fbpx
Budowa domu

Okna narożne – zalety i wady

• Zakładki: 24

Pozwalają uzyskać ciekawy efekt wizualny, podkreślając nowoczesny charakter elewacji. Okna narożne, bo o nich mowa, to sposób na lepsze doświetlenie wnętrz i ich dogrzanie. Poznaj zalety i wady okien, które łączą się ze sobą w narożach elewacji.

Czym właściwie są okna narożne? 

Okna narożne, jak sama nazwa wskazuje, stosuje się w narożu budynku. Najczęściej tworzą one kąt prosty, jednak w wykuszach mogą łączyć się ze sobą pod dowolnym kątem.

Rodzaje okien narożnych

  • Ze słupkiem – pośrodku konstrukcji występuje słupek na kancie budynku. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość otwierania okna narożnego.
  • Bez słupka (ze stepem) – montaż odbywa się metodą łączenia. Wykorzystuje się do tego specjalny klej. Okna narożne ze stepem wpuszczają do pomieszczenia więcej światła, ale niestety nie otwierają się i muszą być projektowane na zamówienie, aby je dopasować do bryły budynku.

Montaż okien narożnych należy przewidzieć już na etapie projektu architektonicznego. Jest to ważne, szczególnie w przypadku okiem aż po sam sufit (od podłogi) oraz tych bez słupka. Muszą być tak zaprojektowane, by dodatkowo wzmacniały strop i nadproże.

Okna narożne – materiały

Okna narożne mogą być wykonane z różnych materiałów – aluminium, PCV i drewno. Te ostatnie spotyka się najrzadziej. Tego typu okna stosuje się w miejscach, których zależy nam na większej ilości światła dziennego, np. kuchni, salonie, gabinecie.

Zalety okien narożnych

  • Wprowadzają do wnętrz naturalne światło słoneczne – wnętrza są doświetlone i jednocześnie ogrzane promieniami słońca. Rozwiązanie sprawdza się w domach energooszczędnych lub pasywnych. Ze względu na bardzo dobrą izolację, stosuje się tam okna narożne ze słupkiem.
  • Narożne okna (zwłaszcza bezsłupkowe) optycznie powiększają wnętrze.
  • Korzystnie wpływają na zewnętrzną stylistykę domu, tworząc efekt lekkości konstrukcyjnej.
  • Estetyka – okna narożne znakomicie prezentują się w nowoczesnych budynkach. Świetnie sprawdzają się w domach na przedmieściach, które otoczone są lasami, polami, jeziorami itp. Pozwalają na podziwianie pięknego krajobrazu nawet w pochmurne dni. 
  • Wpływają na oszczędność miejsca – mogą pełnić funkcję drzwi tarasowych lub balkonowych.
  • Uniwersalna stolarka pozwala stworzyć okna nieotwierane, rozwierno-uchylne i przesuwne.

Wady okien narożnych 

  • Montaż trzeba już zaplanować na etapie projektowania domu – całkowicie przeszklona elewacja wymaga wzmocnienia stropów i nadproża. Odpowiednią wytrzymałością muszą odznaczać się również same okna narożne, które ze względu na większą powierzchnię pakietu przeszkleń są bardziej narażone na czynniki atmosferyczne. Decydując się na okna specjalnie wymierzone pod dany budynek, trzeba liczyć się z większymi kosztami.
  • Okna narożne bez słupka wyglądają estetycznie, ale się nie otwierają – jeśli zostały zamontowane na wyższych kondygnacjach, pojawia się problem utrzymania ich w czystości.
  • Może pojawić się problem dobrania odpowiednich osłon okiennych w formie rolet.  

Czy okna narożne to dobry pomysł?

Liczba zalet przewyższa liczbę wad. Choć okna narożne nie należą do najtańszych, w perspektywie lat mogą zaoferować oszczędności z tytułu niskiego współczynnika przenikania ciepła czy też wysokiego współczynnika promieniowania słonecznego.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *