Łazienka o małej powierzchni to dla wielu duże wyzwanie aranżacyjne. Urządzając takie pomieszczenie, należy szczególną uwagę zwrócić na to, aby było ono funkcjonalne, a przy tym też estetyczne i oryginalne.
Jeżeli nawet metraż nie pozwala na zaaranżowanie w pełni komfortowej łazienki, która byłaby wyposażona w wolnostojącą wannę oraz efektowną umywalkę, to można zastosować inne rozwiązania, sprawiające, że wnętrze nabierze oryginalnego stylu. Operowanie kolorami ścian oraz dodatków, gra światłem, a także odpowiedni wybór ceramiki sprawią, że każdy centymetr zostanie właściwie zagospodarowany, a mała łazienka stanie się przytulnym, przestronnym pomieszczeniem.
Właściwe rozplanowanie przestrzeni małej łazienki
Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie zaplanowanie oraz rozmieszczenie wszelkich urządzeń, tak aby korzystanie z nich nie było utrudnione. Przy aranżacji małej łazienki może się też okazać, że trzeba będzie zrezygnować z niektórych elementów i np. pralka będzie musiała się znaleźć w innej części mieszkania, a wannę trzeba będzie zastąpić prysznicem i umywalką. Szklana kabina bez typowego brodzika to rozwiązanie, które optycznie i realnie zwiększa przestrzeń użytkową.
Łazienka jest elementem większej całości, w związku z tym znajdujące się w niej wyposażenie zależy też od możliwości, jakie dają inne pomieszczenia mieszkania. Środki czystości czy ręczniki można przechowywać w szafkach znajdujących się w innych częściach mieszkania, w sytuacji jeżeli nie można pozwolić sobie na zastosowanie pojemnych mebli łazienkowych.
Mała łazienka ze stylem!
Przy urządzaniu domu lub mieszkania zazwyczaj decydujemy się na swój ulubiony styl. To zaś wiąże się z tym, że konsekwentnie wprowadzamy jego elementy do poszczególnych części mieszkania lub domu. Nawet mały metraż łazienki nie musi ograniczać naszych upodobań co do stylu aranżacji – wręcz przeciwnie – może świetnie wydobywać najważniejsze jego walory i elementy!
W przypadku małej łazienki znakomicie sprawdzą się jasne elementy elementy, np. stylowa biała ceramika łazienkowa. Biały kolor bowiem skutecznie powiększa przestrzeń. Kolor ten rozświetla wnętrza. Do tego w połączeniu z wieloma lustrami, czy to na ścianach, czy na frontach mebli świetnie optycznie powiększy małą łazienkę. Ponadto biały kolor komponuje się z innymi barwami i sprawdzi się zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym.
Dostępny jest szeroki wybór wzorów, formatów, kolorów płytek oraz ich elementów dekoracyjnych. To natomiast bardzo ułatwia wykreowanie interesującej nas aranżacji. Można postawić na płytki z motywami florystycznymi, arabeskami, o wyglądzie cegły, czy też na stylową mozaikę. Lampy, umieszczone po obydwu stronach lustra, doskonale oświetlą twarz w czasie zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym będą stanowić modny element dekoracyjny. W małych łazienkach doskonale prezentują się neutralne barwy kamienia.
O czym w szczególności powinniśmy pamiętać urządzając małą łazienkę?
O ostatecznym efekcie i funkcjonalności małej łazienki decydują drobiazgi. Niewielka przestrzeń wymaga dużej uwagi, a także podejmowania świadomych decyzji i wyborów przy aranżacji. Oto kilka sprawdzonych sposoby, aby optycznie powiększyć niewielkich rozmiarów łazienkę
- dobór kolorów w małej łazience – jasne barwy powiększają optycznie przestrzeń, natomiast ciemnie ją zmniejszają, w związku z tym jasne płytki sprawią, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne, biel, szarość lub pastelowy błękit będą trafnymi wyborami, sprawdzi się wybór jednolitej płytki bez wzorów – jeśli jednak ich użyjemy, to lepiej aby deseń był stosunkowo niewielki, w ten sposób nie przytłoczy całości, nie trzeba całkowicie rezygnować z ozdób – dekoracyjne płytki i listwy ułożone sprytnie i z umiarem, mogą optycznie wydłużyć, poszerzyć wnętrze, czy też sprawić, że będzie wydawało się wyższe;
- połysk – materiały, które odbijają światło są sprzymierzeńcami małych wnętrz, dzięki nim wydają się one większe, warto więc zastosować lakierowane płytki, czy szklaną kabinę prysznicową albo meble z połyskiem, pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z blaskiem;
- oświetlenie łazienki – w małych łazienkach zazwyczaj korzysta się ze światła sztucznego, dlatego można dowolnie wpływać na rozmieszczenie jego źródeł, najlepiej sprawdzi się chłodne światło pochodzące z kilku rozmieszczonych w różnych punktach źródeł – w szczególności doświetlenie kątów umożliwi skuteczne uzyskanie wrażenia większej przestrzeni;
- rozwiązania wielofunkcyjne – niezbędne wyposażenie będzie spełniać dodatkową rolę, a do tego może ono odznaczać się ciekawym designem, np. grzejnik może być też wieszakiem na ręczniki, umywalkę można połączyć z półką, a wanna może posiadać w swojej obudowie schowek;
- lustra – są najbardziej uniwersalnym sposobem na optyczne powiększenie każdego pomieszczenia, również łazienki o niewielkich rozmiarach, duże lustro doda łazience głębi, będzie się prezentowało zwłaszcza ciekawie, jeżeli całkowicie zrezygnujemy z ram, efekt lustra, mogą też dać płytki ceramiczne z lustrzanym połyskiem.
Aranżując małą łazienkę, powinniśmy postawić na funkcjonalność – ograniczenie sprzętów, ich odpowiedni wybór i właściwa forma zaoszczędzą miejsce. Estetykę powinniśmy połączyć z materiałami dobrej jakości. Powinniśmy unikać ciemnych kolorów, a także dużych wzorów oraz matu. Warto też postawić na minimalizm ograniczyć liczbę drobiazgów na łazienkowych półkach – w ten sposób wyeliminujemy niepotrzebny chaos.