fbpx
Budowa domu

Rodzaje rynien. Jak dopasować system rynnowy do stylu swojego domu?

• Zakładki: 20

Rynna to strażnik twojego domu, który chroni go przed niszczącym działaniem natury. Utrzymuje wodę deszczową i śnieg z dala od dachu, strychu i fundamentów, pomagając zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez wodę. Warto pomyśleć o systemie rynnowym – rynnie i rurze spustowej – nie tylko w kategorii funkcjonalności, ale również jako elemencie dopełniającym bryłę budynku. Rynny deszczowe występują w różnych stylach i można je zbudować z wielu materiałów.

Rynny winylowe

Niedrogie i skuteczne. Mogą pomieścić do 20-50 razy więcej niż ich waga śniegu, lodu lub wody deszczowej.  Wykonane z tworzywa sztucznego z polichlorku winylu (PVC) rynny winylowe są łatwe w montażu, trwałe, a ich żywotność sięga nawet 20 lat.

Rynny aluminiowe

Lekkie i odporne na rdzę aluminiowe rynny, powlekane warstwą lakierniczą, mogą poszczycić się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, dzięki czemu ich średnia żywotność wynosi od 20 do 30 lat. Niestety są bardziej podatne na pękanie niż inne rynny metalowe. Występują w wielu kolorach – od srebrnych, przez białe, wiśniowe, miedziane, brązowe, na antracytowych i czarnych skończywszy.

Stal galwanizowana

Są bardziej wytrzymałe niż rynny aluminiowe, ale za to wymagają lutowania, a co się z tym wiąże profesjonalnego montażu. Rynny pokryte cienką warstwą cynku mają żywotność na poziomie 20-30 lat. Oczywiście pod warunkiem, że będą odpowiednio konserwowane. W przeciwnym razie może pojawić się rdza.

Miedziane rynny

Miedź to najlepszy i jednocześnie najdroższy materiał na rynny. Charakteryzuje się niebywałą wytrzymałością i odpornością na rdzewienie. Nie będzie się wyginać nawet podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych. Miedziana rynna może przeżyć dłużej niż sam dach. Na dodatek prezentuje się znakomicie i wyjątkowo dobrze się starzeje, nabierając z wiekiem szlachetności. Rynny miedziane produkowane są z czystej miedzi lub miedzi z dodatkiem cynku albo akrylu. Jeśli zdecydujesz się na rynnę z miedzi, pozostałe elementy systemu odprowadzania wody również powinny być miedziane.

Rynny cynkowo-tytanowe

Jeśli szukasz rynien, które cię przeżyją, to właśnie znalazłeś. Rynny cynkowo-tytanowe wykonane są z cynku o stopniu czystości 99,995% wraz z domieszką miedzi, tytanu oraz aluminium. Metoda lutowania poszczególnych odcinków zapewnia mocne, trwałe i szczelne połączenia. Tego typu rynny są łatwe w utrzymaniu i odporne na rdzę. Cynk posiada samouszczelniającą się patynę, która zapobiega rysom czy pęknięciom. Ich średnia żywotność wynosi aż 80 lat!

Rodzaje rynien

Półokrągłe

Mają półokrągły kształt i zakrzywiony brzeg, który świetnie prezentuje się na starszych i zabytkowych domach. Gładka powierzchnia wewnętrzna jest łatwa do czyszczenia z zanieczyszczeń i liści.

Prostokątne i kwadratowe

Rynny o przekroju kwadratowym lub prostokątnym doskonale komponują się z minimalistycznymi budynkami. Mogą być ukryte w elewacji lub stać się ozdobą okapu dachowego. Rynnę kwadratową mocuje jest bez użycia łączników regulowanych, więc rury można prowadzić wyłącznie po liniach prostych i na zagięciach o kącie 90°.

Rynny K-style

Rynny K-style wyglądają jak wcięty sześcian z otwartą górą. Posiadają płaski tył i kanciasty kształt, który może zaakcentować nowoczesną elewację. Nie potrzebują wsporników ani akcesoriów, więc są łatwe w instalacji. Niestety wymagają konserwacji.

Niestandardowe rynny okapowe

Dopasowują się do wymiarów twojego domu i nachylenia dachu. Wymagają profesjonalnej instalacji. Niestandardowe rynny okapowe są bezszwowe i można je zbudować zgodnie z twoimi preferencjami. Możesz wybrać materiał, kolor i szerokość.

Wiszące rynny skrzynkowe (dwupowłokowe)

Najczęściej stosowane w budynkach komercyjnych. Rynny chowa się pod gontami dachowymi.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *