Pedagogika Montessori od lat cieszy się dużą popularnością na całym świecie, w Polsce także zyskuje na znaczeniu. Twórczynią tej idei była lekarz i pedagog dr Maria Montessori, która podzieliła rozwój dziecka na różniące się cztery od siebie etapy, a te można umiejętnie wspierać poprzez obserwację, a także zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, odpowiedniej atmosfery spokoju oraz przygotowanie otoczenia we właściwy sposób.
Metoda Montessori stawia na takie aspekty jak rozwój własny dziecka, osiągnięcie przez niego niezależności, co ma stanowić przejście od dzieciństwa do dorosłości. To wszystko zaś ma się odbywać w oparciu o uszanowanie indywidualności dziecka – tak pod względem fizycznym, jak również emocjonalnym. Jednym z najważniejszych czynników, które znacząco wpływają na rozwój dziecka to według Marii Montessori odpowiednio zagospodarowana i urządzona przestrzeń, gdzie wszystko jest przemyślane – kolory ścian, łóżko, szafy i zabawki. Oto kilka porad, jak urządzić pokój dziecka inspirowany stylem Montessori.
Pokój dziecka inspirowany stylem Montessori
Kilka prostych wskazówek pomoże urządzić przestrzeń dla dziecka, gdzie może mieć ułatwioną koncentrację, rozwijać swą niezależność i mieć dużą radość z zabawy. Pokój dziecka powinien mieć wyraźnie i wydzielone strefy, takie jak:
- strefa spania i wypoczynku;
- strefa nauki i pracy;
- strefa zabawy;
- strefa przebierania.
Strefa spania i wypoczynku
Należy jasno zaznaczyć, że łóżeczko w pokoju dla dziecka nie musi służyć tylko i wyłącznie do spania. Jest ono również doskonałym miejscem do zabawy i przytulania, a także do czytania książeczek i wspólnych rozmów. Warto postawić na niezwykle popularne w ostatnim czasie łóżeczka – domki – materac znajduje się w nich na samej podłodze. Takie łóżeczka znakomicie pasują się do wnętrz Montessori. Co istotne, do takiego łóżka dziecko może bezproblemowo, samodzielnie i co najważniejsze bezpiecznie samemu wejść i wyjść z niego. W przypadku kilkulatków można postawić np. na łóżeczko na antresoli – takie rozwiązanie umożliwi nie tylko wydzielenie strefy spania i wypoczynku od strefy do zabawy, lecz także sprawi, iż dziecko będzie się czuć bardziej niezależne. Ponadto miejsce pod łóżkiem może być dla dziecka np. domkiem do zabawy, skrytką lub teatrzykiem.
Strefa nauki i pracy
Strefa nauki i pracy stanowi rzecz jasna bardzo ważne miejsce w kontekście rozwoju malucha. Stolik lub biurko waz z krzesełkiem to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdego dziecięcego wnętrza. Przy biurku lub stoliku dziecko poza samą nauką może także rysować, malować, robić wyklejanki, układać puzzle, grać w gry planszowe i wiele, wiele więcej. Na stoliczku lub biureczku można ustawić pojemniki z kredkami, pędzelkami, flamastrami i innymi przyborami. Przydatne okażą się również pojemniki na farby, bibuły, papiery kolorowe i bloki rysunkowe. Materiały plastyczne to takie elementy wyposażenia pokoju, które zachęcą dzieciaczka do różnych działań kreatywnych, a te są niezwykle ważne dla jego rozwoju. Ciekawym rozwiązaniem będzie również umieszczenie tablicy magnetycznej przy biurku – można na niej np. umieszczać rysunki pociechy, kolorowe magnesy czy nawet zdjęcia.
Strefa zabawy
Strefą zabawy może być np. kawałek podłogi z dywanem, wykładziną lub kocem. Taka przestrzeń, która umożliwia np. układanie klocków czy rozłożenie kolejki, a nawet zwyczajne turlanie się po podłodze to kolejny z kluczowych elementów pokoiku, który umożliwia rozwój kreatywności maluszka. Metoda Montessori wskazuje, iż zabawki powinny być dobrze zorganizowane i umieszczone w przeznaczonych do tego regałach oraz szafkach. Tak uporządkowane otoczenie daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa, a ponadto w kontekście czysto praktycznym, pomaga w utrzymaniu porządku w tym wnętrzu. Dobre zorganizowanie przestrzeni ułatwia zrozumienie otaczającego je świata i ma znaczący wpływ na wspieranie samodzielności. Jeśli każda rzecz ma swoje ustalone, określone miejsce, to maluszek będzie wiedział, gdzie ją odnaleźć, a potem odłożyć.
Strefa przebierania
Bardzo duże znaczenie w pokoju dziecięcym ma również garderoba. Ubranka, które znajdują się w szafie lub komodzie powinny być odpowiednio ułożone, by dziecko miało łatwy dostęp do nich. Ciekawym pomysłem może się okazać oznaczenie szuflady ze bielizną przy pomocy naklejek lub znaczków. Poszczególne części garderoby powinny się znajdować razem i zawsze być odpowiednio posegregowane. Dobrze przygotowana strefa przebierania umożliwia maluszkowi samodzielne wybranie ubranka, a później odłożenie go na swoje miejsce.
Pokój dziecięcy inspirowany Montessori – na co jeszcze zwrócić uwagę?
W pokoiku powinno się znaleźć miejsce nie tylko do samego przechowywania książek, lecz także do ich czytania. Co niezwykle istotne, książeczek w dziecięcym pokoju nigdy za wiele. Dzieci są dużo bardziej zainteresowane czytaniem, jeśli widzą okładki książek i mają łatwy dostęp do nich – należy o tym pamiętać aranżując biblioteczkę. We wnętrzach Montessori zaleca się też umieszczenie lustra. Umożliwi ono maluchowi obserwowania swoich własnych ruchów oraz zabawę. Może być ono przywieszone np. wzdłuż łóżeczka, niedaleko kącika garderobianego lub na drzwiach.
Pokój dziecięcy inspirowany stylem Montessori to także dekoracje, jak np. plakaty, mobile czy haczyki na ubranka, a także kolorowe rysunki. Istotne jest też obcowanie dziecka z naturą. Warto więc postawić na doniczki z roślinami na parapecie. Dbając o roślinki, np. poprzez systematyczne podlewanie, dziecko uczy się odpowiedzialności, a także poznaje prawa natury.
W poszukiwaniu wyposażenia do takich pomieszczeń warto sprawdzić osiedlowe pchle targi, a meble znajdziemy w stacjonarnych i internetowych sklepach meblowych, m.in. takich jak IKEA, Black Red White czy Agata Meble. Pokoje urządzone wedle metody Montessori wyróżniają się pięknem, a do tego harmonią, porządkiem, prostotą oraz dostępnością.