fbpx
Budowa domu

Oświetlenie elewacji domu – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 37

Oświetlenie stanowi jeden z kluczowych elementów, o których przydatności w każdym domu chyba nikt nie wątpi. Coraz częściej zdajemy sobie również sprawę, że oświetlenie jest podobnie użyteczne w przestrzeni przydomowej. Dlatego wiele osób decyduje się na montaż lamp na elewacji.

Oświetlenie elewacji domu – jakie powinno być?

Aby wybrać odpowiednie lampy do oświetlenia elewacji budynku, trzeba najpierw dobrze zastanowić się, jakie produkty w ogóle są nam potrzebne i czym się powinny wyróżniać. Lampy zewnętrzne muszą bowiem odznaczać się szeregiem cech, na które zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi w warunkach typowo domowych. Wokół domu panują jednak nieco inne warunki, a produkty oświetleniowe są nieustannie narażone na szereg szkodliwych czynników.

Z tego względu wszystkie punkty świetlne montowane na elewacji budynku muszą być przede wszystkim trwałe i w pełni odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Powinny być zrobione z materiałów najwyższej klasy, które gwarantują niezawodność i długowieczność każdej oprawy. Dzięki temu są w stanie przetrwać szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych – zmiennej temperatury, wiatru oraz wilgoci.

Ostatni z wymienionych czynników ma szczególnie niszczycielskie działanie na elektryczne oświetlenie zewnętrzne. Aby nasze lampy przetrwały długie lata, należy zatem zainstalować oprawy o wysokim współczynniku ochrony IP, który zapewnia bezpieczeństwo dla produktu oraz jego użytkowników. Nie zapominajmy wreszcie, że oświetlenie na elewacji budynku musi być również energooszczędne. Dlatego tak wiele osób decyduje się na zastosowanie nowoczesnych żarówek LED.

Gdzie montuje się oświetlenie elewacji budynków – kluczowe strefy

Miejsce montażu lamp na elewacji budynku jest ściśle powiązane z funkcją, jaką mają pełnić poszczególne produkty. Część z nich zapewnia bowiem choćby bezpieczne przemieszczanie się. Tego typu oświetlenie zewnętrzne domów znajdziemy na zadaszonych gankach lub w strefie przy samych drzwiach. Chętnie umieszcza się je także wzdłuż ścieżek i traktów komunikacyjnych w ogrodzie, gdzie gwarantują swobodne przemieszczanie się, bez obaw o bolesny upadek. W tym przypadku mamy zazwyczaj do czynienia z oświetleniem subtelnym, nienachlanym, dającym tyle tylko światła, aby zapewnić komfort podczas chodzenia.

Nieco inne oczekiwania żywimy wobec lamp montowanych na tarasach. Oczywiście również takie oświetlenie zewnętrzne domu pozwala na wygodne dotarcie do wybranego miejsca, równocześnie służy jednak do budowania nastroju oraz dekorowania przestrzeni do relaksu. Dlatego w tych częściach ogrodu światło powinno mieć konkretną barwę i natężenie, dopasowane do upodobań gospodarzy oraz aranżacji tarasu. Na koniec pozostają jeszcze lampy montowane na elewacji domu dla podkreślenia szczególnie ciekawych detali architektonicznych. Dzięki nim upiększamy sam dom, sprawiając, że nawet w ciemnościach przykuwa wzrok i zachwyca wszystkich obecnych w pobliżu.

Jakie oświetlenie montuje się na elewacji budynku?

Na elewacjach najczęściej umieszcza się oświetlenie o dyskretnej, nienarzucającej się formie. Szczególnie chętnie sięga się po lampy techniczne, a najczęściej oczka wpustowe. Są to zgrabne i skuteczne rozwiązania, z których pomocą można efektownie i efektywnie oświetlić rozmaite przestrzenie, a przy tym zachować ich charakter architektoniczny. Techniczne lampy wpustowe są bowiem niemal niewidoczne.

Jeśli natomiast szukamy lamp o dekoracyjnym wyrazie, warto sięgnąć po kinkiety – lubiane, bardzo popularne od lat. Zazwyczaj pojawiają się w strefie przy drzwiach wejściowych lub na tarasach, gdzie zapewniają sporo przyjemnego światła, gwarantującego wygodne i bezpieczne przemieszczanie się oraz przyjemne spędzanie czasu na pogawędkach ze znajomymi. Kinkiety są przyjemne dla oka i dekoracyjne. Z szerokiej palety dostępnych produktów każdy jest obecnie w stanie wybrać lampy, które idealnie pasują do jego przydomowej aranżacji. Kinkiety mogą stać się wręcz ich ozdobą i głównym akcentem budującym nastrój.

Na koniec warto powiedzieć jeszcze kilka słów o lampach wiszących. W bieżącym sezonie święcą olbrzymie triumfy w modnych wnętrzach. Czy mogą również pojawić się na elewacji? Zamontowanie ich na ścianach budynku jest raczej trudne i nie prowadzi do uzyskania ciekawych efektów wizualnych. Często jednak taka lampa zewnętrzna pojawia się na zadaszonych tarasach, nad stołem ogrodowym, lub na gankach, na osi drzwi. W ten sposób zapewniamy sobie dużo światła w tych kluczowych strefach przydomowych oraz wprowadzamy do nich efektowne dekoracje, które dodają sporo ozdobności do całościowego odbioru budynku.

Nowoczesne oświetlenie elewacji domu – przydatne, trwałe i piękne

Oświetlenie elewacji pozwala uzyskać szereg korzyści – od kwestii czysto utylitarnych, jak zapewnienie bezpieczeństwa oraz możliwości poruszania się w pobliżu domu po zapadnięciu zmroku, aż do zagadnień estetycznych oraz budowania nastroju przestrzeni. Warto zatem wykorzystywać możliwości, które dają nam nowoczesne lampy zewnętrzne. Dzięki nim nasz dom zyskuje pod każdym względem, a my możemy czuć się w nim jeszcze lepiej niż dotychczas.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
89 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *