fbpx
Ciekawe rozwiązania

Rekuperacja w domu – jak ją zamontować i ile to kosztuje?

• Zakładki: 61

Nie ulega wątpliwości, że rekuperacja w domu to duży walor budynku i wiele korzyści dla jego domowników. Jej instalacja zapewnia czyste powietrze w domu, a dodatkowo pozwala obniżyć koszty ogrzewania nieruchomości nawet o połowę. Jednak czy instalacja rekuperacji jest warta rozważenia w każdym domu bez wyjątku?

Czy warto instalować rekuperację w domu?

W najprostszym tłumaczeniu rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Istotą całej instalacji, składającej się z rekuperatora (wymiennika) i układu kanałów wentylacyjnych, jest odpowiednie rozprowadzanie powietrza. Sam rekuperator zużyte powietrze wyprowadza na zewnątrz, świeże, wolne od bakterii, wirusów i zanieczyszczeń, z niską zawartością dwutlenku węgla, wprowadzając do środka. Dlatego rekuperacja w domu jest dużym atutem, ale czy zawsze jest to system wart instalacji?

Jak wybrać właściwy rekuperator do domu?

Mimo iż w systemie odzysku ciepła ważne są same wykonane ze stali lub tworzyw sztucznych rury do rekuperacji, ich rozkład, izolacja i trwałość, najważniejszym elementem instalacji jest rekuperator. Wśród najczęściej wybieranych urządzeń są:

  • rekuperator obrotowy – pozwala na niekontrolowane mieszanie się strumieni powietrza,
  • rekuperator przeciwprądowy – szczelny, cechujący się wysoką skutecznością (do 95%), w którym strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą.

Alternatywą dla całego systemu kanałów jest rekuperator ścienny. Umieszczany na ścianie, nie wymaga instalowania rur rozprowadzających powietrze, ale pozwala poprawić jakość i wymienić powietrze jedynie w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Czy w każdym domu powinna być rekuperacja? 

Rekuperacja sprawdzi się w każdym domu jednorodzinnym czy mieszkaniu. Jeżeli to nowy budynek, warto pomyśleć o systemie już na etapie projektowania obiektu, a prace rozpocząć, kiedy budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Rekuperację w domu już istniejącym wdrożyć można na przykład przy remoncie. Wiele zależy wówczas od specyfiki danej nieruchomości. Dla uniknięcia niepotrzebnych kosztów i błędów ważne, aby wszystkim zajęli się specjaliści.

Budowa domu a rekuperacja
Warto pomyśleć o systemie już na etapie projektowania obiektu, a prace rozpocząć, kiedy budynek jest w stanie surowym zamkniętym

Zawsze przy rekuperacji można dodatkowo zastosować pompę ciepła, co pozwoli uzyskać większe oszczędności energetyczne. Identycznie do rekuperatora w domu jednorodzinnym, działa rekuperator do mieszkania, który pozwala osiągnąć nawet 50% oszczędności na kosztach ogrzewania.

Dom z rekuperacją – ile to kosztuje?

Koszt montażu systemu rekuperacji jest zależny od systemu i użytych rozwiązań. Duży wpływ na cenę ma klasa rekuperatora. Tańsze wymienniki, mimo iż przekonują ceną, nie zawsze są najlepszym wyborem z uwagi na mniejszą sprawność i niską oszczędność energii. Dlatego łącznie, biorąc pod uwagę projekt, montaż, dobry rekuperator i jego instalację w domu jednorodzinnym, przygotować się należy na wydatek rzędu co najmniej 20 000 zł.

Rekuperacja w domu jest więc dobrym wyborem, sprawdzając się w większości budynków i mieszkań. Właściwie zaprojektowana zapewni czyste i świeże powietrze we wnętrzach, a przy tym pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o połowę.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą KRW Serwis.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
244 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *