fbpx
Kuchnia

Płyta ceramiczna czy indukcyjna – która zużywa więcej energii?

• Zakładki: 13

Niska efektywność kuchenek gazowych, w których połowa wytwarzanego ciepła ucieka, sprawiła, że coraz częściej zwracamy się w stronę płyt grzewczych zasilanych energią elektryczną. Krótszy czas przygotowywania posiłków, niższy koszt użytkowania w porównaniu do płyty gazowej, a do tego design pasujący do nowocześnie urządzonych kuchni to najważniejsze zalety tego rozwiązania. Urządzając kuchnię, rozważamy zakup dwóch rodzajów płyt – ceramicznej lub indukcyjnej. Która z nich jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym?

Różnice w działaniu

Płyta ceramiczna

Choć obie płyty zasilane są w ten sam sposób, różni je sposób działania. Pod szklaną powierzchnią płyty ceramicznej znajdują się spiralne grzałki lub taśmy nagrzewające, których ułożenie określa kształt pola grzejnego generującego energię. W trakcie użytkowania płyta nagrzewa się, przekazując ciepło naczyniom. Warto podkreślić, że ich rodzaj nie ma znaczenia. Nie ma konieczności korzystania ze specjalnych garnków.

Płyta indukcyjna

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku płyty indukcyjnej. Nie mamy tutaj do czynienia z grzałkami, lecz polem elektromagnetycznym. Indukcja przetwarza energię w ciepło, które podgrzewa naczynia. Na skutek indukowania prądów wirowych naczynia bardzo szybko nagrzewają się do maksymalnej temperatury. Należy podkreślić, że ciepło generowane jest do ferromagnetycznego dna specjalnego naczynia (konieczny jest zakup nowych garnków), a nie na powierzchnię płyty, dzięki czemu nawet przy maksymalnej mocy, powierzchnia płyty indukcyjnej ma niską ciepłotę.

Obie płyty można uznać za bezpieczne rozwiązanie.  Wyposażone są w czujnik, dzięki któremu płyta nie nagrzewa się, jeśli nie znajduje się na niej garnek. Standardem jest też możliwość korzystania z funkcji timera, czyli ustawienie czasu pracy płyty. Po jego upływie urządzenie się wyłącza.

Zużycie prądu

Płyta indukcyjna ma przewagę w kwestii energooszczędności, mimo dużej mocy urządzenia. Szybko osiąga dużą sprawność, więc gotowanie zajmuje mniej czasu. Proces stygnięcia płyty jest krótszy niż w przypadku płyty ceramicznej. W efekcie zużywa mniej prądu niż płyta ceramiczna.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
85 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *