fbpx
Ciekawe rozwiązania

Piece kaflowe. Sielski nastrój w domu

• Zakładki: 38

Część z nas pamięta piece kaflowe u naszych dziadków i babć. W tamtych, wydawałoby się zamierzchłych czasach, było to jedyne źródło ciepła w większości domów. Dzisiaj, tego typu piece można jeszcze spotkać w niektórych wiejskich chatach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ów sielankowy nastrój przenieść do nowoczesnych, współczesnych nam wnętrz. Choć zawód zduna praktycznie wymarł, na rynku jest wiele firm wyspecjalizowanych w tego rodzaju usługach. Zatem może warto się zastanowić na piecem kaflowym w domu?

Piece kaflowe ogrzewały pomieszczenia od XVIII wieku i do niedawna można było jeszcze je spotkać w starych kamienicach lub domach mających kilkadziesiąt lat. Zaczęły zanikać wraz z rosnącą popularnością ogrzewania centralnego, grzejnikowego i podłogowego. Jednak ich unikalny wygląd w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami sprawiły, że znów zaczynają gościć w domowych aranżacjach.

Tradycja plus nowoczesność

Dzisiejszy piec kaflowy stanowi oryginalne połączenie tradycji z nowoczesnością. Bez wątpienia wnosi on do pomieszczenia przytulny nastrój, ponadto w łatwy sposób można nim je dogrzać.  Mają podobną funkcję do kominków, jednak w przeciwieństwie do nich magazynują ciepło. Długo po wygaśnięciu ognia ogrzewają powietrze w pomieszczeniach. Zastosowanie kafli oraz wyłożenie komory specjalnymi materiałami akumulujący ciepło pozwala na dłuższą ekspozycję ciepła.

Nowoczesne piece kaflowe to eleganckie nawiązanie do wieloletniej tradycji kafli ceramicznych. Sprawdzą się w klasycznych aranżacjach, lecz wybrane modele można także wkomponować w nowoczesne wnętrza o surowych kształtach i obiektach pozbawionych nadmiernych zdobień. Piece kaflowe prezentują się znacznie lepiej niż tradycyjne grzejniki. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które w swoich wnętrzach stawiają na nieco odmienne w dzisiejszych czasach rozwiązania.

Niewątpliwą zaletą pieców kaflowych jest połączenie ich designu retro z nowoczesnymi funkcjonalnościami.

Ekologia i samowystarczalność

Dzięki ulepszonej technologii spalania piece skutecznie ograniczają emisję zanieczyszczeń. Specjalnie zaprojektowana regulacja dopływu powietrza wtórnego umożliwia ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Istotne jest również to, że komora spalania może być wyłożona materiałem akumulującym ciepło, który wpływa na podwyższenie temperatury i wyraźnie poprawia parametry spalania.

Warto podkreślić, że system ogrzewania drewnem może być świetnym uzupełnieniem ogrzewania elektrycznego, zasilanego fotowoltaiką czy pompą ciepła. Zastosowanie różnych systemów i hybrydowe ogrzewanie to bezpieczeństwo.  W dobie dość trudnych i niepewnych czasów posiadanie pieca kaflowego daje nam komfort bycia niezależnym od dostawcy prądu.

Jaki piec wybrać?

Skoro już zatem zdecydujemy się na kupno i montaż takiego pieca, może warto zastanowić się nad jego rodzajem.

Piec konwekcyjny

Podczas spalania do pieca dostarczane jest powietrze z pomieszczenia, które w dalszej kolejności opływa gorący wkład grzewczy. W ten sposób ogrzewa się ono i następnie wydostaje się z powrotem do pomieszczenia przez kratki i kanały wentylacyjne. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać dużo ciepło w bardzo krótkim czasie – stosowane jest przede wszystkim do ogrzewania dużych lub wysokich pomieszczeń. Z drugiej strony ma ono istotną wadę – masa akumulacyjna znajduje się tylko w kaflowej obudowie pieca, przez co dochodzi do dość szybszego wychłodzenia.

Piec akumulacyjny

To pierwotna wersja pieca kaflowego. Piece tego rodzaju akumulują ciepło, żeby następnie stopniowo je oddawać. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu kanału ceramicznego o bardzo dużej masie. Rozwiązanie to nie pozwala osiągnąć tak wysokich mocy szczytowych, jak w przypadku pieca konwekcyjnego, jednak z drugiej strony umożliwia ograniczenie wahań temperatury w pomieszczeniu. Gromadzenie się ciepła trwa długo i uzależnione jest od rozmiarów masy akumulacyjnej, co oznacza, że piec potrzebuje czasu by się rozgrzać. Z drugiej strony oddawanie ciepłą trwa jeszcze przez wiele godzin po wygaszeniu ognia.

Piec kaflowy z kotłem

W budowie pieca uwzględniony jest wodny wymiennik ciepła, płaszcz wodny lub oba te rozwiązania. Dzięki nim pozyskana w procesie spalania energia może zostać użyta to zasilenia instalacji centralnego ogrzewania lub wody użytkowej.

Ile kosztują piece?

W tym przypadku trudno mówić o jednej cenie. Wszystko zależy od naszych upodobań, wielkości pieca i zasobności portfela. Warto jednak zaznaczyć, że miłośnicy pieców kaflowych muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. A przede wszystkim znaleźć fachowca, który zdecyduje się postawić piec. Ta opcja jest zdecydowanie tańsza niż angażowanie w ten projekt profesjonalnej firmy. Robocizna waha się wtedy w przedziale 2-3 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, by wykupić samemu niezbędne materiały – drzwiczki, cegły, kafle.

Tańszą opcją jest zakup pieca w sklepie. Tu ceny zaczynają się już od ok 3 tys. zł za najprostszy piec.

Jak zatem widać możliwości jest sporo, wszystko zależy od naszych funduszy. Ogólnie rzecz biorąc ceny pieców kształtują się w przedziale od 3 tys.  do 15 tys. złotych.

Czyli, …

Piec kaflowy, wykonany z dobrej jakości materiałów, jest nie tylko efektowny, ale ma zdolność do długotrwałego magazynowania ciepła. W odróżnieniu od standardowych grzejników metalowych, jonizujących powietrze dodatnio, piec dostarcza ciepło porównywalne do promieniowania słonecznego. Decydując się na tę metodę ogrzewania, możemy mieć pewność, że docieplamy wnętrza w najzdrowszy i najbardziej ekologiczny sposób.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *