący w odcieniach ziemi trawertyn jest łatwiejszy w utrzymaniu i montażu niż inne kamienie naturalne. Charakterystyczne żłobienia i pory ułożone liniowo albo faliście sprawiają, że trawertynowa ściana prysznicowa prezentuje się imponująco, przywodząc na myśl śródziemnomorską egzotykę. Ponadczasowy materiał ma jednak kilka wad. Nie jest odporny na pękanie (ale łatwo go wymienić), wymaga regularnego uszczelniania (nie jest odporny na pleśń) i stanowi śliską i zimną powierzchnię. Przy odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się nim przez lata, a stosunek ceny do jakości jest naprawdę dobry.

Laminowane ściany prysznicowe

Ściany prysznicowe z laminowanych paneli ściennych spodobają się właścicielom domów, którzy nie mogą sobie pozwolić na panele ceramiczne i jednocześnie ciężko im przekonać się do jednowarstwowych ścian z tworzywa sztucznego. Wyglądają jak marmur lub kamień z matowym wykończeniem. Są droższe niż ściany akrylowe, ale tańsze niż ceramika lub kamień naturalny. Panele montuje się do płyty MDF (pilśniowej o średniej gęstości). Stanowią praktyczne rozwiązanie, które jest w pełni wodoodporne i trwałe. Ściana prysznicowa z laminatu może występować w intensywnych barwach.

Ściany z paneli kompozytowych z PCV

Lekkie, niedrogie, solidne, występujące w wielu kolorach. Odporne na zarysowania, uderzenia, plamy, wilgoć i pleśń. Panele kompozytowe z PCV są idealnym rozwiązaniem do ścian prysznicowych. Warto o nim myśleć, gdy nie planuje się zbyt częstych remontów i zapożyczania się na modernizację strefy prysznicowej. To estetyczne rozwiązanie powinno posłużyć nam przez długie lata.

Podsumowanie

Jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko estetykę, lecz również koszt, instalację, konserwację i codzienne użytkowanie, na lidera zestawienia wyrastają płytki. Gdyby nie fugi, w których może pojawiać się pleść, byłoby to rozwiązanie niemal idealne. Powierzchnie ze szkła oferują czyste linie bez ostrych krawędzi, co ułatwia utrzymanie czystości. Wielkoformatowe panele akrylowe lub z materiałów kompozytowych mogą nie sprawdzić się w mniejszych łazienkach, a ponadto wymagają przycięcia, by móc je zamontować wokół rur prysznicowych. Kamień i marmur przyciągają oko swym pięknem, ale nie są to materiały na każdą kieszeń. Jak widać każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wybierając materiały do ścian prysznicowych, warto kierować się zasadą mniej znaczy więcej i mieć na uwadze rozwiązania ponadczasowe. W końcu remont łazienki wiąże się z wyłączeniem jej z użytku, dlaczego nie pozwalamy sobie na niego zbyt często.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
88 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *