Jeśli marzysz o zielonym, bujnym trawniku, ale cierpliwość nie jest twoją mocną stroną, a ponadto podejrzewasz, że możesz nie mieć wyjątkowej ręki do roślin, zainteresuj się naturalną trawą z rolki. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale czasami natychmiastowy efekt jest wart sięgnięcia głębiej do portfela. Poznaj zalety i wady trawnika z rolki.
Czym się charakteryzuje naturalna trawa z rolki?
Trawa z rolki to gotowa darń rozwijana ze specjalnej beli. Składa się z 4 warstw – trawy naturalnej, siatki biodegradowalnej, systemu korzeniowego i ziemi. Istnieją dwa sposoby tworzenia trawy z rolki. Pierwsza metoda to tradycyjna uprawa w glebie i późniejsze wycięcie płatów o odpowiednich wymiarach. Z kolei druga metoda polega na uprawie trawy na cienkiej warstwie podłoża torfowego na izolowanej folii.
Kiedy zakładać trawnik z rolki?
Najlepszym momentem na zakładanie trawnika z naturalnej trawy z rolki jest przełom kwietnia i maja. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na położenie trawy w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy też dachu, pamiętaj, że trawa najlepiej sprawdzi się na glebie średnio mokrej o pH od 5,5 do 6,6 i w odpowiednio nasłonecznionym miejscu.
Zalety naturalnej trawy z rolki
- Zapewnia natychmiastowy efekt – piękny trawnik może powstać w zaledwie kilka godzin. Już po dwóch tygodniach po ułożeniu po trawniku można swobodnie chodzić.
- Trawnik z rolki można zakładać przez cały sezon wegetacyjny – od maja do listopada.
- Trawa szybko wrasta w glebę i staje się mocniejsza.
- Trawa z rolki jest odporna na przemarzanie, szkodniki, choroby czy uszkodzenia.
- Trawnik z rolki przytłumia nasiona chwastów, nie pozwalając im na rozwój.
Wady trawnika z rolki
- Wysoka cena w porównaniu do trawnika tradycyjnego. Jako że przed ułożeniem trawnika z rolki trzeba odżywić podłoże składnikami pokarmowymi, dodatkowe nawożenie wpisujemy po stronie wyższych kosztów założenia trawnika.
- Zakupiona trawa nie może czekać na ułożenie dłużej niż 36 godzin, ponieważ z czasem traci jakość i może nie rozrosnąć się na całej powierzchni.
- Trawnik z rolki jest mniej ekologiczny od zwykłego trawnika z siewu. Wymagał intensywnego nawożenia i nawadniania, a także mechanicznego przygotowania i transportu.
- Ograniczona możliwość doboru składu trawy z rolki.
- Trawa z rolki nie będzie rozwijać się w zacienionym miejscu.
- Zakładanie trawnika z rolki wymaga dobrego zaplanowania. Układanie trawnika nie jest szalenie trudne (choć wymaga precyzji), jednak może być wyczerpujące. Pojedyncze rolki ważą 15-20 kg.
M.Ś.