Lukarna, zwana również „jaskółką” lub „kukułką”, to rodzaj nadbudówki skonstruowanej w dachu, zawierającej okno, przykryte osobnym daszkiem. Stanowi elegancką ozdobę, dodającą bryle budynku malowniczości, a także sposób na doświetlenie poddasza.
Zalety lukarny dachowej
- Urozmaica fasadę, stanowiąc ciekawy element architektoniczny.
- Doświetla poddasze, zwiększając jego powierzchnię użytkową dzięki podniesionemu nad nią dachowi.
- Montaż lukarny umożliwia wyeliminowanie części skosów, dzięki czemu można lepiej zaadaptować poddasze do swoich potrzeb.
- Okna zamontowane w lukarnie mniej się brudzą, a także łatwiej je umyć. Gdy przypadkiem zostaną pozostawione otwarte, deszcz lub zalegający śnieg nie dostaną się do wnętrza domu.
Rodzaje lukarn dachowych
Jednospadowa
Jest najprostsza pod względem konstrukcyjnym. Ten rodzaj lukarny wymaga zastosowania dodatkowych uszczelnień dachu. Dodatkowo nie każdy rodzaj pokrycia możemy na niej zamontować. Lukarna jednospadowa, zwana również ciągnioną, posiada jednopołaciowe pokrycie o stałym nachyleniu, które łączy się z połacią dachu głównego poprzez poziomą linię załomu. Chętnie wybierana w przypadku budynków nowoczesnych o prostej bryle.
Szczytowa
Jest najczęściej wybierana przez budujących. Zazwyczaj posiada taki sam kąt nachylenia i konstrukcję jak reszta dachu, co sprawia, że jej wykonanie jest stosunkowo proste. Ponadto jest bardzo atrakcyjna wizualnie i funkcjonalna – pozwala na doświetlenie dużej powierzchni poddasza.
Trójkątna
Wywodzi się z rejonów górskich, spotykana jest również nad Bałtykiem. Należy do najstarszych i najbardziej popularnych konstrukcji. Jest mocno uproszczoną wersją lukarny szczytowej. Charakteryzuje się bardzo niewielką powierzchnią przeszklenia. Sprawdza się w przypadku doświetlenia specyficznych pomieszczeń i przestrzeni, takich jak łazienka lub schody. Umożliwia szybkie odprowadzenie śniegu i deszczu z dachu.
„Wole oko”
Jej charakterystyczną cechą jest zakrzywiony kształt konstrukcji. Okrągłe lub owalne okno jest schowane pod odpowiednio ukształtowanym fragmentem dachu głównego. Niezaprzeczalny urok „wolego oka” i wyjątkowe funkcje dekoracyjne powodują, że ma ona wielu entuzjastów, mimo wysokiej ceny. „Wole oko” sprawdza się w przypadku budynków o dużej powierzchni dachu.
Baryłkowa (okrągła)
Niegdyś projektowana była jako element pałaców i dużych obiektów. Przykryta jest daszkiem w kształcie wycinka walca. Zapewnia bardzo dogodny i zazwyczaj przestronny dostęp do okna. Budynek nabiera eleganckiego charakteru.
Trapezowa
Wyróżnia się dużą szerokością, nachylonymi powierzchniami bocznymi oraz tym, że główna połać ma łagodną stromiznę w stosunku do połaci dachu. Lukarna trapezowa łączy w sobie walory lukarny jedno- oraz dwuspadowej. W wyniku kompromisu zyskuje się dużą, dodatkową przestrzeń na poddaszu oraz atrakcyjny estetycznie wygląd.
M.Ś.