Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie nie tylko w domach, ale także w mieszkaniach. Stanowi skuteczny sposób na utrzymanie optymalnej temperatury pomieszczenia.
Czym jest elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Na początek warto przedstawić definicję ogrzewania podłogowego. Jest to instalacja, którą montuje się pod posadzką. System elektryczny składa się z mat grzejnych oraz regulatorów temperatury. Podłogówka jest dyskretna i nie zajmuje dużo miejsca, co jest bardzo istotne przy małych pomieszczeniach, jakimi są np. łazienki. Ogrzewa mieszkanie, poprzez wytwarzanie ciepła, które promieniuje ku górze. W przypadku elektrycznego, ciepło pochodzi z kabli, folii grzewczych, czy innych elementów elektrycznych.
Ustawienie mebli ma znaczenie
Projektując wnętrze z ogrzewaniem podłogowym powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby rury grzewcze nie znalazły się pod dużymi i masywnymi meblami. Jest to o tyle ważne, że może utrudniać cyrkulację ciepła we wnętrzu. Sugerowane jest ustawianie mebli na nóżkach, ponieważ ich cała masa nie znajduje się na podłodze. Jest to bardzo ważne szczególnie przy szafkach kuchennych oraz innych szafach.
Wolno się nagrzewa
Podłoga z systemem grzewczym rzeczywiście wolno się nagrzewa, ale i stygnie. Jest to spowodowane dużą bezwładnością. W praktyce oznacza to, że gdy pojawią się nagłe zyski ciepła, np. kiedy za oknem mocno świeci słońce ciężko będzie nam szybko zmienić temperaturę na niższą.
Trudno ją naprawić
Jest to zdecydowanie największy minus ogrzewania podłogowego. Aby cokolwiek naprawić w takiej podłodze należy się dostać do rurek lub kabli grzejnych, co niestety wiąże się ze niszczeniem posadzki i podkładu podłogowego. Na całe szczęście, instalacje te są tak przygotowane, że ich elementy bardzo rzadko ulegają awariom.