fbpx
Budowa domu

Montaż okien w domu pasywnym

• Zakładki: 56 • Komentarz: 1

Dom pasywny wymaga od jego mieszkańców minimalnych nakładów, związanych z jego ogrzewaniem. Podczas projektowania i budowy domu stosuje się najlepsze rozwiązania i materiały budowalnego, dzięki którym ciepło z domu będzie uciekać w stopniu minimalnym. Newralgicznym miejscem w każdym domu pasywnym są okna. Dlatego tak ważne jest, by zarówno na etapie projektowania, jak i wykonania, zadbać o jak najmniejsze straty ciepła oraz o pasywne pozyskiwanie ciepła właśnie dzięki odpowiednim oknom.

Duże okna na południową stronę

duże okna południe

Architekt tworzący projekt pasywnego domu, stawia nie tylko na energooszczędność, ale także na możliwość pasywnego, darmowego pozyskiwania energii cieplnej. Jest to możliwe głównie dzięki dużym przeszkleniom od południowej strony domu.

Duże okna w słoneczne dni wpuszczają promienie słoneczne, które nagrzewają wnętrze domu. Jednak jak tę funkcję połączyć z ochroną przed utratą energii cieplnej?

Okna do domu pasywnego – normy wg Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt

Okna, które wybieramy do domu pasywnego, powinny spełniać zalecenia Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt. Większość producentów skupia się na głównym parametrze, czyli na współczynniku przenikania ciepła, który nie może przekraczać 0,80 W/(m2*K). To jednak nie jedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie okien do domu pasywnego.

Wybierając okna do domu pasywnego, należy zwrócić także uwagę na następujące parametry:

  • Współczynnik przenikania ciepła dla oszklenia – 0,70
  • Współczynnik przenikania ciepła dla konstrukcji wbudowanej w ościeże – 0,85
  • Współczynnik przenikania ciepła dla styku kształtowników i oszklenia

Podane wartości obowiązują w strefie umiarkowanej chłodnej.

Prawidłowy montaż okien w domu pasywnym

okna w domu pasywnym

Oczywiście na izolację termiczną wpływ ma nie tylko jakość okien, ale także ich prawidłowy montaż. W branży wiele osób powiela mit, że montaż okien w domu pasywnym musi być wykonany w warstwie izolacji termicznej. Faktycznie, taką metodą należy stosować w większości przypadków, jednak w drewnianych konstrukcjach szkieletowych, a także przy metodzie szalunku traconego, nie ma konieczności montowania okien w warstwie izolacyjnej.

Podczas projektowania domu pasywnego architekt zawsze powinien dokonać wyliczeń wartości mostków cieplnych liniowych, które powstają na styku łączeniu różnych materiałów. Również za każdym razem należy wyliczyć przepuszczalność powietrza w miejscu łączenia się okna z ościeżem.

Drugim ważnym czynnikiem, bezpośrednio przekładającym się na pasywność domu, jest wzorowe wykonanie projektu. Ponieważ budownictwo pasywne w Polsce nadal jest dużą innowacją w branży budowlanej, do budowy domu pasywnego warto wybrać firmę, która w realizacji takich projektów ma już doświadczenie. Firma budowlana RIMB z Bydgoszczy, która specjalizuje się w budowie domów energooszczędnych, coraz częściej realizuje także projekty domów pasywnych.

Osoba zainteresowana budową domu może zgłosić się do firmy RIMB z kupionym wcześniej projektem, może także kupić jeden z gotowych projektów, w którego realizacji pracownicy firmy mają największe doświadczenie. Brak kwestii spornych, miejsca do nadinterpretacji projektu domu pasywnego daje inwestorowi gwarancję, że dom spełni normy domu pasywnego.

Tagi: montaż okien w domu pasywnym, współczynnik, okna do domu pasywnego

comments icon1 komentarz
1 komentarze
78 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Montaż okien w domu pasywnym

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *