Próbując znaleźć miejsce na używane wyłącznie sezonowo rzeczy, zaczynasz zastanawiać się, czy aby na pewno dobrze urządziłeś swoje mieszkanie. Nagle czujesz, że masz za mało szaf, schowków jak na lekarstwo, a i samo wnętrze takie lekko ciasnawe. W końcu niemożliwe, że masz za dużo rzeczy! I wtedy przypominasz sobie o prawdziwym królu przedpokoju w czasach PRL. Każdy szanujący się mieszkaniec bloku z wielkiej płyty posiadał pokryty sosnową boazerią pawlacz. Choć dzisiaj myślimy o nim jak o relikcie dawnych czasów, pawlacz tylko na chwilę zniknął nam z oczu. Już wiele lat temu wrócił w wielkim stylu, w nowej odsłonie i doskonale odnajduje się we współczesnym wnętrzach. Jak zaaranżować pawlacz w domu z XXI wieku?
Pawlacz na miarę czasów i możliwości
Prosta szafka pod sufitem przeszła wiele transformacji, by w XXI wieku stać się urządzeniem inteligentnym, idealnie pasującym do domów typu smart (ale o tym nieco później). Schowek o pojemności znacznie większej niż szafa wnękowa może zostać zamontowany praktycznie w każdym pomieszczeniu (nie tylko w przedpokoju), uwalniając nas od rzeczy, których nie używamy na co dzień. Podręczny minimagazyn sprawdzi się zarówno w większych, jak i mniejszych mieszkaniach. Jeśli nadal masz wątpliwości, utożsamiając pawlacz z graciarnią z dawnych czasów, to przypomnij sobie o kolejnych kartonach, chociażby z butami, i zastanów się, czy masz coś do stracenia, dając pawlaczowi drugą szansę.
Wszędzie tam, gdzie jest potrzebny
Choć na ogół pawlacze montuje się w przedpokojach lub holach, czyli pomieszczeniach, gdzie pozostaje sporo niezagospodarowanej przestrzeni, to ten rodzaj mebla doskonale sprawdzi się w kuchni, salonie i łazience, stając się oryginalnym elementem wyposażenia wnętrza, funkcjonalną ozdobą. Pawlacze tak naprawdę nigdy nie wyszły z mody. Trendy wnętrzarskie zmieniają się, nasze upodobania również. Nie zmienia się jednak potrzeba zbierania i przechowania różnych rzeczy. Właśnie dlatego powinniśmy odnowić starą przyjaźń z pawlaczem.
Ukryty czy wyeksponowany?
Całkowicie niewidoczny, ukryty przed wzrokiem gości czy stanowiący odrębny element kompozycyjny? – oto jest pytanie! Wszystko zależy od naszych upodobań. Pawlacz ukryty najczęściej znajduje się w przestrzeni między sufitem a górną częścią ościeżnicy drzwi wejściowych (myślimy teraz o przedpokoju). W końcu goście, wchodząc do pomieszczenia, na ogół nie patrzą w górę i nie zastanawiają się, czy coś może być ponad ich głowami. Chcąc uzyskać efekt maskowania, należy wybrać półkę dopasowaną do wymiaru wnęki o bezuchwytowym froncie z materiału obiciowego ścian. Możemy również zdecydować się na gładkie drzwi, które okleimy dokładnie tą samą tapetą, co w przedpokoju lub po prostu pomalujemy farbą, jeśli należymy do osób trzymających się z dala od tapet.
Gdy chcemy wyeksponować nasz schowek, wystarczy zamówić dekoracyjne drzwiczki, system drzwi przesuwnych lub uchylnych do góry, zastąpić drewniane półki metalowym stelażem, gdzie można ustawić ażurowy kosz. Ciekawym sposobem jest zamontowanie na drzwiach pawlacza lustra, co pozwoli rozświetlić i optycznie powiększyć wnętrze, które nie ma dostępu do naturalnego źródła światła.
Designerski pawlacz
Pawlacz w formie skrzyń na prowadnicach to bardzo designerskie rozwiązanie, które stanie się ozdobą wnętrza. Wystarczy zamontować na suficie dwie prowadnice i dopasować do nich skrzynie. Ich kształt i kolor będą zależeć od Twojej wyobraźni.
Nie dosięgasz? Jest na to sposób!
Myśląc o pawlaczu starego typu, przypominamy sobie, że miewaliśmy problemy z dostaniem się do rzeczy głębiej schowanych. Jeśli ten powód powstrzymuje Cię przed zamontowaniem pawlacza w domu, to wiedz, że jest na to sposób. Wystarczy zamontować w szafce półki mocowane na metalowych rolkach i prowadnicach. Możesz również zdecydować się na szuflady typu cargo. Sięganie po dowolny przedmiot stanie się dziecinnie proste.
Pawlacz w salonie
Nowoczesny pawlacz w salonie lub pokoju dziennym może stanowić część modułowych, często podświetlanych, mebli wokół telewizora. Innym sposobem na przechowywanie są podwieszane półki, które mogą być rozmieszczone wzdłuż całego pokoju. Co prawda w odkrytej przestrzeni nie będziemy przechowywać nienoszonych zimą letnich butów, ale płyty, książki, wazony czy elementy nieużywanej zastawy stołowej doskonale odnajdą się w tym miejscu. W trudnej do wykorzystania przestrzeni pod sufitem montuje się również podwieszane ciągi zamykanych szafek o gładkich frontach bez uchwytów, które są otwierane przez lekkie naciśnięcie. Wyglądają często jak belka konstrukcyjna lub podciąg stropu. Możemy przechowywać w nich zasłony, koce i pościel. Jeśli zdecydujemy się na rząd szafek podsufitowych i wcale nie chcemy wtapiać ich w tło, musimy zadbać o dekoracyjne fronty. Wówczas mało atrakcyjny schowek stanie się ciekawym elementem wyposażenia wnętrza. Niezależnie od tego, czy je pomalujemy, okleimy, czy też pokryjemy lustrem, muszą wpasować się w kolory i materiały występujące na pozostałych meblach.
Pawlacz w kuchni
Wysokie meble kuchenne z wyodrębnionym na górze pawlaczem możemy wykorzystać do przechowywania przedmiotów niezwiązanych z królestwem gotowania. To również idealne miejsce na magazynowanie opakowań zbiorczych i przetworów. We współczesnej aranżacji wnętrz pawlacze często mają formę rzędu szafek podsufitowych. Można dostać się do nich po drabince lub wejściu na podwyższenie.
Pawlacz w łazience
Schowek nad drzwiami, stanowiący zwieńczenie bocznego ciągu szafek w formie słupkowej, to przestrzeń do przechowywania papieru toaletowego, środków higieny i ręczników na zmianę.
Inteligentny pawlacz
Automatyczny pawlacz, mający formę opuszczanej szafki zasilanej elektrycznej (zasilanie pobierane jest z przewodów zasilających lampę sufitową), sterowanej radiowo, to innowacyjny mebel. Nie tylko znakomicie prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu, ale również dba o bezpieczeństwo i zdrowie domowników podczas ściągania konkretnego przedmiotu z góry. Koniec z drabiną i niebezpieczeństwem upadku z najwyższego stopnia. Ponadto tego typu pawlacz wyposażony jest w mechanizm ręcznego podnoszenia i opuszczania na wypadek wyłączenia prądu. Montaż polega na wywierceniu kilku otworów i przymocowaniu szafki do sufitu.
Podsumowanie
Nowoczesne pawlacze to już nie tylko szafki w przedpokoju obłożone boazerią, utożsamiane z niezbyt estetycznie urządzoną przestrzenią. Ich wygląd, aranżacja i lokalizacja znacznie się zmieniły na przestrzeni kilku dekad. Choć nadal lubimy je umieszczać pod sufitem, mogą przybierać różne formy i znaleźć się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Cechą nie do przeceniania jest ich pojemność. Spośród wszystkich szafek znajdujących się w domu jako jedyne potrafią pomieścić naprawdę wiele przedmiotów.
M.Ś.