Okna dachowe mają za zadanie doświetlać pomieszczenie na poddaszu. Przez szyby, które zamontowane są w połaci dachowej, może jednak wpadać za dużo promieni słonecznych. Aby ograniczyć nadmierne promieniowanie słoneczne i zredukować ryzyko nadmiernego przegrzania pomieszczeń urządzonych na poddaszu, stosuje się specjalne rolety na okna dachowe.
Rolety do okien dachowych – podstawowe informacje
Przy urządzaniu poddasza, a szczególnie okna na poddaszu, należy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest kąt nachylenia dachu, a co za tym idzie, także kąt nachylenia okien dachowych. W związku z tym nie można do okien dachowych stosować rolet przeznaczonych do zwykłych okien. Zwykłe rolety typu dzień noc lub rolety rzymskie, opadałyby, nie dając pożądanego efektu. Skośne okna dachowe powinny posiadać osłony ze specjalnym mechanizmem sprężynowym. Mechanizm ten pozwala na utrzymanie materiału rolety, ściśle przylegając do szyby. Innym bardzo ważnym elementem rolet do okien dachowych jest mechanizm sterujący. Z reguły w roletach na okna dachowe jest on inaczej skonstruowany niż w klasycznych roletach.
Rolety na okna dachowe spełniają kilka bardzo ważnych funkcji. Pierwszą z nich jest ochrona wnętrza poddasza przed nadmiernym przegrzaniem. Kolejna funkcja rolet do okien dachowych to rozpraszanie wpadającego światła. Rolety mogą także całkowicie zaciemnić pomieszczenie oraz pełnić funkcję dekoracyjną. Gdy decydujemy się na kupno rolet dachowych, warto sprawdzić, czy mają one dodatkową warstwę tkaniny podgumowanej. Warstwa ta ma właściwości izolujące nadmierną temperaturę. Rolety z warstwą podgumowaną sprawdzają się szczególnie latem, gdy panuje bardzo wysoka temperatura, a na poddaszu może być jaszcze bardziej gorąco.
Rolety do okien dachowych – zastosowanie i rodzaje
Rodzaje rolet do okien dachowych ze względu na system sterujący
Przy zakupie rolet do okien na poddasze, możemy wybrać pomiędzy dwoma różnymi systemami sterującymi. Można wybrać system sterujący mechaniczny lub system sterujący elektryczny. System mechaniczny może występować w postaci systemu żyłkowego, łańcuszkowego lub sprężynowego. System mechaniczny najlepiej zastosować w przypadku, gdy dostęp do okna na poddaszu nie jest utrudniony. Natomiast w sytuacji, gdy ten dostęp jest utrudniony zdecydowanie lepiej jest zastosować system sterujący elektryczny.
Rolety dachowe wewnętrzne i zewnętrzne
Kolejnymi rodzajami rolet na poddasze są rolety dachowe wewnętrzne i zewnętrzne. Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem są rolety wewnętrzne. Wewnętrzne rolety tkaninowe mogą stanowić ciekawy element aranżacji wnętrza naszego poddasza. Tego typu rolety posiadają systemy na haczykach i osłony na prowadnicach. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne. Zapewniają one ochronę przed nadmiernym promieniowaniem świetlnym oraz cieplnym, jak również sprawdzają się jako bariera akustyczna. Chronią bowiem przed dźwiękiem deszczu lub gradu. Stanowią także izolację termiczną i mechaniczną, chroniąc szybę przed zalegającym śniegiem.
Standardowe rolety na okna dachowe
Zwykłe, standardowe rolety do okien poddaszowych produkowane są z poliestru impregnowanego. Materiał ten charakteryzuje się dużą trwałością. Nie przeciera się, nie strzępi, jest zmywalny. Tkanina poliestrowa jest rolowana na wałku ze sprężyną, który jest ukryty w specjalnej aluminiowej listwie. Roleta posiada boczne prowadnice, po których się porusza. Umożliwiają one zatrzymanie jej w dowolnej pozycji. Standardowa roleta na okna dachowe przyciemnia i rozprasza światło słoneczne, dając efekt przytulnego zacienienia wnętrza.
Rolety dekoracyjne na okna poddaszowe
Specjalnym rodzajem rolety do okien dachowych są rolety dekoracyjne. Mają one taką samą budowę i właściwości jak standardowe rolety do okien dachowych. Są wykonane z poliestru, mają boczne prowadnice i aluminiową listwę. Posiadają jednak również właściwości dekoracyjne. Mogą to być ciekawe kolorowe wzory, różnego rodzaju motywy związane z kulturą, bajkami, zwierzętami lub po prostu motywy roślinne. Istnieje wiele rodzajów rolet dekoracyjnych. Wybór zależy od osobistych upodobań.
Roleta zaciemniająca na poddasze
Roleta zaciemniająca na okno dachowe produkowana jest z poliestru. Jedną jej stroną pokrywa się białą lub srebrną powłoką, która ma odbijać promieniowanie świetlne i cieplne. Dzięki takiemu zabiegowi, nawet roleta w jasnym kolorze ma właściwości zaciemniające. Zaciemniające rolety do okien poddaszowych są przesuwane w prowadnicach bocznych. Dzięki temu szczelnie przylegają do ramy okiennej. Daje to dodatkową, jeszcze większą izolację przed promieniowaniem świetlnym.
Rolety plisowane na okna dachowe
Rolety plisowane, potocznie nazywane po prostu plisami, także mogą występować w wersji dla okien dachowych. Umożliwiają one zasłonięcie dowolnej części okna na poddaszu, zarówno od góry, jak i od dołu. Charakteryzują się one węższymi listwami i prowadnicami od standardowych rolet, nie posiadają kasetki, do której zwykle chowane są zwinięte rolety. Rolety plisowane na okna dachowe są produkowane z półprzezroczystej poliestrowej tkaniny, która rozprasza światło. Rolety plisowane mają duże właściwości estetyczne, dzięki czemu można je także wykorzystywać jako rolety dekoracyjne.
Markizy do okien na poddasze
Markizy poddaszowe produkowane są ze specjalnej siateczki PCW, które mogą mieć różny procent prześwitu lub z włókien szklanych, które są powlekane tworzywem sztucznym odpornym na czynniki atmosferyczne. Markiza zwija się na wałek ze sprężyną, który jest montowany w specjalnej kasecie wzdłuż ościeżnicy okna. Markiza nie przylega do szyby, co pozwala na cyrkulację powietrza. Redukują one ciepło i światło słoneczne, nie zasłaniając jednocześnie widoku z okna. Dzięki montażowi na zewnątrz redukują także odgłosy deszczu lub gradu.
Żaluzje na okna połaciowe
Żaluzje na okna połaciowe charakteryzują się możliwością kontrolowania natężenia i kierunku wpadania światła do pomieszczenia. Żaluzje zbudowane są z wąskich listków, zwanych lamelami. Lamele wykonane są z aluminium obustronnie lakierowanego. Listki te mogą być obracane w różne strony pod kątem 180O. Żaluzje, dzięki budowie z aluminium są odporne na wilgoć. Można nimi w dowolny sposób regulować dopływ promieni słonecznych. Ponadto większe zaciemnienie poddasza umożliwiają dodatkowe boczne prowadnice.
Okna na poddaszu doświetlają pomieszczenie. Jednak przez szyby na dachu często wpada za dużo promieni słonecznych. Aby regulować dostęp do promieniowanie słonecznego na poddaszu, stosuje się różnego rodzaju rolety, żaluzje lub markizy. Należy pamiętać, że do okien dachowych nie sprawdzą się typowe rolety dzień noc, gdyż poprzez pochyłe ułożenie, muszą one przylegać do ościeżnicy.