fbpx
Ogród

Oczko wodne – rodzaje roślin i ich rola

• Zakładki: 29

Oczko wodne z czystą wodą i kolorowymi rybami to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Już nawet niewielki, kilkusetlitrowy zbiornik jest prawdziwą ozdobą. Jednak oprócz funkcji dekoracyjnej pełni także inne, ważne role.

Parująca woda zwiększa wilgotność powietrza, poprawiając mikroklimat. Jest schronieniem oraz źródłem wody pitnej dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Często jest także magazynem wody, z której korzystamy w trakcie suszy, np. do podlewania roślin ogrodowych. Najczęstszym skojarzeniem ze stwierdzeniem oczko wodne jest fontanna oraz kolorowe karpie koi lub karasie. Rzadko kiedy myślimy o roślinach. A szkoda, bo rośliny także ważny element środowiska wodnego. Istnieje przecież wiele różnych gatunków i odmian roślin, które możemy posadzić w oczku. A co ważniejsze – rośliny pełnią wiele rozmaitych funkcji.

Oczko wodne to nie tylko ryby

Oczywiście rośliny stanowią dodatkowy element ozdobny wokół i w samym oczku. Mnogość odmian lilii wodnych lub irysów, różniących się kolorem i wielkością kwiatów, umożliwia właścicielowi oczka wodnego taki dobór roślin, aby te stanowiły uzupełnienie istniejących już ogrodowych kompozycji. Jednak to nie jedyna funkcja roślin.

Rośliny to doskonałe filtry. Usuwają z wody związki azotu i fosforu, które pochodzą z produktów przemiany materii zwierząt wodnych, niezjedzonych resztek pokarmu, osadów dennych itp. Zużywając je zapobiegają pladze glonów. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tym rośliny pływające oraz całkowicie podwodne, np. pistia i rogatek. Oprócz walki o podstawowe nutrienty, rośliny wodne konkurują z glonami także o światło słoneczne. Szczególnie ważne w tej walce są lilie wodne, które swoimi liśćmi ograniczają ilość światła docierającego do wody. Rośliny wodne są schronieniem dla wielu gatunków wodnej fauny – ryb i bezkręgowców. Na ich korzeniach i pędach ryby składają także ikrę, a wśród plątaniny masy roślinnej narybek znajduje pokarm i kryjówkę.

W zbiornikach wodnych, a takim jest oczko wodne w ogrodzie występują strefy o różnej głębokości. Wyróżniamy strefę przybrzeżną, płytką wodę oraz głębię.

Oczko okala strefa przybrzeżna, w której głębokość wody dochodzi do ok. 10 cm. Tutaj należy sadzić rośliny bagienne, dobrze będą rosły także gatunki lubiące całkowite zanurzenie. Irysy to typowe rośliny płycizn, są wyjątkowo dekoracyjne ze względu na przepiękne kwiaty. W płytkiej wodzie będą rosły także niektóre gatunki ozdobnych traw jak turzyca nibyciborowata lub mozga trzcinowa. Doskonałym dla nich kontrastem są liście w kształcie strzałki należące do strzałek wodnych i sercowate, którymi szczyci się czermień błotna. W strefie tej warto także posadzić również kaczeńce i kropidło wodne. To ostatnie jest szczególnie przydatne, gdyż tworzy gęste kępy, którymi można w prosty sposób zamaskować brzegi oczka. W płytkiej wodzie doskonale rosną także jedne z najlepszych naturalnych filtrów wody: rogatek sztywny, wywłócznik czy też moczarka, czyli rośliny podwodne.

Zdjęcie: materiał partnera

Głębsza woda – od 10 do 30 cm – to kraina roślin płytkich wód. Prym będą tu wiodły przede wszystkim pałki wodne, oczerety, papirusy i tataraki. Dzięki nim możesz zaaranżować zielone ściany otaczające zbiornik lub tylko fragment brzegu. Razem z podwodnymi roślinami jak moczarka czy rogatek będą stanowić najważniejszych sprzymierzeńców w walce z glonami.

Głęboka woda w oczku zaczyna się powyżej 30 cm. W strefie tej sadzimy rośliny, których spora część znajduje się pod wodą, natomiast na powierzchni rozpościerają się ich charakterystyczne, pływające liście. Są to przede wszystkim lilie wodne znane jako nenufary oraz grążele. Ich piękne kwiaty, otwierające się za dnia i zamykające nocą stanowią piękną ozdobę na samym środku zbiornika. Dają sporo cienia w niższych partiach wody, zmniejszają jej nagrzewanie się oraz redukują ryzyko zakwitów glonów. Stanowią także schronienie i miejsce wypoczynku dla ryb, płazów czy nawet gadów, które po porannym wygrzewaniu się w słońcu będą buszować między liśćmi i kłączami lilii w poszukiwaniu smakowitych kąsków.

W oczku wodnym możemy także umieścić nietypowych przedstawicieli świata roślin, czyli gatunki pływające. Wykształciły one liście wypełnione komórkami zawierającymi powietrze, dzięki czemu mogą swobodnie pływać na powierzchni wody. Roślin tych nie sadzimy w podłożu, tylko umieszczamy bezpośrednio na tafli. Posiadają bardzo dekoracyjne liście o przeróżnych kolorach i kształtach. Są to przede wszystkim takie gatunki jak pistia, salwinia pływająca, rzęsa wodna, osoka aloesowata i kotewka orzech wodny. W oczku wodnym pełnią one dwie zasadnicze role (oprócz oczywistej dekoracyjnej): podobnie jak lilie wodne zacieniają zbiornik oraz z racji mocno rozwiniętego systemu korzeniowego i szybkiego wzrostu są doskonałymi naturalnymi filtrami. Wszystko to sprawia, że są idealnymi sprzymierzeńcami w walce z glonami.

Zdjęcie: materiał partnera

Skąd wziąć rośliny do naszego oczka wodnego?

Wielu właścicieli oczek wodnych decyduje się na wycieczkę nad najbliższe jezioro, kanał czy rzekę w poszukiwaniu roślin, którymi mogą obsadzić swój zbiornik. Jednak jest to bardzo zły pomysł. Po pierwsze jest to często niezwykle niebezpieczne. Nigdy nie wiadomo, jakiej głębokości jest w danym miejscu rzeka a jej nurt może okazać się za silny nawet dla sprawnego pływaka. Pod wodą mogą także czyhać niewidoczne na pierwszy rzut oka kamienie, konary, a niekiedy nawet śmieci, o które łatwo można się skaleczyć. Po drugie, wiele roślin wodnych, takich jak dziki grzybień biały, grążel drobny, salwinia pływająca, kotewka orzech wodny, niektóre gatunki kosaćców i pływaczy oraz wiele innych jest pod ochroną. Zrywając je, narażamy się na konsekwencje natury prawnej, w tym wysokie mandaty. Po trzecie, wraz z roślinami możemy przynieść wielu niepożądanych gości. Są to różnego rodzaju pasożyty: pijawki, nicienie oraz chorobotwórcze mikroorganizmy. Organizmy te często atakują ryby, wywołując choroby, z którymi ciężko walczyć w oczku wodnym. Na końcu warto także zaznaczyć, że wyrywając rośliny z podłoża często uszkadza się ich systemy korzeniowe, przez co rośliny się nie przyjmują, nie chcą rosnąć i obumierają.

Dlatego też najlepszym wyjściem jest kupno roślin w sklepie stacjonarnym lub internetowym https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne, w którym znajdziesz wszystko do oczka wodnego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rośliny pochodzą z legalnej hodowli, posiadają silny system korzeniowy, są zdrowe, wolne od niepożądanych pasożytów i innych chorobotwórczych organizmów. Ponadto w sklepie możesz zdecydować, jaką konkretną odmianę spośród dziesiątek dostępnych na rynku chcesz mieć w swoim oczku wodnym. Może to będzie pełnokwiatowa, różowa lilia wodna. A może chabrowoniebieski irys z kontrastowymi, żółtymi pręcikami? Wybór należy tylko do Ciebie.

Jak widzicie, rośliny wodne to nie tylko ozdoby oczka wodnego. Pełnią także szereg ważnych ról, zarówno dla mieszkańców zbiornika, jak i dla otaczającej je przyrody. Dlatego też podczas aranżowania zbiornika wodnego nie zapominajmy o roślinach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
177 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *