fbpx
Ogród

Przygotowujemy ogród na zimę! Najważniejsze kwestie

• Zakładki: 36

Jeżeli jesienią nie przygotujemy odpowiednio ogrodu do zimy, wiosną może nas spotkać poważne rozczarowanie – zamiast zdrowej zieleni zastaniemy zaschnięte pędy, które trzeba będzie wyciąć.

Przygotowanie ogrodu do zimy: nawożenie i podlewanie roślin

Przed nadejściem zimy trzeba zadbać o kondycję roślin. Jesienią, przed nastaniem mrozów, dobrze jest zastosować specjalne nawozy jesienne: wieloskładnikowe o podwyższonej zawartości fosforu i potasu, a bardzo niewielkiej azotu. Zasilone w ten sposób rośliny dobrze zniosą zimowe niedogodności i wiosną w lepszej kondycji rozpoczną wegetację.

Przygotowanie ogrodu do zimy: rabaty

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, późna jesień to ostatni moment na przygotowanie rabat na przyszłoroczny sezon. Gleby po przekopaniu nie grabimy, ale pozostawiamy ją w tzw. ostrej skibie (wtedy lepiej będzie gromadziła się wilgoć z opadów). Ziemię przekopujemy po rozsypaniu nawozów fosforowych, a na glebach zwięzłych, również nawozów potasowych.

Przygotowanie ogrodu do zimy: trawnik

Trawnik należy kosić, dopóki rośnie trawa. Jeśli październik był ciepły, to nawet na początku listopada kosimy trawnik. Grabimy liście, które spadły z drzew i krzewów. Nie zostawiajmy ich na trawniku, bowiem stworzą wtedy nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, co sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej.

Przygotowanie ogrodu do zimy: staw, oczko wodne

Zbieramy liście, które spadły na rozciągniętą nad lustrem wody siatkę – jeśli tego nie zrobimy, to obciążona nimi siatka zanurzy się w wodzie i liście zaczną gnić. Pamiętajmy o uzupełnianiu wody w pojemnikach, w których zimują rośliny wodne.

Przygotowanie ogrodu do zimy: instalacja wodna, narzędzia

Nie zapomnijmy o zamknięciu dopływu wody do kranów zainstalowanych w ogrodzie i spuszczeniu wody z rur doprowadzających, aby w podczas mrozów woda nie rozsadziła instalacji wodnej. Należy także opróżnić z wody wszelkie zbiorniki i pojemniki pozostawione na zimę w ogrodzie, aby nie popękały podczas silnego mrozu.

Przygotowanie ogrodu do zimy: okrywanie roślin

Dużo roślin uprawianych w naszych ogrodach dobrze znosi panujące zimą warunki. Jednak gatunki i odmiany sprowadzane z rejonów o cieplejszym klimacie, a także rośliny młode oraz posadzone jesienią (a więc słabo ukorzenione) przetrwają jedynie wtedy, gdy zabezpieczymy je przed mrozem. Dlatego jesienią trzeba je okryć bądź osłonić. Warto zawczasu opracować strategię działania i zgromadzić materiały do okrywania, na przykład włókninę, maty słomiane, tekturę falistą, jutę, korę sosnową, trociny.

Przygotowanie ogrodu do zimy: zabezpieczenie pni drzew

Drzewa o ciemnej, gładkiej korze są zimą zagrożone pękaniem – ich pnie i konary nagrzewają się od południowej i południowo-zachodniej strony, a po zachodzie słońca gwałtownie oziębiają. Tkanki pękają, powstają rany, do których wnikają wirusy, bakterie i zarodniki grzybów wywołujące choroby drewna.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
106 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *