W czasach, gdy nie było lodówek, ich funkcję pełniły wykopane przy domu ziemianki. Pandemia sprawiła, że mocniej niż kiedyś zwróciliśmy się w stronę natury i prostszego życia. Trend ten nie tylko utrzymuje się, ale i przybiera na sile. Na fali jego popularności wypłynęły ogrodowe piwniczki. Cieszą się one dużym zainteresowaniem osób na pierwszym miejscu stawiających ekologię, miłośników wina i designerskich rozwiązań w ogrodzie. Stały się niezwykle poszukiwanym element architektury ogrodowej, który pełni funkcje użytkowe i rekreacyjne. Piwniczki można bardzo szybko zbudować i czerpać garściami z wielu zalet tego typu konstrukcji.
Jakie produkty można przechowywać w piwniczce?
W piwniczce zagłębionej w ziemi i obsypanej nią ze wszystkich stron zawsze panuje niska temperatura, na ogół na poziomie 4-8 stopni Celsjusza. Ten stan nie zmieni się nawet podczas wyjątkowo upalnego lata i srogiej zimy. Głębokość przemarzania ziemi w Europie w zależności od miejsca to 3-120 cm. Przykrycie piwnicy 100-150 cm warstwą ziemi powoduje, że temperatura wewnątrz nie spadnie poniżej zera. Niska temperatura sprzyja przechowywaniu owoców i warzyw, domowych przetworów, serów, wina i nawet cebulek roślinnych, które trzeba wykopać przed zimą.
Elementy wykorzystywane do budowania piwniczek są dopuszczone do kontaktu z żywnością (posiadają atest), więc przechowywanie produktów spożywczych jest w pełni bezpieczne. Panujące w środku warunki zapobiegają pojawieniu się pleśni oraz utracie walorów smakowych przechowywanych tam produktów.
Pozwolenie na budowę
Piwniczka ogrodowa jest traktowana jako budowla do 35 m 2, dla której wymagane jest jedynie zgłoszenie do właściwego urzędu – gminy lub starostwa. Wydanie takiej zgody ustawowo trwa do 30 dni. W przypadku braku uwag ze strony organu wykonawczego możemy rozpocząć budowę. Jeśli natomiast urząd poprosi o uzupełnienie dokumentów, należy zastosować się do tych uwag i nie zaczynać prac budowlanych. W przeciwnym razie może się okazać, że obiekt jest samowolką budowlaną i trzeba będzie rozebrać piwniczkę.
W którym miejscu ogrodu zbudować piwniczkę?
Skoro ogrodowa piwniczka jest całoroczną lodówką, ważne, by znajdowała się blisko wejścia do domu lub kuchni. Wszak chodzi o to, by potrzebne produkty były pod ręką. Warunkiem koniecznym jest teren zacieniony, suchy, bez zbierającej się wody pochodzącej z opadów. Nie należy montować piwniczek zbyt blisko drzew i krzewów o rozbudowanym systemie korzeniowym, by nie uszkodzić konstrukcji. Warto zadbać o to, aby wejście do ogrodowej piwniczki było zlokalizowane od strony północnej (ściana frontowa nie będzie się nagrzewać, utrzymując optymalną temperaturę w środku), a wentylacja od strony wschodniej. Rury wentylacyjne można wyprowadzić pionowo w górę i zakryć ozdobnym daszkiem.
Zobacz także: Przygotuj taras na lato, czyli kilka łatwych kroków do pięknego tarasu
Rodzaj podłoża
Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj piwniczki się zdecydujemy. Najmniej wymagająca jest piwniczka samonośna typu The Shire Cellar, która nie wymaga fundamentów, więc może być montowana we wszystkich typach ziemi. Piwniczki murowane muszą być osadzone w gruncie suchym, który nie podmaka okresowo.
Czy to trwałe rozwiązanie?
Piwniczki murowane i typu The Shire Cellar, które zostały wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego w technologii bliźniaczej do budowy kadłubów łodzi są w zasadzie nie do zdarcia. Przetrwają huragan i potężne ulewy, ponieważ są w 100% szczelne. Wytrzymują nacisk ponad 3 t/m². Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeżyją swoich właścicieli.
Zalety ogrodowej piwniczki
Całoroczna lodówka działająca bez prądu i miejsce do przechowywania wina
Przy stale rosnących cenach energii hasło „bez prądu” jest już wystarczająco zachętą do posiadania ekologicznej lodówki. Nie generuje kosztów przy codziennej eksploatacji i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Wilgotno-chłodny klimat sprawia, że proces dojrzewania warzyw i owoców prawie całkowicie ustaje, więc wiele gatunków owoców, warzyw kapustnych i korzeniowych oraz ziemniaki przez długi czas nie tracą walorów smakowych. Wino lubi ciemne miejsca, gdzie światło słoneczne nie stymuluje procesów chemicznych zachodzących w butelce, więc z przyjemnością leżakuje w piwnicach i piwniczkach. Przechowywane w odpowiednich warunkach wino nawet przez wiele lat lub dekad (w zależności do gatunku) po zabutelkowaniu może zachwycać doskonałymi właściwościami aromatycznymi i smakowymi.
Domowa spiżarnia na większe zakupy
Natłok obowiązków zarówno codziennych, jak i zawodowych sprawia, że robienie zakupów dla kilkuosobowej rodziny urasta do rangi wielkiej wyprawy, do której trzeba dobrze się przygotować. Mając ogrodową piwniczkę, można przestać tracić kilka razy w tygodniu czas na dojazdy do supermarketów, szukanie miejsca parkingowego i stanie w kolejkach. Bez problemu pomieści dwutygodniowe (lub większe) zapasy.
Dodatkowe pomieszczenie techniczne
Nie wiesz, gdzie schować rzeczy nieużywane sezonowo, sprzęty ogrodowe (beczka na deszczówkę, ogrodowy hydrant), a może drabina w domowym schowku utrudnia dostęp do innych sprzętów i masz już serdecznie dość ciągłego wyciągania jej i chowania? Z pomocą przyjdzie piwniczka!
Miejsce spotkań towarzyskich z degustacją w tle
Jeśli nie należysz do osób, które wpływają na statystki związane z grillowaniem, umacniające pozycję Polski, jako narodu, który za kiełbaskę z rusztu dałby się pokroić, ale wizja wieczoru z lampką wina w dłoni i w miłym towarzystwie sprawia, że zaczynasz uśmiechać się, to piwniczka po raz kolejny przyjdzie z pomocą. Jej okolica jest doskonałym miejscem na organizację klimatycznych spotkań z degustacją w tle, a wszystko, czego potrzebujesz (trunki i sery), zawsze będzie pod ręką.
Domowy schron w razie kataklizmów pogodowych
Ekstremalne zjawiska pogodowe coraz częściej pojawiają się w Polsce. Co prawda ogrodowa piwniczka nie sprawdzi się długoterminowo, ale pozwoli przeczekać najtrudniejszy czas (w zależności od modelu może pomieścić 2-4 osoby). Sprawdzi się w obliczu zagrożenia i epidemii, kiedy musimy zgromadzić zapasy żywności.
Ozdoba ogrodu
Wygląd piwniczki może współgrać ze stylem naszego ogrodu. Częściowo zagłębiona w ziemi piwniczka stanowi ciekawy, wyróżniający się element przestrzeni. Na rynku występują gotowe piwniczki ogrodowe o różnych wielkościach i stylach. Dopasowanie ich do ogrodu, nawet tego małego, nie powinno stanowić żadnego problemu.
Jak zrobić piwnicę? Czy montaż piwniczki jest czasochłonny?
Współczesne piwniczki ogrodowe są ulepszoną wersją dawniejszych ziemianek i tym samym dużo trwalszymi konstrukcjami. W przeszłości ściany stanowił grunt zabezpieczony przed osypywaniem się deskami lub cegłą. Obecnie najczęściej stosuje się beton – wylewany na miejscu albo w formie prefabrykatów. Poza tym ściany izoluje się folią lub nawet styropianem. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną budowę piwniczki lub jej montaż z gotowych elementów, z pewnością zajmie nam to sporo czasu. Dodatkowo mogą pojawić się nieoczekiwane problemy, na których rozwiązanie nie byliśmy przygotowani. Warto zwrócić się do fachowców, którzy zrobią to za nas. W przypadku standardowego projektu montaż piwniczki zajmuje tylko jeden dzień i nie wymaga od nas żadnego wysiłku.
Podsumowanie
Piwniczka ogrodowa może być doskonałym elementem dekoracyjnym, który wprowadzi do przestrzeni przydomowej niezwykły klimat, przywodząc na myśl baśniowe domki hobbitów. Tego typu konstrukcje przeżywają prawdziwy renesans. Na ich popularność bez wątpienia wpływa sytuacja na świecie i brak pewności dnia jutrzejszego. Coraz częściej myślimy o zabezpieczeniu się na wypadek nagłych i niekorzystnych dla nas decyzji rządu. Piwniczki ogrodowe to obiekty o uniwersalnym zastosowaniu. Spiżarnia na przetwory, magazyn na żywność, składzik na narzędzie – każdemu według potrzeb!
M.Ś.