Jeśli chociaż raz w życiu robiłeś zakupy w sklepie z materiałami budowlanymi i dekoracyjnymi, na pewno zauważałeś, że ceny podaje się w różnych układach jednostek. Czym wiesz, czym różnią się od siebie metr bieżący i kwadratowy? Jak obliczyć metr bieżący danego produktu?
Co to jest metr bieżący?
Metr bieżący (skrót m.b.) jest miarą długości przedmiotów wielowymiarowych, a więc posiadających długość, szerokość oraz opcjonalnie głębokość, a nie jednostką powierzchni. Jest to po prostu metr produktu niezależnie od jego szerokości czy głębokości. Jeśli na przykład kupujesz zasłony, które mają szerokość 3 m, cena za metr bieżący będzie dotyczyć kawałka zasłon o 1 m długości i 3 m szerokości.
Co sprzedaje się w metrach bieżących?
Jeśli produkt ma mniej więcej stały profil – grubość, szerokość, przekrój – lub jest dostarczany w rolce, to wygodniej sprzedać go poprzez odcięcie kawałka, który ma określoną długość. Cenę za metr bieżący najczęściej stosuje się w przypadku produktów zwijanych w rolkę, np. tapet, tkanin, wykładzin, siatek ogrodzeniowych, kabli, rur, wełny mineralnej. Miarę tę wykorzystuje się również do wycen szaf na wymiar, balustrad, rolet, bram, schodów drewnianych, a czasami również desek podłogowych, boazerii, okien i podbitek dachowych.
Metr bieżący a metr kwadratowy – jak to obliczyć?
Liczbę metrów bieżących mnożymy przez szerokość produktu i otrzymujemy liczbę metrów kwadratowych w metrze bieżącym. Posługując się przykładem z zasłoną, mnożymy ustaloną z góry szerokość firan (3 metry) x 1 metr długości. Cena za metr bieżący będzie więc całkowitym kosztem zasłon o wymiarach 1m x 3m. Płacąc za metr bieżący zasłon, kupimy tak naprawdę fragment o powierzchni 3m².
M.Ś.