fbpx
Aranżacja wnętrz

Pokój dziecięcy na poddaszu – na to trzeba zwrócić uwagę

• Zakładki: 30

Większość osób w okresie dzieciństwa marzy o tym, by mieć swój własny pokój na poddaszu. Przy aranżacji pokoju dla dziecka, zawsze należy uwzględniać jego potrzeby, a przede wszystkim bezpieczeństwo – zwłaszcza w takim miejscu jak poddasze.

Wyjaśniamy, dlaczego miejsce to jest tak bardzo fascynujące dla dzieci, a także jakie daje ono możliwości aranżacyjne – żeby postawić na ciekawe i atrakcyjne rozwiązania. Oto na co trzeba zwrócić szczególną uwagę projektując pokój dziecięcy na poddaszu.

Pokój na poddaszu, czyli obiekt marzeń dziecka i wyzwanie rodziców

Pokoje na poddaszu stanowią taki sam obiekt marzeń dzieci jak np. domki na drzewie, bazy czy tajemnicze kryjówki. Przestrzenie tego typu sprzyjają kreatywnej zabawie maluchów – dzieci lubią takie wnętrza, które charakteryzują się nieoczywistymi dla nich rozwiązaniami, a także bardzo lubią wszelkiego rodzaju schowki. Również fascynuje je wszystko to, co jest tajemnicze oraz niezwykłe.

Jednak dla dorosłych duże wyzwanie stanowi aranżacja pomieszczenie o nieregularnych oraz niesymetrycznych kształtach. Choć skosy na poddaszu ograniczają przestrzeń użytkową, to jednak nie stanowią ograniczeń w projektowaniu wnętrza. Co ważne, umożliwiają tworzenie oryginalnych rozwiązań. Taka przestrzeń daje możliwości wykreowania zaskakujących idei i zastosowania śmiałych, rozwiązań. Przestrzeń każdego poddasza jest wystarczająco duża, aby stworzyć w niej pokój dla dziecka.

Najważniejsze kwestie przy projektowaniu pokój dla dziecka na poddaszu

Projektując przestrzeń także taką ze skosami, trzeba przestrzegać zasad ergonomii – dotyczy to pokojów dla dzieci, lecz nie tylko. Przy projektowaniu poddasza warto zwrócić uwagę, aby przestrzeń ta została uporządkowana oraz zagospodarowana w przemyślany sposób. Niezmiernie istotne jest też, aby przestrzeń ta była funkcjonalna. Przy tym taka nietypowa przestrzeń wiąż się za sporym spektrum możliwości czysto kreatywnych. Wiele osób boi się nieregularnej przestrzeni ze skosem, jednak wnętrza takie mogą się stać urokliwym, tajemniczym oraz fascynującym miejscem.

Na możliwości aranżacji tej przestrzeni wpływają następujące aspekty techniczne:

  • wysokość ścianki kolankowej;
  • stopnia nachylenia dachu;
  • rodzaj konstrukcji – więźby dachu.

Najwięcej możliwości mamy, kiedy ścianka kolankowa ma przynajmniej 110 cm, zaś dach jest stromy, mansardowy abo dwuspadowy. Z kolej najtrudniejsze w aranżacji będą przestrzenie znajdujące się pod dachami czterospadowymi, czyli innymi słowy kopertowymi oraz namiotowymi.

Kolorystyka pokoju na poddaszu

Ściany w pokoju dziecięcym na poddaszu powinny być jasne, kolory pastelowe, delikatne powiększają optycznie przestrzeń. Odradza się dekorowanie ścian przy użyciu tapet z wzorami. Wrażenie przestronności można uzyskać, jeśli środek pokoju pozostawi się pusty. Ważne, żeby najwyższy punkt sufitu był widoczny i niczym go nie osłonić.

Pokój dziecka na poddaszu – kwestie bezpieczeństwa

W przypadku pokoju dla dziecka na poddaszu, należy unikać wysokich zabudowań – gdy maluch podrośnie, będą one mogły pełnić rolę ścianek wspinaczkowych. Zagrożenie, z jakim można się zetknąć w przestrzeni na poddaszu, może w wielu przypadkach stanowić okno. W celu zniwelowania niebezpieczeństwa związanego z wypadnięciem dziecka przez połaciowe okno, należy je wyposażyć w system górnego otwierania, gdyż uniemożliwi on dziecku samodzielne otwieranie oraz zamykanie. Sprawdzi się to również przy urządzaniu kącika do nauki.

Można również pomyśleć o wyposażaniu poddasza w okna dachowe mające szybę laminowaną – jeśli doszłoby do silnego uderzenia oraz stłuczenia szyby, to wówczas kawałki szkła pozostaną w oknie i nie spadną one na podłogę. Ponadto poddasze jest miejscem podatnym na przegrzewanie się, co może być uciążliwe dla dziecka. W związku z tym bardzo istotna jest odpowiednia izolacja – inną ważną jej rolą jest też zabezpieczenie poddasza przed wychłodzeniem w zimie. Warto też postawić na rolety zewnętrzne albo okna z pakietem wyciszania deszczu.

Pokój dziecięcy na poddaszu – gusta dzieci się zmieniają

Nie jest tajemnicą dla rodziców, iż gusta ich pociech bardzo szybko się zmieniają. Choć rodzice chcieliby spełniać każde życzenie dzieci, to przy aranżacji pokoju dla malucha trzeba być w wielu kwestiach nieugiętym i powściągliwym przy spełnianiu życzeń i kaprysów dziecka. Warto więc poszukać złotego środka – kompromisu pomiędzy upodobaniami rodziców, a ich pociech.

Moda i trendy w planowaniu pokoju dziecięcegocna poddaszu

W ostatnim czasie w pokojach dzieci na poddaszach popularne stały się takie kolory jak musztardowy, złoty i żółty. Występują one często jako barwy kontrastowe i pojawiają się na neutralnym tle, np. szarym, beżowym albo białym. Modne są też takie barwy jak stonowane zielenie, błękity, róże czy ciemnofioletowe odcienie.

Jeśli z kolei chodzi o materiały, to bardzo popularne stało się drewno – z niego wykonywane są np. łóżka, półki, ale także zabawki. Popularnością cieszą się również naturalne tkaniny, np. bawełna organiczna czy len. Ciekawie rozwiązaniem jest też namiot teepee – stanowi on nawiązanie do przyrody. Podobnie jak żywe rośliny, kwiatowe grafik, tapety i obrazy z motywami roślinnymi czy kwiatowymi, motywy florystyczne znaleźć można również na pościeli i innych tkaninach.

Dużą popularnością cieszy się styl boho chic. Dobry klimat stworzyć może połączenie odważnych kolorów oraz żywych wzorów – w ten sposób powstanie relaksująca atmosfera. Boho chic stanowi szaleństwo kolorów, które wręcz nie muszą pasować do siebie. Sprawdzą się wzorzyste tkaniny, dywaniki, poduszki czy uroczy baldachim.

Pokój na poddaszu dla dziecka – gdzie szukać wyposażenia?

W poszukiwaniu mebli oraz innych elementów wyposażenia pokoju dla dziecka można szukać w mało oczywistych miejscach, jak np. pchle targi czy sklepy z bibelotami i antykami. Zawsze jednak dobrym rozwiązaniem są też sklepy meblowe, w tym np. IKEA, Black Red White czy Agata Meble, a także popularne markety budowlane, jak np. Castorama, Obi, Bricoman, Bricomarche czy Leroy Merlin.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *