Zbyt często traktujemy oświetlenie po macoszemu, kierując się wyłącznie funkcjonalnością. Niestety tego typu podejście jest bardzo widoczne przy urządzaniu pokoju dziecka. Skoro maluch w ciągu dnia korzysta ze światła słonecznego, a jego wieczorna aktywność nie trwa zbyt długo, wychodzimy z założenia, że jedno źródło światła załatwi sprawę. Nic bardziej mylnego. Właściwe światło w pokoju dziecka ma duże znaczenie. Nie tylko chroni oczy noworodka, ale i odstrasza potwory pomieszkujące w szafie lub – o zgrozo – pod łóżkiem, a ponadto ożywia przestrzeń w pokoju nieco starszych dzieci.
Oświetlenie w pokoju dziecka ma duże znaczenie
Urządzając pokój dziecka, uwzględnij kilka źródeł światła w każdej ze stref. Lampa do nauki, lampa d zabawy i lampa dbająca o bezpieczne poruszanie się oraz zdrowe oczy – tak do tego podejdź. Możesz zdecydować się zarówno na lampę lub lampy sufitowe rozmieszczone w strategicznych miejscach, jak i punktowe systemy oświetlenia wnętrza. W przypadku podwieszanego sufitu sprawdzą się halogenowe oprawki sufitowe, taśmy i listwy LED, umieszczone w specjalnych profilach. Nie zapomnij o lampach biurkowych. W pokoju nastolatka warto zainwestować również w lampy stojące. Jeśli nie planujesz zbyt często wymieniać oświetlenia, to postaw na uniwersalne lampy sufitowe o prostych kształtach. Będą pasować zarówno do pokoju maluszka, jak i nastolatka.
Oświetlenie w pokoju przedszkolaka
W pokoju malucha należy unikać ostrego światła, które może nadmiernie stymulować lub nawet zaszkodzić wrażliwym, rozwijającym się oczom dziecka. Zadbaj o miękkie oświetlenie. W ten sposób zminimalizujesz kontrast światła i ciemności, pozwalając oczom dziecka odpocząć. W praktyce oznacza to brak odsłoniętych żarówek i halogenów. Światło powinno być rozproszone. Znakomitym pomysłem będzie zainstalowanie ściemniacza. Szczególnie dobrze radzi sobie z odstraszaniem wspomnianych potworów, nie zakłócając snu dziecka. Wiek przedszkolny to dobry czas, by wprowadzić do pokoju lampy, które nawiązują formą lub też zastosowanymi motywami do ulubionych bajek, seriali dla dzieci lub po prostu świata fauny i flory. Nie zapomnij o oświetleniu strefy łóżka. Z tym zadaniem poradzą sobie kinkiety ścienne z regulowaną głowicą, które pozwalają na ustawienie światła do bieżących czynności. Możesz również postawić na lampkę, którą ustawia się na szafce nocnej.
Oświetlenie w pokoju starszaka lub nastolatka
Oświetlenie w pokoju starszego dziecka musi odpowiadać jego potrzebom. Warto zatem ustalić, ile czasu dziecko poświęca na naukę, oglądanie telewizji, korzystanie z komputera, oddawanie się pasji itp. Pomyśl o oświetleniu wpuszczanym w sufit lub podłogę, lampach stołowych i podkreślającej charakter pokoju lampie sufitowej. W strefie łóżka sprawdzą się kinkiety lub wiszące lampki nocne. W strefie biurka swoje zadanie spełnią lampy stołowe lub podłogowe. Te drugie można przestawiać, by w miarę potrzeb doświetlać strefę wypoczynku i zabawy.
M.Ś.