Płoty drewniane są bardzo chętnie stosowane jako ogrodzenia zewnętrzne działek i jeszcze popularniejsze wewnątrz ogrodów do tworzenia małych przestrzeni. W tym przypadku dużą funkcjonalnością cieszy się także palisada ogrodowa. Najczęściej spotykany jest drewniany płot sztachetowy.
Można także zakupić drewniane panele ogrodzeniowe płotów lamelowych. Drewniane płoty są najczęściej wykonywane z takich gatunków drewna jak sosna, świerk lub modrzew. Zaletami płotów drewnianych jest ich duża estetyka i bogactwo wyboru form. Natomiast w porównaniu z płotami murowanymi, kamiennymi, czy metalowymi, wymagają znacznie większej uwagi przy pielęgnacji i konserwacji.
Płoty drewniane – ogrodzenie działki wokół domu
Płot sztachetowy do ogrodzenia zewnętrznego działki
Płot sztachetowy jest najpopularniejszym i jednym z najbardziej solidnych spośród płotów drewnianych. Dlatego najczęściej wykorzystuje się go jako ogrodzenie zewnętrzne działki, aby wyznaczyć obrzeże ogrodowe. Ten rodzaj płotu bardzo dobrze będzie się komponował w domach wiejskich. Płot sztachetowy opiera się na konstrukcji, w której pomiędzy drewniane przęsła ogrodzeniowe, mocowane są poprzeczne deski. Do poprzecznych desek są z kolei montowane deski pionowo, zwane sztachetami.
Wysoki płot sztachetowy osiągający ok. 120 cm jest świetnym rozwiązaniem jako ogrodzenie zewnętrzne działki. Niższy płot sztachetowy o wysokości ok. 45 – 60 cm może posłużyć np. do wydzielania poszczególnych fragmentów ogrodu. Drewniany płot sztachetowy jest lekki i łatwy w montażu. Nie ogranicza on całkowicie widoczności, jest jednak na tyle szczelny, że skutecznie ochroni działkę przed szkodnikami.
Drewniane sztachety mogą być również wypełnieniem murowanych lub kamiennych konstrukcji. Konstrukcję z drewnianych sztachet przytwierdzonych do metalowych poprzecznie poprowadzonych kątowników metalowych, które łączą betonowe przęsła ogrodzeniowe. Rozwiązanie takie jest często spotykane. Cechuje się dużą solidnością oraz estetyką.
Płoty drewniane myśliwskie
Płoty drewniane myśliwskie posiadają solidne, grube, pionowe belki, do których przytwierdzane są prześwitujące przęsła ogrodzeniowe. Przęsła ogrodzeniowe osiągają 2 – 2,5m długości. Są więc dłuższe niż innych ogrodzeniach. Ogrodzenie tego typu jest niższe od płotu sztachetowego. Takie płoty drewniane osiągają zwykle wysokość ok. 80 – 100 cm, ale spotykane są również niższe, które możemy użyć do wydzielenia stref w ogrodzie. Na rynku dostępne są płoty myśliwskie w różnych formach, np.: kratownicy.
Myśliwskie płoty drewniane służą do ogradzania działek o większej powierzchni oraz terenów, gdzie przeważa trawnik. Takie płoty drewniane sprawdzają się w przypadku ogrodów naturalistycznych, wiejskich oraz leśnych. Płoty drewniane myśliwskie można również zastosować do wydzielania poszczególnych stref w ogrodzie. Niski, kratowany płotek myśliwski można zastosować jako ogrodzenie miejsca zabaw dla dzieci. Płot myśliwski może wyznaczać granicę działki lub pełnić funkcję dekoracyjną. Nie zasłania on jednak ogrodu i nie ochroni go przed gryzoniami.
Inne płoty drewniane do grodzenia działki – panele ogrodzeniowe drewniane
Innymi rodzajami płotów drewnianych, którymi możemy ogrodzić naszą działkę są płoty lamelowe, osłonowe i boazeryjne. W przeciwieństwie do płotów sztachetowych i myśliwskich, nie posiadają one prześwitów. Ich drewniane panele ogrodzeniowe tworzą szczelne ściany. Są jednymi z najwyższych ogrodzeń, mogą mieć wysokość ok. 150-200cm, a ich wysokość zależy od modelu. Konstrukcję tych płotów tworzą lekkie, drewniane panele ogrodzeniowe. Dobrze sprawdzają się w ogrodach miejskich. Skutecznie chronią przed wiatrem i dziką zwierzyną.
Płoty osłonowo-ażurowe są grupą obejmującą płoty lamelowe, osłonowe czy boazeryjne, w których drewniane panele ogrodzeniowe, połączone są z dodatkowymi dekoracjami, np. z łukiem czy z kratką. Drewniane panele ogrodzeniowe płotów tego typu będą się dobrze komponować w ogrodach miejskich, mieszanych i nowoczesnych. Takie płoty drewniane mogą wyznaczyć obrzeże ogrodowe i zasłonić ogród.
Płoty drewniane – zastosowanie w przydomowym ogrodzie
Płot lamelowy do ogrodu – panele ogrodzeniowe drewniane
Płot lamelowy to taki rodzaj płotu drewnianego, który jest pleciony z desek. Można zakupić panele ogrodzeniowe drewniane do tego rodzaju płotu i samemu zamontować. Płot lamelowy drewniany może być ciasno pleciony lub ażurowy. Może występować jako samodzielna konstrukcja, ale może być również wypełnieniem pomiędzy murowanymi przęsłami.
Płot lamelowy szczególnie z łukiem sprawdza się najlepiej do zastosowania ozdobnego wewnątrz ogrodu. Drewniane płoty tego typu w wersji ażurowej pełnią szczególnie ozdobą funkcję. Panele ogrodzeniowe drewniane płotu lamelowego sprawdzają się jako architektura ogrodowa. Dzięki nim można utworzyć zakątki np. na grilla w ogrodzie. Płoty ogrodowe lamelowe można również wykorzystać jako ogrodzenie zewnętrzne całej działki, np. układając panele ogrodzeniowe na podmurówce, pomiędzy murowanymi przęsłami.
Płot żaluzjowy w ogrodzie
Drewniany płot żaluzjowy w ogrodzie jest specyficznym rodzajem płotu drewnianego stosowanego wewnątrz ogrodów. Skonstruowany jest na zasadzie umieszczenia drewnianych żaluzji wewnątrz drewnianej ramy.
Stosowane są najczęściej w tych częściach ogrodu, w których się wypoczywa . Mogą służyć do osłonięcia i ochrony przed parzącymi promieniami w upalne dni i wścibskimi oczami sąsiadów. Gdy z kolej chcemy roślinom w naszym zakątku udostępnić słońce, można te żaluzje odsłonić.
Płoty ogrodowe z półwałków, płoty ażurowe z kratką i bambusowe płoty ogrodowe
Drewniane płoty z półwałków są doskonałymi elementami ozdobnymi ogrodu. Płoty ogrodowe z półwałków mogą w bardzo estetyczny sposób wydzielić poszczególne elementów ogrodzie, jak na przykład rabaty, skalniaki, czy trawniki. Tego rodzaju płoty ogrodowe są bardzo niskie, osiągają ok. 10 – 20 cm wysokości oraz są bardzo proste w konstrukcji. W uproszczeniu można powiedzieć, że wyglądają jak miniaturki tradycyjnego płotu sztachetowego. Zwykle najdłuższe sztachety są po prostu wkopywane w ziemię. Poprzez kontakt z gruntem, trwałość tego rodzaju płotu szacuje się jedynie na kilka lat. I to pomimo częstego impregnowania.
Płoty ażurowe z kratką skonstruowane są z cienkich, drewnianych listewek, które są względem siebie bardzo gęsto montowane. Takie ogrodzenie jest bardzo lekkie, stosuje się je w ogrodzie. Cechuje się bardzo dużymi prześwitami. Panele ogrodzeniowe drewniane płotów ażurowych z kratką przyjmują dowolne wysokość i kształty. Bardzo popularna jest forma krat, ścianek oraz trejaży. W ogrodach przydomowych czy ogródkach działkowych są zazwyczaj obsadzane pnączami.
Płoty ogrodowe z bambusa są bardzo dobrym rozwiązaniem w ogrodach orientalnych. Mogą osiągać wysokość od 80 do 160cm. Najczęściej w sprzedaży są dostępne jako maty. Płoty bambusowe tworzą szczelne ściany, które skutecznie chronią przed wiatrem oraz zapewniają odosobnienie i prywatność. Technicznie mogą również stanowić fragment głównego ogrodzenia, najczęściej jednak są wykorzystywane do dzielenia poszczególnych części ogrodu. Dosyć popularne jest także ich wykorzystanie do osłaniania przed wiatrem i wścibskimi oczami sąsiadów i przechodniów balkonu lub tarasu. Podobne w swoich właściwościach i wykorzystaniu są płoty z wikliny, trzciny czy suchej, zawijanej kory.
Palisada ogrodowa jako mała architektura ogrodowa
Do tworzenia małych przestrzeni w ogrodzie znakomicie sprawdzi się palisada ogrodowa. Układając małe paliki obok siebie można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Zakupić można całe zestawy do tego celu i wykonać samemu małe zakamarki z użyciem palisady.
Palisada ogrodowa to rozwiązanie do tworzenia rabatów, skalników, czy innych wyodrębnionych przestrzeni dla roślin czy elementów ogrodu. Taka palisada ogrodowa może również tworzyć schodkowe przestrzenie dla roślin. Ma szereg zastosować jako mała architektura do ogrodu. Palisada ogrodowa może również posłużyć jako materiał do budowy schodów na ścieżkach ogrodowych. Palisada ogrodowa jest rozwiązaniem trwałym i bardzo praktycznym.
Płoty drewniane – konserwacja i pielęgnacja
Płoty drewniane należy zabezpieczać przed działaniem czynników zewnętrznych. Drewno jest materiałem szczególnie narażonym na szkodliwe działanie pleśni, grzybów, owadów oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne. Producenci oferują gotowe płoty drewniane, panele ogrodzeniowe drewniane i inne elementy impregnowane ciśnieniowo, malowane ręcznie lub impregnowane metodą natryskową. Gdy kupujemy gotowy zaimpregnowany płot lub jego elementy, najlepiej wybierać drewno impregnowane ciśnieniowo.
W przypadku, gdy sami wykonujemy płot drewniany lub nie jest on odpowiednio zabezpieczony przez producenta, musimy zadbać o jego odpowiednie zakonserwowanie. Wówczas musimy zaimpregnować zarówno drewniane przęsła ogrodzeniowe, jak i drewniane panele ogrodzeniowe. Zwykle do impregnacji drewna stosuje się impregnaty, lakiery, lakierobejce i oleje. Powinniśmy również pamiętać o tym, by co kilka lat ponawiać impregnację. Gdy sami impregnujemy drewno, musimy wiedzieć o tym, że preparaty nanosi się pędzlem i dokładnie rozprowadza po całej powierzchni. Jeśli chcemy pomalować płot powinniśmy użyć do tego farb akrylowych. Stosowanie innych farb jest niewskazane. Warto również co kilka lat malować nasz płot drewniany, gdyż farba płowieje na słońcu.
Wśród ogrodzeń domów, działek oraz wewnątrz ogrodów płoty drewniane cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością. Mamy do wyboru płot sztachetowy, płot lamelowy lub płot żaluzjowy. Panele ogrodzeniowe drewniane osiągają przystępne ceny. Możemy się zdecydować na płoty ogrodowe z łukiem, czy płoty drewniane z kratką. Równie popularna jest palisada ogrodowa.
Marek Lont