fbpx
Ciekawe rozwiązania

Nowoczesna altana ogrodowa – projekty, porady, przykłady

• Zakładki: 28

Ogród czy działka, na której znajduje się domek letniskowy, są idealnym miejscem do tego, by stanęła na nich mniejsza lub duża altanka. Jeśli chcemy, by nowoczesna altana ogrodowa dodawała uroku i stylu w ogrodzie, warto zastanowić się dokładniej nad projektem altany ogrodowej. Zobaczmy więc, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas budowy i jaka może być cena za nią i znajdujące się w niej meble ogrodowe.

Projekty altany ogrodowej – o czym pamiętać podczas tworzenia projektów

Nowoczesna altana ogrodowa przy domku letniskowym lub jednorodzinnym to miejsce, w którym możemy odpocząć i się zrelaksować, a dodatkowo spotkać z rodziną i ze znajomymi. Pamiętajmy jednak, że takie pawilon ogrodowy znajdzie się w ogrodzie, powinny być wykonane projekty altany ogrodowej, które ułatwią nam budowę. Zobaczmy więc, jakie elementy należy brać pod uwagę, zaczynając projekt altany ogrodowej z bali lub innych materiałów.

Budując duże altanki lub te mniejsze, zwane także wiatami i pawilonami ogrodowymi, powinniśmy w pierwszej kolejności ustalić, w jakim miejscu znajdzie się ten budynek. Nowoczesna altana ogrodowa może być zarówno bezpośrednio przy domu, ale także w charakterystycznych i atrakcyjnych miejscach w ogrodach. Pamiętajmy jednak, by podczas ustalania miejsca, zwrócić także uwagę na to, jakie nasłonecznienie w ciągu dnia będzie w tym miejscu.

Kolejnym aspektem dotyczącym projektu altany ogrodowej jest to, by ustalić jej wielkość i kształt. To, czy zdecydujemy się na małe lub duże altanki zależy w głównej mierze od tego, ile miejsca mamy w ogrodzie. Jeśli ogrody są sporych rozmiarów, wtedy możemy pozwolić sobie na okazałe wiaty o potężnych rozmiarach, natomiast jeśli mamy domek letniskowy z niewielkim ogródkiem, wtedy wybierzmy raczej niewielkie wiaty, niezajmujące aż tyle miejsca. Kształty altan mogą być różnorodne, zaczynając od tradycyjnych altan wykonanych na planie prostokąta, a kończąc na foremnych figurach, np. ośmiokątach. Ta kwestia zależy już jedynie od naszych upodobań i oczekiwań.

Nowoczesna altana ogrodowa – jej budowa

Po wykonaniu szczegółowego projektu budowy altany ogrodowej, można przejść już do pierwszych plac budowlanych. Tutaj jednak musimy ustalić, z jakich materiałów będzie wykonana altana i jej dach. Ciekawym rozwiązaniem są altany ogrodowe z bali, które cieszą się wielką popularnością i dobrymi opiniami wśród klientów. Możemy natomiast zdecydować się na standardowe altany drewniane, które również będą wzbogacały nasz ogród i dadzą nam miejsce do odpoczynku.

Jeśli chodzi o budowę dachu, powinniśmy wiedzieć, że sam dach musi być wykonany pod kątem. Jest to ważne, ponieważ opady deszczu powinny po nim spływać, a nie zostawać na górze, powodując dodatkowe obciążenie dla konstrukcji. Warto także wybrać materiał, który w trakcie wiatru, deszczu, gradu itp. nie będzie się bardzo niszczył i nie odpadnie.

Budując altany ogrodowe z bali i altany drewniane, nie możemy zapomnieć o tym, by zadbać o stabilność całej konstrukcji. Tylko wtedy mamy pewność, że nasza altana będzie spełniała swoje funkcje. Dodatkowym i bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też to, by wewnątrz altanki znajdował się grill, który na pewno przyda się przy różnych przyjęciach okolicznościowych i nie tylko. W tym przypadku musimy jednak w jeszcze większym stopniu zadbać o bezpieczeństwo i zbudować grill tak, by spełniał wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Gdzie zamówić altany ogrodowe?

Nowoczesne altany ogrodowe można zamówić w marketach budowlanych jak np. Obi, Castorama, Bricoman, Bricomarche czy Leroy Merlin. Warto również poszukać lokalnych firm zajmujących się projektowaniem i budową altan ogrodowych. Wiodącymi producentami altan do ogrodów są takie firmy jak m.in. Kora, Jagram, Altan-Styl czy Alt-Drew.

Dobór mebli ogrodowych i aranżacja

Ostatnim już elementem, gdy w naszym ogrodzie powstanie nowoczesna altana ogrodowa jest to, by odpowiednio dobrać meble ogrodowe do jej wnętrza. Wybór mebli ogrodowych nie jest wcale taki prosty, ponieważ na rynku istnieje wiele modeli krzeseł, stołów, kanap itp. Pozytywne opinie mają meble z rattanu i technorattanu, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i atrakcyjnym wyglądem. Nie są one jednak tak tanie, jak marketowe zestawy ogrodowe wykonane z kiepskiej jakości plastiku, ale warto zainwestować trochę więcej pieniędzy, by cieszyć się wysokojakościowymi produktami w swoim ogrodzie.

Kolejnym elementem są rolety do altany ogrodowej. Rolety do altany ogrodowej nie są jednak koniecznością, ale w wielu sytuacjach pomagają nam one w korzystaniu z altany ogrodowej, zwłaszcza w bardzo słoneczny dzień, w który potrzebujemy schronienia przed słońcem. Sklepy budowlano-ogrodnicze i ogrodnicze dają nam dość szeroki wybór rolet do altan ogrodowych. Jeśli natomiast nie wiemy, które mogłyby być najlepsze, warto wtedy skonsultować swój zakup, z osobą znającą się na nich, np. na doradcach w sklepie. Ceny za rolety nie są aż tak wysokie, a mogą nam naprawdę umilić korzystanie z altany w gorące dni.

Jeśli mowa już o aranżacji altany, nie możemy także nie wspomnieć o różnych roślinach. Rośliny zarówno przy altanie ogrodowej, jak i te w jej wnętrzu stanowią bardzo atrakcyjny element dekoracyjny, dzięki któremu altana ogrodowa nie jest już jednobarwnym i nudnym elementem przy naszym domu. Pamiętajmy jednak o tym, by dobierając rośliny, zwrócić uwagę na ich wymagania i dobrać je odpowiednio do stanowiska. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się tym, że rośliny wysychają z powodu zbyt dużego nasłonecznienia lub nie rosną prawidłowo z powodu braku słońca. Dobrze jest też dobrać rośliny pnące o ozdobnych kwiatach, które pokryją nam częściowo ściany altany.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *