fbpx
Budowa domu

Na czym polega ciepły montaż okien?

• Zakładki: 22

Ciepły montaż okien, nazywany również warstwowym, zapewnia efektywne funkcjonowanie termoizolacyjnych parametrów. Innymi słowy, chroni dom przed znacznymi stratami ciepła.

Ciepły montaż okien, czyli jaki?

Podczas tradycyjnego osadzania okien przytwierdza się je do muru, a powstałą przestrzeń wypełnia się pianką PUR. Charakteryzuje ją dobra izolacyjność termiczna, jak i akustyczna. Jest również odporna na pleśń i inne grzyby. Jednak energooszczędne okna montowane na pianę pozostaną energooszczędne tylko z nazwy i nie będą spełniać parametrów izolacyjności, które pozwalałby nam na ograniczenie strat ciepła i rzeczywiste oszczędności. Głównym założeniem ciepłego montażu, a zarazem różnicą w stosunku do montażu standardowego, jest takie osadzenie okna w murze, które zapewni ochronę przed powstawaniem mostków termicznych.  W przypadku montażu ciepłego warstwa termoizolacyjna wykonana z pianki poliuretanowej jest chroniona od wewnętrznej strony taśmą paroszczelną i od strony zewnętrznej taśmą paroprzepuszczalną, która dodatkowo jest wodoodporna.

Zalety ciepłego montażu

Trzy warstwy – paroizolacyjna, termoizolacyjna i paroszczelna – sprawiają, że dom jest właściwie chroniony przed stratami ciepła. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie domu, jednocześnie poprawiając jego mikroklimat. Ciepły montaż jest również sposobem na uniknięcie pleśni przy oknach. Ciepły montaż jest dwa razy skuteczniejszy niż tradycyjny montaż, jeśli chodzi o zapewnienie szczelności okna.

Wady ciepłego montażu

Montaż wielowarstwowy pochłania więcej czasu i jest dwa razy droższy od tradycyjnego montażu na pianę.  Wymaga wysokich kwalifikacji i umiejętności ekipy montującej, co również wpływa cenę.

O czym trzeba pamiętać podczas ciepłego montażu okna?

Musisz zadbać o to, by powierzchnia ościeża była gładka i oczyszczona.  Tylko do takiej powierzchni możesz przykleić taśmy. Jeśli ościeże jest nierówne (np. ościeże z pustaków ceramicznych), musisz je wyrównać i zagruntować. Przyklejając taśmę w narożnikach, trzeba utworzyć zakłady.  Warto docisnąć je gumowym wałeczkiem. Przed przystąpieniem do nakładania pianki, musimy zwilżyć podłoże. Jeśli zostaną jakieś naddatki pianki, trzeba je delikatnie usunąć, uważając, by nie uszkodzić taśm. Taśmą paroszczelną trzeba pokryć również metalowe kotwy, za pomocą których okno mocowane jest do ścian domu.

 M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *