fbpx
Aranżacja wnętrz

Sauna w domu – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 9

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje saun, wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, umożliwiające korzystanie z dobrodziejstwa sauny w zaciszu własnego domu. Chcąc wybrać odpowiedni rodzaj sauny do domu, dopasowany do potrzeb zdrowotnych i możliwości lokalowych oraz finansowych, warto bliżej poznać istniejące typy saun i ich charakterystykę.

Sauna sucha, czyli sauna fińska

Sucha sauna to tradycyjna fińska sauna, znana od stuleci, podobnie jak jej dobroczynny wpływ na zdrowie. Korzystanie z domowej sauny fińskiej wzmacnia układ krwionośny, oczyszcza organizm z toksyn i zbędnych substancji, relaksuje ciało i koi nerwy. Domowa sauna sucha to idealne rozwiązanie na codzienne stresy. Polecana jest także osobom cierpiącym na astmę oskrzelową, nadciśnienie i zapalenie stawów. Ze względu na wysoką temperaturę czas przebywania w saunie suchej nie powinien być dłuższy niż 10 – 15 minut.

Sauna solna

Jest to specyficzna odmiana sauny suchej, w której wykorzystuje się duże bryły soli kamiennej. Zabiegi w saunie solnej zaleca się osobom ze schorzeniami układu oddechowego, mającym problemy z gardłem, krtanią, płucami i oskrzelami. Pobyt w saunie solnej stanowi specyficzny rodzaj inhalacji, który w terminologii medycznej określa się mianem haloterapii. Podczas kuracji w tym pomieszczeniu oddycha się lekką parą wodną i wdycha drobinki soli, działające przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Biosauna

Kolejnym rodzajem sauny suchej jest tzw. biosauna. Saunę tego typu charakteryzuje niska wilgotność powietrza (ok. 10 proc.) i temperatura na poziomie 40-60°C. Dzięki temu, w biosaunie można przebywać dłużej, nawet do 30 minut i korzystać z niej nawet codziennie. Atutem są specjalne lampy sufitowe, które poprzez odpowiednie natężenie światła pozytywnie oddziałują na osoby poddające się terapii.

Sauna mokra

Sauna mokra bywa też zwana łaźnią rzymską. Panuje w niej zupełnie inny klimat niż w saunie suchej, nazywanej też fińską lub szwedzką. Podstawową cechą saun mokrych jest wilgotność sięgająca do ok. 40 proc., za którą odpowiada para wodna powstająca w trakcie polewania wodą nagrzanych kamieni. W takiej saunie zaleca się utrzymywanie temperatury rzędu 75-90°C.

Sauna parowa

Sauna parowa, zwana także łaźnią rzymską, jest specyficznym rodzajem sauny mokrej. W saunie parowej obniża się temperaturę do około 45-60°C, a jednocześnie podnosi się w niej wilgotność nawet do 100 proc. Łaźnie parowe są wyposażone w regulowane automatycznie parowniki elektryczne, umożliwiające bezproblemowe sterowanie taką sauną.

Sauna infrared

Sauny infrared to niskotemperaturowe sauny wykorzystujące podczerwień, w których zamiast tradycyjnych pieców wykorzystywane są ceramiczne, kwarcowe lub węglowe promienniki podczerwieni. Jest to sauna bez pary, charakteryzująca się stosunkowo niską temperaturą powietrza, która nie przekracza we wnętrzu sauny 60°C. Kabiny sauny infrared wykonane są z drewna jodły kanadyjskiej i mogą być montowane zarówno w łazience, jak i sypialni, czy w innym dowolnym pomieszczeniu w domu. Takiej saunie wystarcza zwykłe zasilanie 230V. Jest to bezpieczna w użytkowaniu sauna, jej promienniki są zabezpieczone drewnianymi kratownicami. Posiada też automatyczny wyłącznik uniemożliwiający pozostawienie włączonej sauny dłużej niż 60 minut. Terapie w saunie na podczerwień są zalecane w chorobach stawów, a także w leczeniu depresji, apatii i przewlekłego stresu.

Bania ruska

Bania ruska łączy zalety sauny mokrej i suchej. Tworzy się ją w drewnianym, dobrze izolowanym domku, gdzie instalowany jest piec opalany drewnem, w którym – podobnie jak w saunie suchej – nagrzewają się kamienie. Po zabiegu rozgrzewającym w tego typu pomieszczeniu, konieczne jest szybkie wychłodzenie ciała. Poleca się zanurzenie w wannie lub balii z zimną wodą lub natarcie ciała śniegiem. Rozgrzanie i schłodzenie ciała hartuje organizm i wzmacnia odporność, a także pobudza krążenie i oczyszcza organizm.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *