Jeśli radosna twórczość Twojego dziecka sprawia, że ściany cierpią, a z każdym kolejnym arcydziełem łykasz tabletkę na ból głowy, to ten artykuł jest dla Ciebie. Polecamy go również osobom, których spokój dnia zburzyła jedna zagubiona karteczka widziana kiedyś na lodówce lub tablicy korkowej. Farba tablicowa – oto właśnie rozwiązanie problemów natury estetyczno-organizacyjnej. Moc zaklęta w niewielkiej puszce pozwoli w łatwy sposób stworzyć przestrzeń do kreatywnej zabawy i centrum informacyjne.
Choć kreda i tablica kojarzą się ze szkołą, tablicowa farba już wiele lat temu wkroczyła na salony, jak również do każdego innego pomieszczenia w domu, które wymaga specjalnego potraktowania. Pozwala w łatwy sposób stworzyć ciekawy efekt na ścianie, która stanie się miejscem na dziecięce rysunki, codzienne notatki czy też rodziny grafik. Jej ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania we wszystkich wnętrzach. Doskonale współgra z wieloma powierzchniami, więc nie tylko ściany, ale również drzwi oraz meble można zamienić w przestrzeń dla małego następcy Picassa. Nadaje się także do malowania słoików, puszek i wszelkich innych pojemników do przechowywania rzeczy, co pozwoli na opisywanie ich, a następnie zmianę tych opisów, gdy pojawi się taka potrzeba. Sprawdzi się również przy powierzchniach nietypowych, odmieniając wygląd grzejników, rur, płytek czy też ocynkowanych przewodów. Rozwiąże problem brudnych ścian w przedpokoju, które narażone są na kontakt z butami, drzwiami i opierającymi się o nie dziećmi.
Zalety:
- jest łatwo dostępna, występuje w dużej gamie kolorystycznej,
- nadaje się do malowania na wielu podłożach, nie tylko na ścianie,
- jest wodoodporna,
- zamienia w prawdziwą tablicę dowolne miejsce w domu.
Wady:
- nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się nawet przez kilka dni,
- ściera się z biegiem lat, więc po jakimś czasie usunięcie śladów kredy może być trudne,
- mało wydajna aplikacja (oczywiście wszystko zależy od producenta),
- usuwanie farby wiąże się z użyciem papieru ściernego, który może uszkodzić niektóre powierzchnie.
Nim zaczniesz
By zamienić ścianę lub meble w rodzinne centrum dowodzenia, miejsce do wspierania lub motywowania najbliższych i raj dla kredkowego wielbiciela, potrzebujemy pędzla, wałka – najlepiej z krótkim włosiem lub sznurkowego (pozwala nakładać farbę z większą wydajnością niż pędzel), kuwety malarskiej, taśmy, folii malarskiej i oczywiście odpowiedniej ilości farby (należy zwrócić uwagę na wydajność i metraż malowanej powierzchni). Podłoże porowate i chłonne spowoduje, że litr farby pokryje mniejszą powierzchnię. Producent na ogół podaje minimalną (zalecaną) liczbę warstw, przy której powłoka utworzona z farby tablicowej może osiągnąć wymaganą grubość. Do wyboru mamy farby tablicowe lateksowe lub akrylowe. Są one wodorozcieńczalne i spełniają normy Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa dzieci, więc nie musimy się martwić, że zaszkodzą naszym pociechom.
Malowanie ścian – krok po kroku
Farbę nanosimy na ścianę pędzlem lub wałkiem (sprawdza się przy dużych powierzchniach) po wcześniejszym oczyszczeniu jej z kurzu, odtłuszczeniu (jeżeli jest taka potrzeba) i zagruntowaniu podłoża. Dokładnie wymieszaną farbą pokrywamy ścianę dwukrotnie (lub też zgodnie ze wskazaniem producenta). Pomalowana powierzchnia schnie 24 godziny. Pełną trwałość osiąga dopiero po miesiącu. W praktyce po kilku dniach nadaje się do pierwszych, niewinnych prób z użyciem kredy.
Tablicowo-magnetyczny duet do zadań specjalnych
Młodszą siostrą farby tablicowej jest farba magnetyczna, która w niemal magiczny sposób poszerza zakres twórczych działań z użyciem ściany. Zawiera w sobie opiłki żelaza, które sprawiają, że pomalowana powierzchnia zaczyna reagować jak magnes. Przyciąga drobne przedmioty – zupełnie jak prawdziwa tablica magnetyczna lub lodówka. Tego typu farba ma niską odporność na ścieranie, więc producenci zalecają stosowanie jej jako podkładu pod farbę nawierzchniową lub tablicową. Połączenie farb tablicowej i magnetycznej pozwala na uzyskanie powierzchni typu 2 w 1 – do rysowania kredą i wieszania drobnych elementów. Choć na rynku dostępne są farby magnetyczno-tablicowe, wykazują mniejsze właściwości przyciągania niż farby w czystym wydaniu, tj. magnetyczna i tablicowa.
M.Ś.